Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Anthonij Rupert Cape of Good Hope Altima Sauvignon Blanc 2025

Product information "Anthonij Rupert Cape of Good Hope Altima Sauvignon Blanc 2025"

The Cape of Good Hope Altima Sauvignon Blanc 2025 comes from the high-altitude Elandskloof valley, where cool temperatures and shale soils create ideal conditions for this varietal. Vineyards sit between 600 and 800 metres above sea level, producing grapes with remarkable freshness.

The bouquet bursts with lemon and grapefruit zest, passion fruit, and gooseberry, underpinned by a flinty minerality that reflects its mountain terroir.

On the palate, the wine is crisp, focused, and vibrant with bright acidity, pure fruit expression, and subtle lees texture. The balance of freshness and depth makes it both refined and expressive.

Fermented in stainless steel and aged on fine lees for 3–5 months, this Sauvignon Blanc is elegant, textural, and perfectly suited to seafood or goat cheese dishes.

Awards

Jg. 2024
4.5 John Platter Stars
Jg. 2023
5 John Platter Stars
Goes With:
Vintage
2025
Winery
Anthonij Rupert
Grape Variety
Sauvignon Blanc
Bottle Top
Cork
Origin
South Africa
Appellation
Elandskloof
Price
€12.95*
Price/Liter
€17.27*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
14 % Vol.
Acidity
6,2 g/l
Residual Sugar
4,4 g/l
In the Cellar
Fermented in stainless steel tanks
Serve at
8-10 °C
Best Before
2030
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Anthonij Rupert, R45 Wine Route, 7690 Groot Drakenstein, South Africa
Importer
Weinland Ariane Abayan GmbH- Erikastraße 67- 20251 Hamburg- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

Anthonij Rupert Wines – successful at four locations

The wine farm L’ Ormarins is located on the foothills of the mighty Groot Drakenstein Mountains in the picturesque Franschhoek. Since 1969, it has been in possession of the family Rupert; it is even more inseparably connected with Anthonij Rupert Wines today and has become the undisputed heart. Besides L’ Ormarins, there are three other farms that belong to Anthonij Rupert Wines: Altima, Riebeeksriver and Rooderust. Through their different locations, it is possible to provide the ideal growth conditions for each grape variety and consciously emphasize the best features of the different vines. This is how Johann Rupert managed to create an impressive memorial for his brother with Anthonij Rupert Wines which continues to live his claim to produce excellent wines every day.

Anthonij Rupert: Back to the Beginnings...

The winery L’ Ormarins can look back on a long history which in today’s time can be noticed in many areas. The name alone gives away the founding through the French Huguenot Jean Roi in 1694 who named the land after his home Lourmarin in France. He had been cultivating vines on the impressive slopes of the Drakenstein Valley yet the great orchards were also an important pillar. Until the purchase by Dr. Anton Rupert in 1969, L’ Ormarins had often changed owners and had increasingly focused on viniculture. In 1833, it had even produced the first South African champion white wine and brandy but only under the family Rupert, especially under Anton Rupert’s son Anthonij, the winery finally managed to permanently create noble top class wines.

Anthonij Rupert: ...and yet Discover New Possibilities

Under this guiding principle, Jean Roi had already laid the cornerstones for excellent wine production of Anthonij Rupert Wines. This can especially be seen in the historic cellar that can now be admired again in its original state after laborious restoration. Previously, families living in the surrounding areas brought their own grapes in order to let their wine mature there. The coats of arms on the large, old oak barrels confirm this old tradition that had meant a huge innovation at that time. The new Anthonij Rupert cellar was finished in 2005 and houses state-of-the-art technology and works with gravity supported technology. However, when it comes to selecting the wines, good old manual labour is still used – this is how Anthonij Rupert Wines successfully, as numerous international awards show, unites old tradition with modern cellar technology.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Ingredients: Grapes, carbon dioxide, preservative: sulphites; acidity regulator: tartaric acid; stabilizing agent: metatartaric acid. Bottled in a protective atmosphere.

Nutrition Information
100ml contain on average
Energy
344kj / 83kcal
Carbohydrate
1,4g
of which sugars
<0,5g
Fat
<0,5g
of which saturates
<0,5g
Protein
<0,5g
Salt
<0,5g
Contains small amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt.

Link to the e-label: Link
Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

4.5* Platter
Sale
Top-Pick
Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Lanzerac Le Général 2021

Content: 0.75 Liter (€50.00 / 1 Liter)

Sale price: €37.50* Regular price: €44.50 (15.73% saved) Last lowest price: €37.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Eine Flasche Springfield Estate's "The Work of Time" Vintage Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit eleganter blauer Schrift und einem blauen Foliendach mit dem Logo des Weinguts. Eine Flasche Springfield Estate's "The Work of Time" Vintage Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit eleganter blauer Schrift und einem blauen Foliendach mit dem Logo des Weinguts.
South Africa
|
Red Wine
Springfield The Work of Time 2019

