Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Fairview Winemaker’s Selection Caldera 2022

Product information "Fairview Winemaker’s Selection Caldera 2022"

Fairview Winemaker’s Selection Caldera shines in the glass with a vibrant red hue and immediately impresses with its complex bouquet.

Aromas of red berries and Fynbos are beautifully interwoven with a touch of pepper, creating an enticing mix of fruit and spice.

On the palate, this blend of Grenache Noir (45%), Shiraz (41%), Mourvèdre (9%), and Cinsault (5%) is fruity, spicy, and elegantly structured.

A hint of oak complements the red cherry notes before the wine finishes with a long, smooth, and harmonious aftertaste.

Aged for nine months in French oak, the Fairview Winemaker’s Selection Caldera is delightful on its own or paired with dark meats and spicy dishes.

Awards

Jg. 2022
5 John Platter Stars
Jg. 2021
5 John Platter Stars
Jg. 2020
4.5 John Platter Stars
Goes With:
Vintage
2022
Winery
Fairview
Grape Variety
Mourvèdre, Cinsault, Grenache Noir, Shiraz
Grape Composition
Grenache Noir (45%), Shiraz (41%), Mourvèdre (9%), Cinsault (5%)
Bottle Top
Cork
Origin
South Africa
Appellation
Paarl
Price
€18.50*
Price/Liter
€24.67*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
13,5 % Vol.
Acidity
5,3 g/l
Residual Sugar
3,2 g/l
In the Cellar
Matured for nine months in French oak as well as in stainless steel tanks.
Serve at
16-18 °C
Best Before
2030
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Fairview, Suid-Agter-Paarl Rd, 7646 Paarl, South Africa
Importer
CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

The Fairview Winery Combines Tradition and Innovation

Fairview was one of the first wineries in South Africa and was founded in Paarl at the foot of Paarl Mountain in 1693. The first Fairview wine was produced six years later. In 1937, the estate was purchased by the Back family and restored. Today it is run by the third generation, by Charles Back – who is always on the lookout for exciting terroir for unique wine creations. Charles Back attaches great importance to sustainable winegrowing, so that the grapes can mature optimally and produce innovative Fairview wines.

The Mascot of Fairview is the Goat

Besides good wine, Fairview has another passion. Land not suitable for viticulture is used as pasture for the goats of Fairview. In addition to wine, Fairview Goats Cheese has been a delicacy on the estate since 1980. But not only the wine and the delicious cheese attract tourists to the winery. The animals themselves are an attraction as well, especially the young animals get young and old alike excited every year. The connection to the animals is reflected in the logo of the winery. The Fairview Goat Tower, the home of the goats, is depicted on it.

Fairviews Great Variety of Wines

The majority of the 300 hectares of vineyards is cultivated with red grape varieties. The noble red products are the flagship of Fairview. Irrespective of this, the estate is particularly diverse in its wine production. In addition to the classic South African grape varieties such as Shiraz, Cabernet Sauvignon and Pinotage, the estate also produces exotic varieties such as Malbec and Carignan. Thus, the estate offers a great variety of wines and innovative creations, paired with a long tradition. Fairview's team of winemakers always succeeds in astonishing the wine lover.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Ingredients: Grapes, Preservative (Sulphites)

Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

Sale
Summer Wine
Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025 Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€13.27 / 1 Liter)

Sale price: €9.95* Regular price: €13.00 (23.46% saved) Last lowest price: €9.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Old Vines
Eine dunkle Weinflasche mit einem kastanienbraunen Foliendach. Das Etikett zeigt einen illustrierten Baum mit einem Banner, auf dem zu lesen ist: "Allein können wir so wenig tun, gemeinsam so viel", und die Worte IMVINI WETHU am unteren Rand. Eine dunkle Weinflasche mit einem kastanienbraunen Foliendach. Das Etikett zeigt einen illustrierten Baum mit einem Banner, auf dem zu lesen ist: "Allein können wir so wenig tun, gemeinsam so viel", und die Worte IMVINI WETHU am unteren Rand.
South Africa
|
Red Wine
Imvini Wethu Cinsault Pinotage 2020

