€18.50*
Ready to ship from 9 October 2026
- Elegant Sauvignon-Sémillon blend from Spier ✨
- Gooseberry, lime & white peach 🍋
- Mineral, fresh & long-lasting 🌿
Product information "Spier Creative Block 2 2025"
On the nose, it reveals a fresh aromatic profile of gooseberry, lime and white peach, complemented by subtle fynbos notes.
On the palate, this blend is vibrant, structured and mineral, with blackcurrant leaf, elderflower and passion fruit. The finish is long, clear and beautifully focused.
The three months of lees ageing give the wine additional texture and balance, while a small portion of Sémillon was fermented in French oak to add complexity. The Spier Creative Block 2 2025 pairs especially well with salmon, trout or mussels.
Awards
- Jg. 2025
- Tim Atkin 91 Points
- Jg. 2024
- Tim Atkin 91 Points
- Jg. 2023
- 4.5 John Platter Stars, Decanter Silver, Mundus Vini Gold, Veritas Double Gold, Tim Atkin 91 Points
- Jg. 2022
- 4.5 John Platter Stars, Concours Mondial de Bruxelles Silver, IWSC Silver, Mundus Vini Gold, Veritas Gold, Veritas Silver Outstanding
- Jg. 2019
- 4 John Platter Stars, Decanter Silver, Old Mutual Trophy Silver, Veritas Double Gold, Tim Atkin 92 Points
- Vintage
- 2025
- Winery
- Spier
- Grape Variety
- Sémillon, Sauvignon Blanc
- Grape Composition
- Sauvignon Blanc (87%), Sémillon (13%)
- Bottle Top
- Screw Cap
- Origin
- South Africa
- Appellation
- Coastal Region
- Price
- €18.50*
- Price/Liter
- €24.67*
- Filling Quantity
- 0,750 l
- Alcohol Strength
- 14,0 % Vol.
- Acidity
- 5,8 g/l
- Residual Sugar
- 2,2 g/l
- In the Cellar
- 6 hours skin contact, temperature-controlled fermentation in stainless steel and 3 months on the lee
- Serve at
- 8–10 °C
- Best Before
- 2029
- Allergen
- Contains Sulphite
- Producer
- Spier, Baden Powell Dr R310, 7603, Stellenbosch, South Africa
- Importer
- CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
- Food Business Operator
- CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany
Spier Wine from Stellenbosch
Spier Wine with a Long Tradition
Restaurant and Relaxation at the Spier Winery
The Spier winery welcomes numerous visitors every year; guests can spoil themselves in the yard-owned restaurant with a high quality cuisine and try one or more wines. In order to ensure the best quality possible and the freshest food, the ingredients are sourced from sustainably managed suppliers in the close surroundings. The guests can also enjoy the beautiful view and relax in the luxuriously equipped hotel.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
- Nutrition Information
- 100ml contain on average
- Energy
- 324 kJ / 78 kcal
- Carbohydrate
- 1,3 g
- of which sugars
- 0g
- Fat
- 0g
- of which saturates
- 0g
- Protein
- 0g
- Salt
- 0g
Link to the e-label: Spier Creative Block 2 2025
OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!
Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)
Last lowest price: €44.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€46.73 / 1 Liter)
Last lowest price: €35.05*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€16.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €25.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €60.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €24.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€49.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €36.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€28.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €21.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €22.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €16.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€62.33 / 1 Liter)
Last lowest price: €46.75*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€15.47 / 1 Liter)
Last lowest price: €11.60*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€34.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €26.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.35*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€45.33 / 1 Liter)
Last lowest price: €34.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €229.45*
and Ingredients can be found here
FREE SHIPPING
● VALID ON ALL ORDERS
● ONLY UNTIL TODAY
● ONLY UNTIL TODAY
HAVE FUN SHOPPING!
WILD WINE WEEK
BIGGEST SALE OF THE YEAR
● Up to 50% Discount
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
DISCOVER NOW!
Also try our Premium Olive Oils
Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)
Last lowest price: €56.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Customer Feedback
What our Customers say
Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here