Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Steenberg Sauvignon Blanc 2025

Product information "Steenberg Sauvignon Blanc 2025"

The Steenberg Sauvignon Blanc 2025 comes from the Western Cape and shows a cool, clear Sauvignon Blanc style with precise fruit and a distinctive mineral core. Different vineyard sites on Steenberg contribute layers ranging from grassy and herbal to gooseberry and ripe tropical fruit.

On the nose, it reveals a fresh profile of Cape gooseberry, nettle and lemon zest, complemented by Granny Smith apple, white peach and delicate floral hints.

On the palate, the Sauvignon Blanc is vibrant, fresh and mineral-driven, with clear fruit, lively acidity and notes of citrus blossom and quince leading to a long, balanced finish.

The short lees maturation adds gentle structure without masking the wine’s freshness. Served well chilled, it pairs beautifully with summer dishes, salads, fish or seafood.

Awards

Jg. 2025
IWSC Silver
Jg. 2023
4.5 John Platter Stars
Jg. 2022
4.5 John Platter Stars, Veritas Silver
Goes With:
Vintage
2025
Winery
Steenberg Vineyards
Grape Variety
Sauvignon Blanc
Bottle Top
Screw Cap
Origin
South Africa
Appellation
Constantia
Price
€16.50*
Price/Liter
€22.00*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
14 % Vol.
Acidity
6,6 g/l
Residual Sugar
2,2 g/l
In the Cellar
Matured on the lees for 60 to 90 days
Serve at
8-10 °C
Best Before
2030
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Steenberg, Steenberg Rd, 7945 Tokai, South Africa
Importer
CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

Steenberg – Boundless Courage for New Beginnings

Steenberg is one of the oldest farms at the Cape and as such can look back on a long and moving history with many tragic moments but also inspiring new beginnings. Simon van der Stel gifted the farm to the determined Catharina Ras in 1682 and therefore made her the first female landowner in South Africa. Being widowed as a young woman already, Catharina came to South Africa in 1662 and married her new husband Hans Ras. After several years, he was killed in a lion attack. Afterwards, Catharina married another two times, but the second husband was stabbed by a local tribesman and the third was trampled to death by an elephant. Despite all this sorrow, Catharina married a fifth time, the German Matthys Michelse. This boundless courage and the ability to start anew every time inspire many visitors of Steenberg today. As a special homage, the winemakers have named a grand red wine, ‘Catharina’, after her.

Steenberg means delight for all Senses

The estate is located in the natural Constantia Mountain amphitheatre of the Table Mountain Range and offers its visitors a luxury hotel with an exquisite hospitality, a world-class kitchen, a highly awarded wine cellar, a neat golf course and a sophisticated spa. The restaurant Tryn reminds of the charismatic founder Catharina Ras, also called Tryn by her nearest and dearest. Chef Kerry Kilpin pampers the palate of every gourmet with fresh ingredients and exciting flavour combinations which are influenced a little by the Asian cuisine. If you prefer tapas and bistro-style dishes, you will love the Bistro Sixteen82. Sitting on the terrace, you have an unforgettable view of the native gardens.

Ecologic Cultivation at Steenberg

Due to an ecological process, Steenberg creates an array of well-loved wines. The winery only utilizes biological pest control and natural predators of the vermin in order to influence the vines as little as possible. From the grape up to the bottle, the wines are geared to create an unforgettable experience which mirrors the terroir. The soils include granite and significantly contribute to the characteristic minerality of the wines. Steenberg cultivates grape varieties such as Sauvignon Blanc, Sémillon, Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz and Nebbiolo.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Ingredients: Grapes, preservatives, and antioxidants (sulfites). Bottled under a protective atmosphere

Nutrition Information
100ml contain on average
Energy
339 kJ / 81 kcal
Carbohydrate
0,8 g
of which sugars
0,2 g
Fat
<0,5 g
of which saturates
<0,5 g
Protein
<0,5 g
Salt
<0,5 g
Contains small amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt.

