€107.50*
% Regular price: €129.00 (16.67% saved) Last lowest price: €107.50*
Available, delivery time: 2-5 days
- Tokara Shiraz Special in October 🍷
- Spicy notes of pepper & fine oak 🌶️
- Discover it in our monthly special package 🔖
Product information "Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6"
The Tokara Private Collection Shiraz 2021 shows a vibrant violet colour and impresses with aromas of plums, blackberries and dark cherries. Fine notes of oak and pepper complement the fruit and give the wine a balanced, spicy depth.
On the palate, it is full-bodied and harmonious with smooth tannins and an elegant structure. The production, limited to just eight barrels, makes this Shiraz a truly special rarity. It pairs particularly well with dark meat, duck breast or roasted pork loin.
- Vintage
- 2021
- Winery
- Tokara
- Grape Variety
- Shiraz
- Bottle Top
- Screw Cap
- Origin
- South Africa
- Appellation
- Darling
- Price
- €107.50*
- Price/Liter
- €23.89*
- Filling Quantity
- 4,500 l
- Alcohol Strength
- 13,5 % Vol.
- Acidity
- 5,7 g/l
- Residual Sugar
- 2,25 g/l
- In the Cellar
- Matured in French oak for twelve Months and further four Months in stainless steel tanks.
- Serve at
- 16-18 °C
- Best Before
- 2029
- Allergen
- Contains Sulphite
- Producer
- Tokara, Helshoogte Rd, 7600 Stellenbosch, Südafrika
- Importer
- CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
- Food Business Operator
- CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany
Tokara Wine - Intensive and Multifaceted
Tokara Winery Uses Modern Technology
Tokara Combines Modernity with a Laid-Back Tradition
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!
Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)
Last lowest price: €44.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €60.50*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€16.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €25.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€46.73 / 1 Liter)
Last lowest price: €35.05*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €24.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€49.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €36.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€28.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €21.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €22.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€62.33 / 1 Liter)
Last lowest price: €46.75*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €16.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€15.47 / 1 Liter)
Last lowest price: €11.60*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.35*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€34.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €26.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €229.45*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.95*
and Ingredients can be found here
FREE SHIPPING
● VALID ON ALL ORDERS
● ONLY UNTIL TODAY
● ONLY UNTIL TODAY
HAVE FUN SHOPPING!
WILD WINE WEEK
BIGGEST SALE OF THE YEAR
● Up to 50% Discount
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
DISCOVER NOW!
Also try our Premium Olive Oils
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)
Last lowest price: €56.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Customer Feedback
What our Customers say
Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here