€45.50*
Ready to ship from 5 October 2026
- Reserve Chardonnay from Elgin ✨
- Citrus, stone fruit & toasted almond 🍋
- Only 8,000 bottles produced 🍷
Product information "Chamonix Chardonnay Reserve 2023"
On the nose, it reveals a layered aromatic profile of citrus, stone fruit and oatmeal notes, giving the wine an elegant balance of freshness and subtle maturity.
On the palate, this Chardonnay is structured, mineral and well balanced, with lime, toasted almonds and a long, precise finish.
The maturation in French oak and concrete eggs adds depth, texture and complexity, while 90 days on the lees with regular stirring bring additional richness. With only 8,000 bottles produced, the Chamonix Chardonnay Reserve 2023 is an elegant, age-worthy white wine whose prime drinking window begins in 2028.
Awards
- Jg. 2022
- 4.5 John Platter Stars, Tim Atkin 91 Points
- Jg. 2021
- 4.5 John Platter Stars, Decanter Bronze
- Vintage
- 2023
- Winery
- Chamonix
- Grape Variety
- Chardonnay
- Grape Composition
- 100 % Chardonnay
- Bottle Top
- Cork
- Origin
- South Africa
- Appellation
- Franschhoek
- Price
- €45.50*
- Price/Liter
- €60.67*
- Filling Quantity
- 0,750 l
- Alcohol Strength
- 13,0 % Vol.
- Acidity
- 6,0 g/l
- Residual Sugar
- 2,7 g/l
- In the Cellar
- 80% fermented and matured in French oak and 20% in concrete eggs for 14 months, 90 days on the lees
- Serve at
- 10–12 °C
- Best Before
- 2032
- Allergen
- Contains Sulphite
- Producer
- Chamonix, Uitkyk St 40, 7690 Franschhoek, South Africa
- Importer
- CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
- Food Business Operator
- CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany
Chamonix – Traditional Wine Farm amidst Nature
Remarkable Improvements at Chamonix
Chamonix – Strength of a Wine’s Character Origins in Nature
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
- Nutrition Information
- 100ml contain on average
- Energy
- 322 kJ / 78 kcal
- Carbohydrate
- 1.2 g
- of which sugars
- 0.2 g
- Fat
- 0.00 g
- of which saturates
- 0.00 g
- Protein
- 0.00 g
- Salt
- 0.00 g
OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!
Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €60.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €42.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€59.90 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €19.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €229.45*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €18.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€63.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €47.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.35*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.375 Liter (€86.40 / 1 Liter)
Last lowest price: €32.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€23.80 / 1 Liter)
Last lowest price: €17.85*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€27.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €20.95*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€16.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €25.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€17.07 / 1 Liter)
Last lowest price: €12.80*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €22.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.35*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €16.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€34.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €26.00*
and Ingredients can be found here
FREE SHIPPING
● VALID ON ALL ORDERS
● ONLY UNTIL TODAY
● ONLY UNTIL TODAY
HAVE FUN SHOPPING!
WILD WINE WEEK
BIGGEST SALE OF THE YEAR
● Up to 50% Discount
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
DISCOVER NOW!
Also try our Premium Olive Oils
Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)
Last lowest price: €56.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Customer Feedback
What our Customers say
Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here