€30.50*
Ready to ship from 9 October 2026
- Cabernet Sauvignon from Helderberg 🍷
- Cassis, violets & fine cedar ✨
- Up to 15 years ageing potential ⏳
Product information "Spier 21 Gables Cabernet Sauvignon 2021"
On the nose, it reveals an intense aromatic profile of cassis, violets and dark fruit, complemented by fine notes of cedar and graphite.
On the palate, this Cabernet Sauvignon is full-bodied, concentrated and elegantly structured, with ripe, well-integrated tannins and an opulent, lingering finish.
The 26-month maturation in French oak gives the wine additional complexity and depth. As part of the 21 Gables range, it pays tribute to Spier’s more than 300 years of winemaking heritage and offers ageing potential of 4 to 15 years from vintage.
Awards
- Jg. 2021
- Mundus Vini Gold
- Jg. 2020
- 4.5 John Platter Stars, Decanter Bronze, Mundus Vini Gold, Tim Atkin 91 Points, Veritas Silver Outstanding
- Jg. 2019
- 4.5 John Platter Stars, Concours Mondial de Bruxelles Gold, Decanter Gold, IWSC Gold, Mundus Vini Gold, Veritas Silver, Tim Atkin 91 Points
- Jg. 2016
- Old Mutual Trophy Bronze, Veritas Double Gold, Tim Atkin 92 Points
- Vintage
- 2021
- Winery
- Spier
- Grape Variety
- Cabernet Sauvignon
- Grape Composition
- 100 % Cabernet Sauvignon
- Bottle Top
- Origin
- South Africa
- Appellation
- Stellenbosch
- Price
- €30.50*
- Price/Liter
- €40.67*
- Filling Quantity
- 0,750 l
- Alcohol Strength
- 14,5 % Vol.
- Acidity
- 5,6 g/l
- Residual Sugar
- 3,3 g/l
- In the Cellar
- 26 months matured in French oak, 60% new
- Serve at
- 16–18 °C
- Best Before
- 2036
- Allergen
- Contains Sulphite
- Producer
- Spier, Baden Powell Dr R310, 7603, Stellenbosch, South Africa
- Importer
- CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
- Food Business Operator
- CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany
Spier Wine from Stellenbosch
Spier Wine with a Long Tradition
Restaurant and Relaxation at the Spier Winery
The Spier winery welcomes numerous visitors every year; guests can spoil themselves in the yard-owned restaurant with a high quality cuisine and try one or more wines. In order to ensure the best quality possible and the freshest food, the ingredients are sourced from sustainably managed suppliers in the close surroundings. The guests can also enjoy the beautiful view and relax in the luxuriously equipped hotel.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!
Content: 0.75 Liter (€15.47 / 1 Liter)
Last lowest price: €11.60*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€28.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €21.20*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€79.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €59.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€13.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €9.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€15.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €11.95*
and Ingredients can be found here
Average rating of 5 out of 5 stars
Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)
Last lowest price: €7.65*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€32.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €48.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€53.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €39.95*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)
Last lowest price: €44.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €16.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€37.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €27.95*
and Ingredients can be found here
FREE SHIPPING
● VALID ON ALL ORDERS
● ONLY UNTIL TODAY
● ONLY UNTIL TODAY
HAVE FUN SHOPPING!
WILD WINE WEEK
BIGGEST SALE OF THE YEAR
● Up to 50% Discount
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
DISCOVER NOW!
Also try our Premium Olive Oils
Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)
Last lowest price: €56.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Customer Feedback
What our Customers say
Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here