Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

B-Stock: Stellenzicht Silcrete Cinsault 2022

Product information "B-Stock: Stellenzicht Silcrete Cinsault 2022"

The Stellenzicht Silcrete Cinsault delights with an inviting freshness and a fruit-driven nose dominated by ripe red berries. On the palate, earthy and savoury aromas unfold, adding depth to the wine. Its soft, delicate tannin structure creates a silky texture and a harmonious mouthfeel.

This elegant Cinsault matured 15 months in French oak and pairs beautifully with grilled poultry, Mediterranean vegetable dishes, or a fine cheese platter. Its balanced structure and subtle spiciness make it a versatile companion for a variety of dishes.



Please note: This wine is a B-Stock product. This means the label may have, for example, soiling or slight damage. Therefore, the picture may differ and you get the wine at a greatly reduced price.

Awards

Jg. 2022
4 John Platter Stars, Decanter Bronze, The Michelangelo Gold, Veritas Bronze, Tim Atkin 89 Points
Jg. 2019
4 John Platter Stars, Decanter Silver, IWSC Bronze, Tim Atkin 89 Points
Goes With:
Vintage
2022
Winery
Stellenzicht Wines
Grape Variety
Cinsault
Bottle Top
Cork
Origin
South Africa
Appellation
Paarl
Price
€19.95*
Price/Liter
€26.60*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
13,5 % Vol.
Acidity
5,5 g/l
Residual Sugar
2,2 g/l
In the Cellar
Matured in French oak for 15 months.
Serve at
16-18 °C
Best Before
2029
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Stellenzicht Wines, Upper Blaauwklippen Rd, Stellenbosch, 7599 South Africa
Importer
CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

Stellenzicht – winemaking in harmony with nature

On the slopes of the Helderberg in Stellenbosch lies the Stellenzicht wine estate. Ancient sandstone soils form the foundation for the elegant wines. The estate got its shape and its present name in the 20th century – but its roots go back to the beginnings of viticulture in the Cape, as Stellenzicht was part of the Rustenberg wine estate founded in 1684. In the course of time, there were repeated land transfers, for example in 1931, when the Stuttaford family bought various estates, among others, and founded the Stellenrust farm. Today's Stellenzicht occupies a large part of this area. As complicated as the historical development of the estate may seem – the philosophy is quite simple: "In pursuit of balance".

Stellenzicht – excellent wines from sustainable cultivation

In the picturesque surroundings of the Helderberg, the wines are produced in harmony with nature. Sustainable and resource-conserving cultivation therefore plays a major role at Stellenzicht. In order for the wines to express their terroir in the best possible way, the team invested a lot of time in determining the available soil types so that each grape variety receives the ideal location. For the red grape varieties, the focus is on Cabernet Sauvignon, Shiraz and Cinsault, while for the white varieties, the focus is on Chardonnay. The team's sustainable methods and efforts help to protect the local flora and fauna - with success, as dragonflies have reestablished themselves in the vineyards. The adaptable animal, however, not only stands for sustainability, but is also a symbol for the future: the Stellenzicht team is ready to adapt if necessary to maintain the balance. So it is only logical that the dragonfly – as a connecting element for sustainability and the future - also adorns the Stellenzicht logo.

Stellenzicht – wine enjoyment with a magnificent view of the mountains

In the wine cellar, the best that nature offers the winegrowers is brought out with minimal intervention but a lot of attention. With skill, experience and patience, excellent wines are created, which can be tasted in the tasting room called "The Wine Pod". The building was constructed largely from recycled and recyclable materials and incorporates nature into its structure. Each wine collection makes reference to the history, topography or soils of the estate by name. While the fruity and fresh creations of the Thunderstone line – meaning thunderstones - were made to be enjoyed with friends, the single-varietal reds Arenite Syrah, Tristone Cabernet Sauvignon and Silcrete Cinsault showcase the particularities of the vineyard's respective soils. The flagship of the portfolio is formed by the two complex wines Acheulean Red and Chardonnay. But no matter which of the elegant wines you enjoy in "The Wine Pod" – the breathtaking view makes you forget that you are only five kilometres away from the city, because Stellenzicht is a place where you can switch off from everyday life with a good glass of wine.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon mit einem kastanienbraunen Verschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Abbildung von Bäumen und dem Namen des Weins in fetten Buchstaben.
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon 2018

Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)

Sale price: €42.95* Regular price: €53.50 (19.72% saved) Last lowest price: €42.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Icon
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023 Beyerskloof Faith Cape Blend 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€79.93 / 1 Liter)

Sale price: €59.95* Regular price: €73.50 (18.44% saved) Last lowest price: €59.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Top-Pick
Eine Flasche des Weins Lanner Hill Syrah aus Fairview, Südafrika. Das Etikett zeigt die Illustration eines Lanner-Falken mit Bergen und Bäumen im Hintergrund und einen weißen Kapseldeckel mit einer Gebäudeillustration. Eine Flasche des Weins Lanner Hill Syrah aus Fairview, Südafrika. Das Etikett zeigt die Illustration eines Lanner-Falken mit Bergen und Bäumen im Hintergrund und einen weißen Kapseldeckel mit einer Gebäudeillustration.
South Africa
|
Red Wine
Fairview Lanner Hill Syrah 2021

Content: 0.75 Liter (€36.00 / 1 Liter)

