Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025

Product information "Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025"

The Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025 is an innovative style unique to South Africa. The juice is frozen at –20 °C after harvest and fermented months later in mid-winter, creating a distinctly tropical, concentrated profile.

The bouquet bursts with gooseberries, tropical fruit, and sweet grapefruit, lifted by a core of minerality and purity.

On the palate, the wine is rich, textured and full with vibrant acidity and intense fruit concentration. The winter fermentation gives it exceptional depth and a bold, modern character.

Perfect with full-flavoured seafood dishes, creamy soups or spicy seared fish.

At the most recent Platter Awards 2026, Diemersdal Estate was named Top Performing Winery of the Year, as the winery achieved the most five-star ratings in the final tasting round. 🏆✨

Awards

Jg. 2025
5 John Platter Stars
Vintage
2025
Winery
Diemersdal
Grape Variety
Sauvignon Blanc
Bottle Top
Screw Cap
Origin
South Africa
Appellation
Durbanville
Price
€19.95*
Price/Liter
€26.60*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
14 % Vol.
Acidity
5,8 g/l
Residual Sugar
2,0 g/l
In the Cellar
Juice frozen at -20 °C, followed by cold fermentation
Serve at
10-12 °C
Best Before
2030
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Diemersdal Wine Estate,Koeberg Road, Durbanville, Cape Town, 7550,South africa
Importer
Friedrich Klocke GmbH & Co. KG- Vogelparadies 2- 32457 Porta Westfalica- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

Diemersdal – Tradition and Innovation since 1698

Diemersdal Estate in the Durbanville Valley is one of South Africa’s oldest wineries, with a history dating back to 1698. For six generations, the Louw family has been at the helm, shaping the estate’s unique identity. This deep-rooted heritage blends seamlessly with a modern approach to winemaking, combining classic South African grape varieties with state-of-the-art cellar practices. Its close proximity to the Atlantic Ocean lends the wines remarkable freshness and elegance, hallmarks of the Durbanville terroir. Today, Diemersdal is celebrated as a benchmark for authentic, character-driven South African wines.

Flagship Wines with Distinction

The estate’s Pinotage stands as a true flagship, showcasing the best of South Africa’s signature grape. With concentrated dark fruit, spicy undertones, and firm structure, it highlights both power and refinement, making it equally captivating young or with age. The Private Collection, on the other hand, is a carefully crafted blend that is only produced in exceptional vintages. It reflects the estate’s full expertise: layered fruit, integrated oak, and depth that make it a genuine collector’s item.

Wine Culture in Durbanville

A visit to Diemersdal offers not only the charm of a historic wine estate but also the vibrant wine culture of the Durbanville Valley. Nestled among rolling vineyards, the estate invites guests to tastings that span its diverse portfolio—from crisp Sauvignon Blancs to powerful reds. Above all, Diemersdal remains true to its essence: a proud family estate that honors its heritage while pushing forward with innovation, shaping the future of South African wine.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Ingredients: Grapes, concentrated grape must, acidity regulator: tartaric acid (L(+)-); preservatives and antioxidants; sulphites.

Nutrition Information
100ml contain on average
Energy
348 kj / 83kcal
Carbohydrate
1,4g
of which sugars
0g
Fat
0g
of which saturates
0g
Protein
0g
Salt
0g
Contains small amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt.

Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

Sale
Eine Flasche Springfield Estate's "The Work of Time" Vintage Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit eleganter blauer Schrift und einem blauen Foliendach mit dem Logo des Weinguts. Eine Flasche Springfield Estate's "The Work of Time" Vintage Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit eleganter blauer Schrift und einem blauen Foliendach mit dem Logo des Weinguts.
South Africa
|
Red Wine
Springfield The Work of Time 2019

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Sale price: €18.50* Regular price: €23.50 (21.28% saved) Last lowest price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Top-Pick
Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Lanzerac Le Général 2021

Content: 0.75 Liter (€50.00 / 1 Liter)

Sale price: €37.50* Regular price: €44.50 (15.73% saved) Last lowest price: €37.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €12.50 (16% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €16.50 (15.45% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Icon
Autumn Wine
Eine Flasche Weißwein mit der Aufschrift MR und nvmveraats vesperi, mit einem minimalistischen Design mit einem weißen Etikett und einer blauen Sonnenschliff-Grafik. Die Flasche hat eine dunkelblaue Kappe mit vesperi in weißer Schrift. Eine Flasche Weißwein mit der Aufschrift MR und nvmveraats vesperi, mit einem minimalistischen Design mit einem weißen Etikett und einer blauen Sonnenschliff-Grafik. Die Flasche hat eine dunkelblaue Kappe mit vesperi in weißer Schrift.
South Africa
|
White Wine
Raats MR Vesperi White Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€80.53 / 1 Liter)

