Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Steenberg Lady R Cap Classique 2019

Product information "Steenberg Lady R Cap Classique 2019"

The Steenberg Lady R Cap Classique presents itself in a delicate copper hue and immediately enchants with its expressive bouquet. Notes of lemon, quince and raspberry are beautifully complemented by roasted almonds and dried herbs.

On the palate, this blend of Pinot Noir (69%) and Chardonnay (37%) offers a creamy texture, fresh acidity and fine bubbles. Flavours of stone fruit, apple and a touch of minerality complete the elegant profile.

Having undergone its second fermentation in the bottle and matured for 50 months on the lees, the Steenberg Lady R Cap Classique displays remarkable finesse and depth. Enjoy it on its own as an aperitif or paired with light dishes.

Awards

Jg. 2019
4.5 John Platter Stars, Tim Atkin 93 Points, Tim Atkin 94 Points
Jg. 2018
4.5 John Platter Stars, Veritas Silver, Tim Atkin 93 Points
Jg. 2017
Tim Atkin 93 Points
Goes With:
Vintage
2019
Winery
Steenberg Vineyards
Grape Variety
Pinot Noir, Chardonnay
Grape Composition
Pinot Noir (69%), Chardonnay (37%)
Bottle Top
Cork
Origin
South Africa
Appellation
Western Cape
Price
€53.50*
Price/Liter
€71.33*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
12 % Vol.
Acidity
6,1 g/l
Residual Sugar
5,6 g/l
In the Cellar
Underwent the second fermentation in the bottle and was left on the lees for 50 months.
Serve at
6-8 °C
Best Before
2028
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Steenberg, Steenberg Rd, 7945 Tokai, South Africa
Importer
CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

Steenberg – Boundless Courage for New Beginnings

Steenberg is one of the oldest farms at the Cape and as such can look back on a long and moving history with many tragic moments but also inspiring new beginnings. Simon van der Stel gifted the farm to the determined Catharina Ras in 1682 and therefore made her the first female landowner in South Africa. Being widowed as a young woman already, Catharina came to South Africa in 1662 and married her new husband Hans Ras. After several years, he was killed in a lion attack. Afterwards, Catharina married another two times, but the second husband was stabbed by a local tribesman and the third was trampled to death by an elephant. Despite all this sorrow, Catharina married a fifth time, the German Matthys Michelse. This boundless courage and the ability to start anew every time inspire many visitors of Steenberg today. As a special homage, the winemakers have named a grand red wine, ‘Catharina’, after her.

Steenberg means delight for all Senses

The estate is located in the natural Constantia Mountain amphitheatre of the Table Mountain Range and offers its visitors a luxury hotel with an exquisite hospitality, a world-class kitchen, a highly awarded wine cellar, a neat golf course and a sophisticated spa. The restaurant Tryn reminds of the charismatic founder Catharina Ras, also called Tryn by her nearest and dearest. Chef Kerry Kilpin pampers the palate of every gourmet with fresh ingredients and exciting flavour combinations which are influenced a little by the Asian cuisine. If you prefer tapas and bistro-style dishes, you will love the Bistro Sixteen82. Sitting on the terrace, you have an unforgettable view of the native gardens.

Ecologic Cultivation at Steenberg

Due to an ecological process, Steenberg creates an array of well-loved wines. The winery only utilizes biological pest control and natural predators of the vermin in order to influence the vines as little as possible. From the grape up to the bottle, the wines are geared to create an unforgettable experience which mirrors the terroir. The soils include granite and significantly contribute to the characteristic minerality of the wines. Steenberg cultivates grape varieties such as Sauvignon Blanc, Sémillon, Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz and Nebbiolo.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

Sale
Eine Flasche Springfield Estate's "The Work of Time" Vintage Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit eleganter blauer Schrift und einem blauen Foliendach mit dem Logo des Weinguts. Eine Flasche Springfield Estate's "The Work of Time" Vintage Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit eleganter blauer Schrift und einem blauen Foliendach mit dem Logo des Weinguts.
South Africa
|
Red Wine
Springfield The Work of Time 2019

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Sale price: €18.50* Regular price: €23.50 (21.28% saved) Last lowest price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Top-Pick
Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Lanzerac Le Général 2021

Content: 0.75 Liter (€50.00 / 1 Liter)

Sale price: €37.50* Regular price: €44.50 (15.73% saved) Last lowest price: €37.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €12.50 (16% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €16.50 (15.45% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Icon
Autumn Wine
Eine Flasche Weißwein mit der Aufschrift MR und nvmveraats vesperi, mit einem minimalistischen Design mit einem weißen Etikett und einer blauen Sonnenschliff-Grafik. Die Flasche hat eine dunkelblaue Kappe mit vesperi in weißer Schrift. Eine Flasche Weißwein mit der Aufschrift MR und nvmveraats vesperi, mit einem minimalistischen Design mit einem weißen Etikett und einer blauen Sonnenschliff-Grafik. Die Flasche hat eine dunkelblaue Kappe mit vesperi in weißer Schrift.
South Africa
|
White Wine
Raats MR Vesperi White Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€80.53 / 1 Liter)