Link to the e-label: Link
Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon mit einem kastanienbraunen Verschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Abbildung von Bäumen und dem Namen des Weins in fetten Buchstaben.
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon 2018

Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)

Sale price: €42.95* Regular price: €53.50 (19.72% saved) Last lowest price: €42.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Last Bottles
Eine Flasche Constantia Uitsig Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit einer Vogel- und Blumenillustration und einer tiefroten Folie am Hals. Eine Flasche Constantia Uitsig Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit einer Vogel- und Blumenillustration und einer tiefroten Folie am Hals.
South Africa
|
Red Wine
Constantia Uitsig Constantia Red 2020

Content: 0.75 Liter (€32.20 / 1 Liter)

Sale price: €24.15* Regular price: €34.50 (30% saved) Last lowest price: €24.15*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
B-Stock
Eine dunkle Weinflasche mit der Aufschrift Klein Zalze Grenache Vineyard Selection South Africa mit goldenem und weißem Text auf schwarzem Hintergrund. Eine dunkle Weinflasche mit der Aufschrift Klein Zalze Grenache Vineyard Selection South Africa mit goldenem und weißem Text auf schwarzem Hintergrund.
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Kleine Zalze Vineyard Selection Grenache 2022

Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)

Sale price: €14.00* Regular price: €17.50 (20% saved) Last lowest price: €14.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Icon
Autumn Wine
Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind. Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind.
South Africa
|
Red Wine
Alto M.P.H.S. 2017

Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)

Sale price: €60.50* Regular price: €80.50 (24.84% saved) Last lowest price: €60.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Limited
Exclusive
Eine klare Flasche 1679 Cape Floral Gin mit goldener und weißer Beschriftung. Das Etikett liest Premium Dry Gin, enthält Unterschriften, und stellt fest, es ist destilliert und abgefüllt in Südafrika. Eine goldene Schleife ist auf den Hals. Eine klare Flasche 1679 Cape Floral Gin mit goldener und weißer Beschriftung. Das Etikett liest Premium Dry Gin, enthält Unterschriften, und stellt fest, es ist destilliert und abgefüllt in Südafrika. Eine goldene Schleife ist auf den Hals.
South Africa
Selection 16/79 Cape Floral Gin 🍸 Handcrafted from South Africa

Content: 0.5 Liter (€58.00 / 1 Liter)

Sale price: €29.00* Regular price: €36.50 (20.55% saved) Last lowest price: €29.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Autumn Wine
Magnum
Eine Rotweinflasche mit der Aufschrift Der Karakal aus Neethlingshofs Kurzgeschichtensammlung, auf der ein Karakal abgebildet ist, der sich auf einen Vogel stürzt. Die Flasche hat einen schwarzen Verschluss und ein schlichtes, elegantes Design. Eine Rotweinflasche mit der Aufschrift Der Karakal aus Neethlingshofs Kurzgeschichtensammlung, auf der ein Karakal abgebildet ist, der sich auf einen Vogel stürzt. Die Flasche hat einen schwarzen Verschluss und ein schlichtes, elegantes Design.
South Africa
|
Red Wine
Neethlingshof Short Story Collection The Caracal 2020 Magnum

Content: 1.5 Liter (€26.93 / 1 Liter)

Sale price: €40.40* Regular price: €50.50 (20% saved) Last lowest price: €40.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Summer Wine
Eine Flasche Eikehof Roséwein mit schwarzem Schraubverschluss, transparentem Glas, auf dem die rosafarbene Flüssigkeit zu sehen ist, und weißem Etikett mit goldener Schrift und Eichenblattmotiv. Eine Flasche Eikehof Roséwein mit schwarzem Schraubverschluss, transparentem Glas, auf dem die rosafarbene Flüssigkeit zu sehen ist, und weißem Etikett mit goldener Schrift und Eichenblattmotiv.
South Africa
|
Rosé Wine
Eikehof Rosé 2024

Content: 0.75 Liter (€17.07 / 1 Liter)

Sale price: €12.80* Regular price: €16.00 (20% saved) Last lowest price: €12.80*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Raats B Vintners Liberté Pinotage 2023 Raats B Vintners Liberté Pinotage 2023
South Africa
Raats B Vintners Liberté Pinotage 2023

Content: 0.75 Liter (€37.27 / 1 Liter)

Sale price: €27.95* Regular price: €35.50 (21.27% saved) Last lowest price: €27.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Allée Bleue Old Vine Cinsault 2024
South Africa
|
Red Wine
Allée Bleue Old Vine Cinsault 2024

Content: 0.75 Liter (€35.93 / 1 Liter)

Sale price: €26.95* Regular price: €36.95 (27.06% saved) Last lowest price: €26.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Organic
Eine Flasche First Stone Spier Bio-Rotwein mit blauem Etikett und grünem EU-Bio-Zertifizierungslogo mit der Angabe Wein aus Nicht-EU-Landwirtschaft in Deutsch und Englisch. Eine Flasche First Stone Spier Bio-Rotwein mit blauem Etikett und grünem EU-Bio-Zertifizierungslogo mit der Angabe Wein aus Nicht-EU-Landwirtschaft in Deutsch und Englisch.
South Africa
|
Red Wine
Spier First Stone Organic Red 2021

