Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping
Vines in a sunny vineyard in golden light

Sauvignon Blanc – fresh and tangy

Generally, Sauvignon Blanc stands for enormously fresh and tangy white wine that is especially popular amongst wine lovers during the summer months. Unlike many other wines the colour green can definitely be seen as a quality feature of this grape. Not for nothing, Sauvignon Blanc is considered to be a ‘green white wine’. It owes this reputation to its wild character and the distinctive scent and taste. In the glass, a Sauvignon Blanc appears clear up to light yellow with a noticeable green tone. The bouquet is often defined by crisp fruits such as apple and gooseberry. Even grassy aromas are no rarity; blackcurrants make an appearance here and there as well. The white wine’s scent can range from light up to very aromatic. In the taste, a Sauvignon Blanc is also crisp, notes of green fruits reoccur. Furthermore, is has a fresh up to tangy acidity and features mineral tones.

Back to the Overview

Sauvignon Blanc – Quality through Restriction

Sauvignon Blanc delivers high yields as it is very robust and resistant. It buds quite late and is therefore less prone to frost which can be a mixed blessing; if yields are too high, the quality of the single grape suffers. This is why winemakers focusing on quality restrict the growth on the vines. Sauvignon Blanc is one parent of Cabernet Sauvignon, the red grape variety per se for so many wine enthusiasts. No wonder that gourmets worldwide appreciate this grape variety. After Chardonnay, it is the most popular white variety amongst the international audience.

Enjoy Sauvignon Blanc at an Early Stage

Wine lovers should enjoy a Sauvignon Blanc at an early stage; this is when the wine still has all its strength. This is also due to the fact that winemakers rarely develop single grape wines from Sauvignon Blanc in a wooden barrel. It can just reveal its typical character best when untreated. This does not imply that a Sauvignon Blanc that has been developed in oak is any less good, far from it. But then it is better off stored for one or two years in order for the wood aromas to be integrated better. In blends, the grape makes for a tangy, fruity character. Recently, the combination of Sauvignon Blanc and Sémillon has proven to be very pleasant. Such a white wine often features honey aromas and notes of yellow fruits yet keeps its freshness.

The Success Story of Sauvignon Blanc in South Africa

The grape is especially successful in the New World, even more so in South Africa. For historical reasons, South African winemakers have planted plenty of these vines and therefore gained much experience in growing and developing Sauvignon Blanc. Especially the local winemakers enjoyed and still enjoy Sauvignon Blanc as an internationally successful alternative to Chardonnay. Whilst in 1990, 3.300 hectares of area were planted with Sauvignon Blanc, this figure rose to 6.500 hectares in 2002; today, it is more than 8.000 hectares.
Awarded
Eine Flasche Seaward Sauvignon Blanc mit einem blauen Schraubverschluss und einem Etikett mit wellenförmigen Motiven, dem Markennamen "Seaward" und einem Text, der angibt, dass der Wein aus Spier, Südafrika, stammt. Eine Flasche Seaward Sauvignon Blanc mit einem blauen Schraubverschluss und einem Etikett mit wellenförmigen Motiven, dem Markennamen "Seaward" und einem Text, der angibt, dass der Wein aus Spier, Südafrika, stammt.
South Africa
|
White Wine
Spier Seaward Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Icon
Eine Flasche Weißwein mit der Aufschrift MR und nvmveraats vesperi, mit einem minimalistischen Design mit einem weißen Etikett und einer blauen Sonnenschliff-Grafik. Die Flasche hat eine dunkelblaue Kappe mit vesperi in weißer Schrift. Eine Flasche Weißwein mit der Aufschrift MR und nvmveraats vesperi, mit einem minimalistischen Design mit einem weißen Etikett und einer blauen Sonnenschliff-Grafik. Die Flasche hat eine dunkelblaue Kappe mit vesperi in weißer Schrift.
South Africa
|
White Wine
Raats MR Vesperi White Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€80.53 / 1 Liter)

Sale price: €60.40* Regular price: €75.50 (20% saved) Last lowest price: €60.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Chamonix Premier White 2022 Chamonix Premier White 2022
South Africa
|
White Wine
Chamonix Premier White 2022

Content: 0.75 Liter (€40.67 / 1 Liter)

Regular price: €30.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Uva Mira Sing-a-Wing Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Uva Mira Sing-a-Wing Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€38.00 / 1 Liter)

Regular price: €28.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Uva Mira The Mira Sauvignon Blanc 2025 Uva Mira The Mira Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Uva Mira The Mira Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€26.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Pre Order
Top-Pick
Raats MR Vesperi White Blend 2024 Raats MR Vesperi White Blend 2024
South Africa
|
White Wine
Raats MR Vesperi White Blend 2024

Content: 0.75 Liter (€100.67 / 1 Liter)

Regular price: €75.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4* Platter
Eine Flasche Quoin Rock Nicobar Sauvignon Blanc aus Südafrika mit grünem Folienverschluss und dunklem Etikett mit goldener und weißer Schrift und kreisförmigem Muster. Eine Flasche Quoin Rock Nicobar Sauvignon Blanc aus Südafrika mit grünem Folienverschluss und dunklem Etikett mit goldener und weißer Schrift und kreisförmigem Muster.
South Africa
|
White Wine
Quoin Rock Black Series Nicobar Sauvignon Blanc 2023

Content: 0.75 Liter (€58.00 / 1 Liter)

Regular price: €43.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Last Bottles
Autumn Wine
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Quoin Rock Black Series Vine Dried 2024 in Gift Packaging Quoin Rock Black Series Vine Dried 2024 in Gift Packaging
South Africa
|
Dessert Wine
Quoin Rock Black Series Vine Dried 2024 in Gift Packaging

Content: 0.375 Liter (€201.33 / 1 Liter)

Regular price: €75.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Kleine Zalze Vineyard Selection Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Kleine Zalze Vineyard Selection Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2025 Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Kleine Zalze Family Reserve Sauvignon Blanc 2024
South Africa
|
White Wine
Kleine Zalze Family Reserve Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €25.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
La Vierge Story Teller Sauvignon Blanc 2025 (The Crab & The Heron)
South Africa
|
White Wine
La Vierge Story Teller Sauvignon Blanc 2025 (The Crab & The Heron)

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Regular price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

What our Customers think