Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping
Vines in a sunny vineyard in golden light

Sauvignon Blanc – fresh and tangy

Generally, Sauvignon Blanc stands for enormously fresh and tangy white wine that is especially popular amongst wine lovers during the summer months. Unlike many other wines the colour green can definitely be seen as a quality feature of this grape. Not for nothing, Sauvignon Blanc is considered to be a ‘green white wine’. It owes this reputation to its wild character and the distinctive scent and taste. In the glass, a Sauvignon Blanc appears clear up to light yellow with a noticeable green tone. The bouquet is often defined by crisp fruits such as apple and gooseberry. Even grassy aromas are no rarity; blackcurrants make an appearance here and there as well. The white wine’s scent can range from light up to very aromatic. In the taste, a Sauvignon Blanc is also crisp, notes of green fruits reoccur. Furthermore, is has a fresh up to tangy acidity and features mineral tones.

Back to the Overview

Sauvignon Blanc – Quality through Restriction

Sauvignon Blanc delivers high yields as it is very robust and resistant. It buds quite late and is therefore less prone to frost which can be a mixed blessing; if yields are too high, the quality of the single grape suffers. This is why winemakers focusing on quality restrict the growth on the vines. Sauvignon Blanc is one parent of Cabernet Sauvignon, the red grape variety per se for so many wine enthusiasts. No wonder that gourmets worldwide appreciate this grape variety. After Chardonnay, it is the most popular white variety amongst the international audience.

Enjoy Sauvignon Blanc at an Early Stage

Wine lovers should enjoy a Sauvignon Blanc at an early stage; this is when the wine still has all its strength. This is also due to the fact that winemakers rarely develop single grape wines from Sauvignon Blanc in a wooden barrel. It can just reveal its typical character best when untreated. This does not imply that a Sauvignon Blanc that has been developed in oak is any less good, far from it. But then it is better off stored for one or two years in order for the wood aromas to be integrated better. In blends, the grape makes for a tangy, fruity character. Recently, the combination of Sauvignon Blanc and Sémillon has proven to be very pleasant. Such a white wine often features honey aromas and notes of yellow fruits yet keeps its freshness.

The Success Story of Sauvignon Blanc in South Africa

The grape is especially successful in the New World, even more so in South Africa. For historical reasons, South African winemakers have planted plenty of these vines and therefore gained much experience in growing and developing Sauvignon Blanc. Especially the local winemakers enjoyed and still enjoy Sauvignon Blanc as an internationally successful alternative to Chardonnay. Whilst in 1990, 3.300 hectares of area were planted with Sauvignon Blanc, this figure rose to 6.500 hectares in 2002; today, it is more than 8.000 hectares.
Sale
B-Stock
Autumn Wine
Eine Flasche Mont Rochelle Little Rock Blanc mit goldenem Verschluss und weißem Etikett mit minimalistischem Berg-Logo und schwarz-goldenem Text. Die Flasche enthält Weißwein aus Südafrika. Eine Flasche Mont Rochelle Little Rock Blanc mit goldenem Verschluss und weißem Etikett mit minimalistischem Berg-Logo und schwarz-goldenem Text. Die Flasche enthält Weißwein aus Südafrika.
South Africa
|
White Wine
B-Stock: Mont Rochelle Little Rock Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€16.33 / 1 Liter)

Sale price: €12.25* Regular price: €17.50 (30% saved) Last lowest price: €12.25*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
5* Platter
Buitenverwachting Hussey’s Vlei Sauvignon Blanc 2024
South Africa
|
White Wine
Buitenverwachting Hussey’s Vlei Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€23.33 / 1 Liter)

Regular price: €17.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Neethlingshof Short Story Collection The Jackal’s Dance 2025 Neethlingshof Short Story Collection The Jackal’s Dance 2025
South Africa
|
White Wine
Neethlingshof Short Story Collection The Jackal’s Dance 2025

Content: 0.75 Liter (€25.27 / 1 Liter)

Regular price: €18.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Stark-Condé Round Mountain Sauvignon Blanc 2024
South Africa
|
White Wine
Stark-Condé Round Mountain Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€31.33 / 1 Liter)

Regular price: €23.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Old Vines
New
Springfield Special Cuvée Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Springfield Special Cuvée Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€19.33 / 1 Liter)

Regular price: €14.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Muratie Laurens Campher Chenin Blanc 2024 Muratie Laurens Campher Chenin Blanc 2024
South Africa
|
White Wine
Muratie Laurens Campher Chenin Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Regular price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eikehof Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Eikehof Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€21.33 / 1 Liter)

Regular price: €16.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Neethlingshof Short Story Collection The Duiker 2025 Neethlingshof Short Story Collection The Duiker 2025
South Africa
|
White Wine
Neethlingshof Short Story Collection The Duiker 2025

Content: 0.75 Liter (€25.27 / 1 Liter)

Regular price: €18.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Kaapzicht The Family Range Sauvignon Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
Kaapzicht The Family Range Sauvignon Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€16.67 / 1 Liter)

