€47.95*
% Regular price: €68.50 (30% saved) Last lowest price: €47.95*
Available, delivery time: 2-5 days
- Balance of fruity and smoky notes
- Complex with supple tannin structure
- Awarded 4.5 John Platter stars by the critics
Product information "Paserene Union 2019"
🔥 Special Offer: We're offering the last few bottles at a one-time special price, while supplies last!
Awards
- Jg. 2019
- 4.5 John Platter Stars, Wine Advocate 93 Points, Tim Atkin 93 Points
- Vintage
- 2019
- Winery
- Paserene
- Grape Variety
- Syrah
- Bottle Top
- Cork
- Origin
- South Africa
- Appellation
- Tulbagh
- Price
- €47.95*
- Price/Liter
- €63.93*
- Filling Quantity
- 0,750 l
- Alcohol Strength
- 13,5 % Vol.
- Acidity
- 5,2 g/l
- Residual Sugar
- 2,6 g/l
- In the Cellar
- Matured in oak for 16 months and one year in the bottle.
- Serve at
- 16-18 °C
- Best Before
- 2039
- Allergen
- Contains Sulphite
- Producer
- Paserene Wines, R45 Main Road, Franschhoek, 7690, South Africa
- Importer
- CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
- Food Business Operator
- CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany
Paserene – Passion for unique elegant wines
Paserene – winemaking with the utmost care
Paserene – every wine a small work of art
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!
Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €42.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€79.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €59.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€36.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €27.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.375 Liter (€86.40 / 1 Liter)
Last lowest price: €32.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€37.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €27.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€38.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €28.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€35.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €26.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.35*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.95*
and Ingredients can be found here
Average rating of 5 out of 5 stars
Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)
Last lowest price: €7.65*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €19.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€59.90 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €16.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€28.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €21.00*
and Ingredients can be found here
FREE SHIPPING
● VALID ON ALL ORDERS
● ONLY UNTIL TODAY
● ONLY UNTIL TODAY
HAVE FUN SHOPPING!
WILD WINE WEEK
BIGGEST SALE OF THE YEAR
● Up to 50% Discount
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
DISCOVER NOW!
Also try our Premium Olive Oils
Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)
Last lowest price: €56.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Customer Feedback
What our Customers say
Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here