Content: 0.75 Liter (€43.93 / 1 Liter)

Sale price: €32.95* Regular price: €37.50 (12.13% saved) Last lowest price: €32.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Exclusive
Eine Flasche De Krans Broederskap Cape Vintage Reserve aus dunklem Glas mit einem schwarz-orangefarbenen Etikett mit goldener Schrift und der Aufschrift Proprietors Collection am unteren Rand. Eine Flasche De Krans Broederskap Cape Vintage Reserve aus dunklem Glas mit einem schwarz-orangefarbenen Etikett mit goldener Schrift und der Aufschrift Proprietors Collection am unteren Rand.
South Africa
|
Dessert Wine
De Krans Broederskap Cape Vintage Réserve 2019

Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)

Sale price: €29.95* Regular price: €38.50 (22.21% saved) Last lowest price: €29.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4* Platter
Eine Flasche Kanonkop Kadette Cape Blend Rotwein mit rotem Verschluss und cremefarbenem Etikett mit Text und der Abbildung einer Kanone. Der Wein wird in Stellenbosch, Südafrika, hergestellt. Eine Flasche Kanonkop Kadette Cape Blend Rotwein mit rotem Verschluss und cremefarbenem Etikett mit Text und der Abbildung einer Kanone. Der Wein wird in Stellenbosch, Südafrika, hergestellt.
South Africa
|
Red Wine
Kanonkop Kadette Cape Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €15.50 (10% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019
South Africa
|
Red Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019

Content: 0.75 Liter (€49.27 / 1 Liter)

Sale price: €36.95* Regular price: €45.50 (18.79% saved) Last lowest price: €36.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Limited
Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert. Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert.
South Africa
|
Red Wine
De Toren The Black Lion 2021

Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)

Sale price: €229.45* Regular price: €269.95 (15% saved) Last lowest price: €229.45*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Kleine Zalze Family Reserve Syrah Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit schwarzer Folie und einem beigen Etikett mit goldenem und schwarzem Text. Eine Flasche Kleine Zalze Family Reserve Syrah Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit schwarzer Folie und einem beigen Etikett mit goldenem und schwarzem Text.
South Africa
|
Red Wine
Kleine Zalze Family Reserve Syrah 2020

Content: 0.75 Liter (€38.60 / 1 Liter)

Sale price: €28.95* Regular price: €35.50 (18.45% saved) Last lowest price: €28.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Franc Reserve Wein mit einem Goldfolienverschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Illustration eines Weinbergs und von Gebäuden, aus Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Franc Reserve Wein mit einem Goldfolienverschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Illustration eines Weinbergs und von Gebäuden, aus Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Cabernet Franc Reserve 2019

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Sale price: €19.95* Regular price: €29.95 (33.39% saved) Last lowest price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Dornier Merlot-Wein aus Stellenbosch mit kastanienbraunem Etikett, silbernem Verschluss und weißem Text, der den Markennamen und die Weinangaben enthält. Eine Flasche Dornier Merlot-Wein aus Stellenbosch mit kastanienbraunem Etikett, silbernem Verschluss und weißem Text, der den Markennamen und die Weinangaben enthält.
South Africa
|
Red Wine
Dornier Merlot 2021

Content: 0.75 Liter (€17.27 / 1 Liter)

Sale price: €12.95* Regular price: €16.50 (21.52% saved) Last lowest price: €12.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Last Bottles
Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler. Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler.
South Africa
|
Red Wine
Kaapzicht The Steytler Range Vision 2021

Content: 0.75 Liter (€62.33 / 1 Liter)

Sale price: €46.75* Regular price: €55.50 (15.77% saved) Last lowest price: €46.75*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €12.50 (16% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Summer Wine
Last Bottles
Eine Flasche Villiera Tradition Rosé Brut Sekt mit einem mit Goldfolie umwickelten Hals, einem rosa-weißen Etikett und einem rosa Schleifen-Siegel im oberen Bereich. Eine Flasche Villiera Tradition Rosé Brut Sekt mit einem mit Goldfolie umwickelten Hals, einem rosa-weißen Etikett und einem rosa Schleifen-Siegel im oberen Bereich.
South Africa
|
Sparkling Wine
Villiera Tradition Brut Rosé n/v

Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)

Sale price: €15.95* Regular price: €19.50 (18.21% saved) Last lowest price: €15.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here