Regular price: €12.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Diemersdal Sauvignon Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Diemersdal Sauvignon Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Summer Wine
Eine Flasche Eikehof Roséwein mit schwarzem Schraubverschluss, transparentem Glas, auf dem die rosafarbene Flüssigkeit zu sehen ist, und weißem Etikett mit goldener Schrift und Eichenblattmotiv. Eine Flasche Eikehof Roséwein mit schwarzem Schraubverschluss, transparentem Glas, auf dem die rosafarbene Flüssigkeit zu sehen ist, und weißem Etikett mit goldener Schrift und Eichenblattmotiv.
South Africa
|
Rosé Wine
Eikehof Rosé 2024

Content: 0.75 Liter (€17.07 / 1 Liter)

Sale price: €12.80* Regular price: €16.00 (20% saved) Last lowest price: €12.80*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
To Asparagus
Eine Flasche Spier 21 Gables Sauvignon Blanc mit rotem Folienverschluss und weißem Etikett mit goldener und schwarzer Schrift. Auf dem Etikett steht, dass der Wein aus Stellenbosch, Südafrika, stammt. Eine Flasche Spier 21 Gables Sauvignon Blanc mit rotem Folienverschluss und weißem Etikett mit goldener und schwarzer Schrift. Auf dem Etikett steht, dass der Wein aus Stellenbosch, Südafrika, stammt.
South Africa
|
White Wine
Spier 21 Gables Sauvignon Blanc 2023

Content: 0.75 Liter (€30.00 / 1 Liter)

Regular price: €22.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Awarded
Eine Flasche Vrede en Lust Barrique-Wein mit einem schwarzen Etikett, einem goldenen Emblem und einem Text, der darauf hinweist, dass es sich um einen Semillon-Sauvignon Blanc aus Südafrika handelt. Eine Flasche Vrede en Lust Barrique-Wein mit einem schwarzen Etikett, einem goldenen Emblem und einem Text, der darauf hinweist, dass es sich um einen Semillon-Sauvignon Blanc aus Südafrika handelt.
South Africa
|
White Wine
Vrede en Lust Barrique 2022

Content: 0.75 Liter (€32.67 / 1 Liter)

Regular price: €24.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Delaire Graff White Reserve Wein mit Goldfolie und einem weißen Etikett mit dem Markennamen und der Herkunft, aus Western Cape, Stellenbosch. Eine Flasche Delaire Graff White Reserve Wein mit Goldfolie und einem weißen Etikett mit dem Markennamen und der Herkunft, aus Western Cape, Stellenbosch.
South Africa
|
White Wine
Delaire Graff White Reserve 2023

Content: 0.75 Liter (€62.60 / 1 Liter)

Regular price: €46.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Flasche Porcupine Ridge Sauvignon Blanc mit einem weißen Etikett, auf dem ein schwarzes Stachelschwein abgebildet ist, und einem Text, der den Namen und die Herkunft des Weins aus Südafrika beschreibt. Eine grüne Flasche Porcupine Ridge Sauvignon Blanc mit einem weißen Etikett, auf dem ein schwarzes Stachelschwein abgebildet ist, und einem Text, der den Namen und die Herkunft des Weins aus Südafrika beschreibt.
South Africa
|
White Wine
Porcupine Ridge Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€12.67 / 1 Liter)

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Jordan Timepiece Sauvignon Blanc 2024 Jordan Timepiece Sauvignon Blanc 2024
South Africa
|
White Wine
Jordan Timepiece Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€47.33 / 1 Liter)

Regular price: €35.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Lievland Sauvignon Blanc 2024 Lievland Sauvignon Blanc 2024
South Africa
|
White Wine
Lievland Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€20.00 / 1 Liter)

Regular price: €15.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Anthonij Rupert Groendruif Sémillon 2025
South Africa
|
White Wine
Anthonij Rupert Groendruif Sémillon 2025

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Regular price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Tokara Director’s Reserve White 2023
South Africa
|
White Wine
Tokara Director’s Reserve White 2023

Content: 0.75 Liter (€40.67 / 1 Liter)

Regular price: €30.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Top-Pick
Diemersdal Cape Town Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Cape Town Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€13.53 / 1 Liter)

Regular price: €10.15*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Thelema Sutherland Sauvignon Blanc 2025 Thelema Sutherland Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Thelema Sutherland Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€16.67 / 1 Liter)

Regular price: €12.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Steenberg Canvas Collection Sauvignon Blanc 2024 Steenberg Canvas Collection Sauvignon Blanc 2024
South Africa
|
White Wine
Steenberg Canvas Collection Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)

Regular price: €22.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Leopard’s Leap Classic Collection Sauvignon Blanc 2026 Leopard’s Leap Classic Collection Sauvignon Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
Leopard’s Leap Classic Collection Sauvignon Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€12.67 / 1 Liter)

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Top-Pick
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026 Diemersdal Sauvignon Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

What our Customers think