Corkscrew
A corkscrew is a tool designed to uncork bottles. The corkscrew originated in England in the 17th century and was first patented in 1795 by the Oxford priest Samuel Henshall. A distinction is made between corkscrews with and without a core. In the corkscrew with a core, the spiral winds around a hollow space, known as a round thread. The corkscrew without a core is comparable to a drill; it is referred to as a sharp thread. It is advisable to use a corkscrew with a core, as it is easier to twist into the cork and the likelihood of breaking the cork is reduced. Commercially available corkscrews are usually equipped with a round thread. Wine lovers can now choose between a T-shaped corkscrew, a waiter's knife, a wing corkscrew or many other variations.
Discover our premium Wines
Content: 0.75 Liter (€26.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€26.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€23.33 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€27.44 / 1 Liter)
Last lowest price: €20.58*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€60.67 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€20.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)
Last lowest price: €44.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€35.33 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€120.67 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€27.33 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€107.33 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€46.73 / 1 Liter)
Last lowest price: €35.05*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€16.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €25.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €60.50*
and Ingredients can be found here