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Sale price: €18.50* Regular price: €23.50 (21.28% saved) Last lowest price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €16.50 (15.45% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €12.50 (16% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Icon
Autumn Wine
Eine Flasche Weißwein mit der Aufschrift MR und nvmveraats vesperi, mit einem minimalistischen Design mit einem weißen Etikett und einer blauen Sonnenschliff-Grafik. Die Flasche hat eine dunkelblaue Kappe mit vesperi in weißer Schrift. Eine Flasche Weißwein mit der Aufschrift MR und nvmveraats vesperi, mit einem minimalistischen Design mit einem weißen Etikett und einer blauen Sonnenschliff-Grafik. Die Flasche hat eine dunkelblaue Kappe mit vesperi in weißer Schrift.
South Africa
|
White Wine
Raats MR Vesperi White Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€80.53 / 1 Liter)

Sale price: €60.40* Regular price: €75.50 (20% saved) Last lowest price: €60.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Icon
Autumn Wine
Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind. Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind.
South Africa
|
Red Wine
Alto M.P.H.S. 2017

Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)

Sale price: €60.50* Regular price: €80.50 (24.84% saved) Last lowest price: €60.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Limited
Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert. Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert.
South Africa
|
Red Wine
De Toren The Black Lion 2021

Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)

Sale price: €229.45* Regular price: €269.95 (15% saved) Last lowest price: €229.45*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
B-Stock
5* Platter
Eine Flasche Buitenverwachting-Rotwein mit der Bezeichnung Constantia mit einem gold-schwarzen Etikett mit Text und einem Wappen, das aufrecht vor einem schlichten Hintergrund steht.
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Buitenverwachting Christine 2017

Content: 0.75 Liter (€30.40 / 1 Liter)

Sale price: €22.80* Regular price: €28.50 (20% saved)
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
B-Stock
B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022 B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)

Sale price: €15.95* Regular price: €20.50 (22.2% saved) Last lowest price: €15.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Last Bottles
Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler. Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler.
South Africa
|
Red Wine
Kaapzicht The Steytler Range Vision 2021

Content: 0.75 Liter (€62.33 / 1 Liter)

Sale price: €46.75* Regular price: €55.50 (15.77% saved) Last lowest price: €46.75*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4* Platter
Eine Flasche Kanonkop Kadette Cape Blend Rotwein mit rotem Verschluss und cremefarbenem Etikett mit Text und der Abbildung einer Kanone. Der Wein wird in Stellenbosch, Südafrika, hergestellt. Eine Flasche Kanonkop Kadette Cape Blend Rotwein mit rotem Verschluss und cremefarbenem Etikett mit Text und der Abbildung einer Kanone. Der Wein wird in Stellenbosch, Südafrika, hergestellt.
South Africa
|
Red Wine
Kanonkop Kadette Cape Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €15.50 (10% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
B-Stock
B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020 B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020

Content: 0.75 Liter (€20.93 / 1 Liter)

Sale price: €15.70* Regular price: €18.50 (15.14% saved) Last lowest price: €15.70*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Icon
Autumn Wine
Last Bottles
Constantia Uitsig Gravitas 2020
South Africa
|
Dessert Wine
Constantia Uitsig Gravitas 2020

Content: 0.5 Liter (€112.70 / 1 Liter)

Sale price: €56.35* Regular price: €80.50 (30% saved) Last lowest price: €56.35*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023 Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Average rating of 5 out of 5 stars

South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)

Sale price: €7.65* Regular price: €9.00 (15% saved) Last lowest price: €7.65*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4* Platter
Eine dunkle Weinflasche mit einem silbernen Folienverschluss und einem Etikett, das eine Schwarz-Weiß-Abbildung einer leeren Schaukel vor einem nebligen Hintergrund zeigt. Auf dem Etikett steht "Dark" und "by Pasarene". Eine dunkle Weinflasche mit einem silbernen Folienverschluss und einem Etikett, das eine Schwarz-Weiß-Abbildung einer leeren Schaukel vor einem nebligen Hintergrund zeigt. Auf dem Etikett steht "Dark" und "by Pasarene".
South Africa
|
Red Wine
Paserene Elements Dark 2019

Content: 0.75 Liter (€23.80 / 1 Liter)

Sale price: €17.85* Regular price: €25.50 (30% saved) Last lowest price: €17.85*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Eine Flasche Vrede en Lust Viognier Weißwein mit goldenem Verschluss, cremefarbenem und goldenem Etikett und blauem Text. Die Flasche steht aufrecht auf einem schlichten, hellen Hintergrund. Eine Flasche Vrede en Lust Viognier Weißwein mit goldenem Verschluss, cremefarbenem und goldenem Etikett und blauem Text. Die Flasche steht aufrecht auf einem schlichten, hellen Hintergrund.
South Africa
|
White Wine
Vrede en Lust Viognier 2023

Content: 0.75 Liter (€22.60 / 1 Liter)

Sale price: €16.95* Regular price: €20.50 (17.32% saved) Last lowest price: €16.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum
South Africa
|
Red Wine
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)

Sale price: €44.95* Regular price: €58.50 (23.16% saved) Last lowest price: €44.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019
South Africa
|
Red Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019

Content: 0.75 Liter (€49.27 / 1 Liter)

Sale price: €36.95* Regular price: €45.50 (18.79% saved) Last lowest price: €36.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text. Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text.
South Africa
|
Dessert Wine
Tokara Reserve Collection Chenin Blanc Straw Wine 2023

Content: 0.375 Liter (€86.40 / 1 Liter)

Sale price: €32.40* Regular price: €40.50 (20% saved) Last lowest price: €32.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here