Sale price: €27.00* Regular price: €34.95 (22.75% saved) Last lowest price: €27.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text. Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text.
South Africa
|
Dessert Wine
Tokara Reserve Collection Chenin Blanc Straw Wine 2023

Content: 0.375 Liter (€86.40 / 1 Liter)

Sale price: €32.40* Regular price: €40.50 (20% saved) Last lowest price: €32.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4.5* Platter
Eine Flasche Waterford Estate Chardonnay aus Stellenbosch mit einem Deckel aus Goldfolie und einem weißen Etikett mit goldenem und schwarzem Text, das aufrecht vor einem schlichten Hintergrund steht. Eine Flasche Waterford Estate Chardonnay aus Stellenbosch mit einem Deckel aus Goldfolie und einem weißen Etikett mit goldenem und schwarzem Text, das aufrecht vor einem schlichten Hintergrund steht.
South Africa
|
White Wine
Waterford Estate Single Vineyard Chardonnay 2021

Content: 0.75 Liter (€37.27 / 1 Liter)

Sale price: €27.95* Regular price: €33.50 (16.57% saved) Last lowest price: €27.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
B-Stock
Eine dunkle Weinflasche mit der Aufschrift Klein Zalze Grenache Vineyard Selection South Africa mit goldenem und weißem Text auf schwarzem Hintergrund. Eine dunkle Weinflasche mit der Aufschrift Klein Zalze Grenache Vineyard Selection South Africa mit goldenem und weißem Text auf schwarzem Hintergrund.
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Kleine Zalze Vineyard Selection Grenache 2022

Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)

Sale price: €14.00* Regular price: €17.50 (20% saved) Last lowest price: €14.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4.5* Platter
Eine Flasche Kleine Zalze Family Reserve Syrah Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit schwarzer Folie und einem beigen Etikett mit goldenem und schwarzem Text. Eine Flasche Kleine Zalze Family Reserve Syrah Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit schwarzer Folie und einem beigen Etikett mit goldenem und schwarzem Text.
South Africa
|
Red Wine
Kleine Zalze Family Reserve Syrah 2020

Content: 0.75 Liter (€38.60 / 1 Liter)

Sale price: €28.95* Regular price: €35.50 (18.45% saved) Last lowest price: €28.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Allée Bleue Old Vine Cinsault 2024
South Africa
|
Red Wine
Allée Bleue Old Vine Cinsault 2024

Content: 0.75 Liter (€35.93 / 1 Liter)

Sale price: €26.95* Regular price: €36.95 (27.06% saved) Last lowest price: €26.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €16.50 (15.45% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023 Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Average rating of 5 out of 5 stars

South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)

Sale price: €7.65* Regular price: €9.00 (15% saved) Last lowest price: €7.65*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Awarded
Eine dunkle Weinflasche mit rotem Foliendeckel, beschriftet mit Cape of Good Hope Syrah Riebeeksrivier Swartland. Das Etikett ist cremefarben mit einem roten Emblem und dekorativen Rändern. Eine dunkle Weinflasche mit rotem Foliendeckel, beschriftet mit Cape of Good Hope Syrah Riebeeksrivier Swartland. Das Etikett ist cremefarben mit einem roten Emblem und dekorativen Rändern.
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Syrah 2020

Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)

Sale price: €14.35* Regular price: €16.50 (13.03% saved) Last lowest price: €14.35*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Awarded
Summer Wine
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Chardonnay 2023

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Sale price: €16.50* Regular price: €17.25 (4.35% saved) Last lowest price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Malbec Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit Goldfolie und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Malbec Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit Goldfolie und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Malbec 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Top-Pick
Eine Flasche Blaauwklippen-Rotwein mit einem Goldfolienverschluss und einem dunklen Etikett mit der Aufschrift 1682 Blaauwklippen und einer Landschaftsillustration, aus Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Blaauwklippen-Rotwein mit einem Goldfolienverschluss und einem dunklen Etikett mit der Aufschrift 1682 Blaauwklippen und einer Landschaftsillustration, aus Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen De Blaauwe Klip 2020

Content: 0.75 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Sale price: €21.00* Regular price: €22.00 (4.55% saved) Last lowest price: €21.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Franc Reserve Wein mit einem Goldfolienverschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Illustration eines Weinbergs und von Gebäuden, aus Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Franc Reserve Wein mit einem Goldfolienverschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Illustration eines Weinbergs und von Gebäuden, aus Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Cabernet Franc Reserve 2019

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Sale price: €19.95* Regular price: €29.95 (33.39% saved) Last lowest price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Awarded
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem goldenen Verschluss und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem goldenen Verschluss und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Eine verpackte Flasche Blaauwklippen Before & After Aperitif mit einer dunklen Glasflasche in einer kastanienbraunen Verpackung mit einem klaren Fenster. Eine verpackte Flasche Blaauwklippen Before & After Aperitif mit einer dunklen Glasflasche in einer kastanienbraunen Verpackung mit einem klaren Fenster.
South Africa
|
Dessert Wine
Blaauwklippen Before and After

Content: 0.5 Liter (€59.90 / 1 Liter)

Sale price: €29.95* Regular price: €38.95 (23.11% saved) Last lowest price: €29.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Blaauwklippen Merlot 2024
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Merlot 2024

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Top-Pick
Blaauwklippen Selection Shiraz 2022 Blaauwklippen Selection Shiraz 2022
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Selection Shiraz 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here