Sale price: €60.40* Regular price: €75.50 (20% saved) Last lowest price: €60.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Icon
Autumn Wine
Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind. Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind.
South Africa
|
Red Wine
Alto M.P.H.S. 2017

Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)

Sale price: €60.50* Regular price: €80.50 (24.84% saved) Last lowest price: €60.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Limited
Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert. Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert.
South Africa
|
Red Wine
De Toren The Black Lion 2021

Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)

Sale price: €229.45* Regular price: €269.95 (15% saved) Last lowest price: €229.45*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
B-Stock
5* Platter
Eine Flasche Buitenverwachting-Rotwein mit der Bezeichnung Constantia mit einem gold-schwarzen Etikett mit Text und einem Wappen, das aufrecht vor einem schlichten Hintergrund steht.
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Buitenverwachting Christine 2017

Content: 0.75 Liter (€30.40 / 1 Liter)

Sale price: €22.80* Regular price: €28.50 (20% saved)
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
B-Stock
B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022 B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)

Sale price: €15.95* Regular price: €20.50 (22.2% saved) Last lowest price: €15.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4* Platter
Eine Flasche Kanonkop Kadette Cape Blend Rotwein mit rotem Verschluss und cremefarbenem Etikett mit Text und der Abbildung einer Kanone. Der Wein wird in Stellenbosch, Südafrika, hergestellt. Eine Flasche Kanonkop Kadette Cape Blend Rotwein mit rotem Verschluss und cremefarbenem Etikett mit Text und der Abbildung einer Kanone. Der Wein wird in Stellenbosch, Südafrika, hergestellt.
South Africa
|
Red Wine
Kanonkop Kadette Cape Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €15.50 (10% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Last Bottles
Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler. Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler.
South Africa
|
Red Wine
Kaapzicht The Steytler Range Vision 2021

Content: 0.75 Liter (€62.33 / 1 Liter)

Sale price: €46.75* Regular price: €55.50 (15.77% saved) Last lowest price: €46.75*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
B-Stock
B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020 B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020

Content: 0.75 Liter (€20.93 / 1 Liter)

Sale price: €15.70* Regular price: €18.50 (15.14% saved) Last lowest price: €15.70*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Icon
Autumn Wine
Last Bottles
Constantia Uitsig Gravitas 2020
South Africa
|
Dessert Wine
Constantia Uitsig Gravitas 2020

Content: 0.5 Liter (€112.70 / 1 Liter)

Sale price: €56.35* Regular price: €80.50 (30% saved) Last lowest price: €56.35*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023 Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Average rating of 5 out of 5 stars

South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)

Sale price: €7.65* Regular price: €9.00 (15% saved) Last lowest price: €7.65*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Eine Flasche Vrede en Lust Viognier Weißwein mit goldenem Verschluss, cremefarbenem und goldenem Etikett und blauem Text. Die Flasche steht aufrecht auf einem schlichten, hellen Hintergrund. Eine Flasche Vrede en Lust Viognier Weißwein mit goldenem Verschluss, cremefarbenem und goldenem Etikett und blauem Text. Die Flasche steht aufrecht auf einem schlichten, hellen Hintergrund.
South Africa
|
White Wine
Vrede en Lust Viognier 2023

Content: 0.75 Liter (€22.60 / 1 Liter)

Sale price: €16.95* Regular price: €20.50 (17.32% saved) Last lowest price: €16.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4* Platter
Eine dunkle Weinflasche mit einem silbernen Folienverschluss und einem Etikett, das eine Schwarz-Weiß-Abbildung einer leeren Schaukel vor einem nebligen Hintergrund zeigt. Auf dem Etikett steht "Dark" und "by Pasarene". Eine dunkle Weinflasche mit einem silbernen Folienverschluss und einem Etikett, das eine Schwarz-Weiß-Abbildung einer leeren Schaukel vor einem nebligen Hintergrund zeigt. Auf dem Etikett steht "Dark" und "by Pasarene".
South Africa
|
Red Wine
Paserene Elements Dark 2019

Content: 0.75 Liter (€23.80 / 1 Liter)

Sale price: €17.85* Regular price: €25.50 (30% saved) Last lowest price: €17.85*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019
South Africa
|
Red Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019

Content: 0.75 Liter (€49.27 / 1 Liter)

Sale price: €36.95* Regular price: €45.50 (18.79% saved) Last lowest price: €36.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum
South Africa
|
Red Wine
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)

Sale price: €44.95* Regular price: €58.50 (23.16% saved) Last lowest price: €44.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text. Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text.
South Africa
|
Dessert Wine
Tokara Reserve Collection Chenin Blanc Straw Wine 2023

Content: 0.375 Liter (€86.40 / 1 Liter)

Sale price: €32.40* Regular price: €40.50 (20% saved) Last lowest price: €32.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here