Sale price: €60.40* Regular price: €75.50 (20% saved) Last lowest price: €60.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Icon
Autumn Wine
Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind. Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind.
South Africa
|
Red Wine
Alto M.P.H.S. 2017

Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)

Sale price: €60.50* Regular price: €80.50 (24.84% saved) Last lowest price: €60.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Limited
Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert. Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert.
South Africa
|
Red Wine
De Toren The Black Lion 2021

Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)

Sale price: €229.45* Regular price: €269.95 (15% saved) Last lowest price: €229.45*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
B-Stock
5* Platter
Eine Flasche Buitenverwachting-Rotwein mit der Bezeichnung Constantia mit einem gold-schwarzen Etikett mit Text und einem Wappen, das aufrecht vor einem schlichten Hintergrund steht.
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Buitenverwachting Christine 2017

Content: 0.75 Liter (€30.40 / 1 Liter)

Sale price: €22.80* Regular price: €28.50 (20% saved)
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
B-Stock
B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022 B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)

Sale price: €15.95* Regular price: €20.50 (22.2% saved) Last lowest price: €15.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4* Platter
Eine Flasche Kanonkop Kadette Cape Blend Rotwein mit rotem Verschluss und cremefarbenem Etikett mit Text und der Abbildung einer Kanone. Der Wein wird in Stellenbosch, Südafrika, hergestellt. Eine Flasche Kanonkop Kadette Cape Blend Rotwein mit rotem Verschluss und cremefarbenem Etikett mit Text und der Abbildung einer Kanone. Der Wein wird in Stellenbosch, Südafrika, hergestellt.
South Africa
|
Red Wine
Kanonkop Kadette Cape Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €15.50 (10% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Last Bottles
Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler. Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler.
South Africa
|
Red Wine
Kaapzicht The Steytler Range Vision 2021

Content: 0.75 Liter (€62.33 / 1 Liter)

Sale price: €46.75* Regular price: €55.50 (15.77% saved) Last lowest price: €46.75*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
B-Stock
B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020 B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020

Content: 0.75 Liter (€20.93 / 1 Liter)

Sale price: €15.70* Regular price: €18.50 (15.14% saved) Last lowest price: €15.70*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Icon
Autumn Wine
Last Bottles
Constantia Uitsig Gravitas 2020
South Africa
|
Dessert Wine
Constantia Uitsig Gravitas 2020

Content: 0.5 Liter (€112.70 / 1 Liter)

Sale price: €56.35* Regular price: €80.50 (30% saved) Last lowest price: €56.35*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023 Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Average rating of 5 out of 5 stars

South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)

Sale price: €7.65* Regular price: €9.00 (15% saved) Last lowest price: €7.65*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Eine Flasche Vrede en Lust Viognier Weißwein mit goldenem Verschluss, cremefarbenem und goldenem Etikett und blauem Text. Die Flasche steht aufrecht auf einem schlichten, hellen Hintergrund. Eine Flasche Vrede en Lust Viognier Weißwein mit goldenem Verschluss, cremefarbenem und goldenem Etikett und blauem Text. Die Flasche steht aufrecht auf einem schlichten, hellen Hintergrund.
South Africa
|
White Wine
Vrede en Lust Viognier 2023

Content: 0.75 Liter (€22.60 / 1 Liter)

Sale price: €16.95* Regular price: €20.50 (17.32% saved) Last lowest price: €16.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4* Platter
Eine dunkle Weinflasche mit einem silbernen Folienverschluss und einem Etikett, das eine Schwarz-Weiß-Abbildung einer leeren Schaukel vor einem nebligen Hintergrund zeigt. Auf dem Etikett steht "Dark" und "by Pasarene". Eine dunkle Weinflasche mit einem silbernen Folienverschluss und einem Etikett, das eine Schwarz-Weiß-Abbildung einer leeren Schaukel vor einem nebligen Hintergrund zeigt. Auf dem Etikett steht "Dark" und "by Pasarene".
South Africa
|
Red Wine
Paserene Elements Dark 2019

Content: 0.75 Liter (€23.80 / 1 Liter)

Sale price: €17.85* Regular price: €25.50 (30% saved) Last lowest price: €17.85*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019
South Africa
|
Red Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019

Content: 0.75 Liter (€49.27 / 1 Liter)

Sale price: €36.95* Regular price: €45.50 (18.79% saved) Last lowest price: €36.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum
South Africa
|
Red Wine
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)

Sale price: €44.95* Regular price: €58.50 (23.16% saved) Last lowest price: €44.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text. Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text.
South Africa
|
Dessert Wine
Tokara Reserve Collection Chenin Blanc Straw Wine 2023

Content: 0.375 Liter (€86.40 / 1 Liter)

Sale price: €32.40* Regular price: €40.50 (20% saved) Last lowest price: €32.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here