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Sale price: €18.50* Regular price: €19.50 (5.13% saved) Last lowest price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Awarded
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem goldenen Verschluss und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem goldenen Verschluss und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Autumn Wine
Eine Flasche Blaauwklippen-Rotwein mit einem Goldfolienverschluss und einem dunklen Etikett mit der Aufschrift 1682 Blaauwklippen und einer Landschaftsillustration, aus Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Blaauwklippen-Rotwein mit einem Goldfolienverschluss und einem dunklen Etikett mit der Aufschrift 1682 Blaauwklippen und einer Landschaftsillustration, aus Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen De Blaauwe Klip 2020

Content: 0.75 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Sale price: €21.00* Regular price: €22.00 (4.55% saved) Last lowest price: €21.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Autumn Wine
Eine Flasche De Toren Private Cellar Wein mit der Aufschrift "Délicate", mit einem rot-goldenen Deckel und einem grauen Etikett mit goldener, roter und schwarzer Schrift "Experience Exceptional". Eine Flasche De Toren Private Cellar Wein mit der Aufschrift "Délicate", mit einem rot-goldenen Deckel und einem grauen Etikett mit goldener, roter und schwarzer Schrift "Experience Exceptional".
South Africa
|
Red Wine
De Toren Délicate n/v

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €15.50 (10% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
Eine Flasche Alto Stellenbosch Rouge mit einem schwarz-goldenen Etikett, auf dem ein goldenes Emblem und der 100. Jahrgang dieses südafrikanischen Weins gefeiert wird. Eine Flasche Alto Stellenbosch Rouge mit einem schwarz-goldenen Etikett, auf dem ein goldenes Emblem und der 100. Jahrgang dieses südafrikanischen Weins gefeiert wird.
South Africa
|
Red Wine
Alto Rouge 2022 Magnum

Content: 1.5 Liter (€16.67 / 1 Liter)

Sale price: €25.00* Regular price: €37.50 (33.33% saved) Last lowest price: €25.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Exclusive
Eine Flasche De Krans Broederskap Cape Vintage Reserve aus dunklem Glas mit einem schwarz-orangefarbenen Etikett mit goldener Schrift und der Aufschrift Proprietors Collection am unteren Rand. Eine Flasche De Krans Broederskap Cape Vintage Reserve aus dunklem Glas mit einem schwarz-orangefarbenen Etikett mit goldener Schrift und der Aufschrift Proprietors Collection am unteren Rand.
South Africa
|
Dessert Wine
De Krans Broederskap Cape Vintage Réserve 2019

Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)

Sale price: €29.95* Regular price: €38.50 (22.21% saved) Last lowest price: €29.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Autumn Wine
Blaauwklippen Selection Shiraz 2022 Blaauwklippen Selection Shiraz 2022
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Selection Shiraz 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2025 Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4* Platter
Sale
Awarded
Summer Wine
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Chardonnay 2023

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Sale price: €16.50* Regular price: €17.25 (4.35% saved) Last lowest price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Summer Wine
Blaauwklippen Chenin Blanc 2025 Blaauwklippen Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Knorhoek Cabernet Sauvignon 2021 Knorhoek Cabernet Sauvignon 2021
South Africa
|
Red Wine
Knorhoek Cabernet Sauvignon 2021

Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)

Sale price: €29.95* Regular price: €33.50 (10.6% saved) Last lowest price: €29.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Exclusive
Limited
Eine klare Flasche 1679 Cape Floral Gin mit goldener und weißer Beschriftung. Das Etikett liest Premium Dry Gin, enthält Unterschriften, und stellt fest, es ist destilliert und abgefüllt in Südafrika. Eine goldene Schleife ist auf den Hals. Eine klare Flasche 1679 Cape Floral Gin mit goldener und weißer Beschriftung. Das Etikett liest Premium Dry Gin, enthält Unterschriften, und stellt fest, es ist destilliert und abgefüllt in Südafrika. Eine goldene Schleife ist auf den Hals.
South Africa
Selection 16/79 Cape Floral Gin 🍸 Handcrafted from South Africa

Content: 0.5 Liter (€58.00 / 1 Liter)

Sale price: €29.00* Regular price: €36.50 (20.55% saved) Last lowest price: €29.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Blaauwklippen Merlot 2024
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Merlot 2024

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Kaapzicht-Wein mit einem blau-goldenen Verschluss und einem detaillierten Etikett mit der Aufschrift "Kaapzicht Skemerlig Cabernet Sauvignon" und der Prägung "Stellenbosch" auf dem Glas. Eine Flasche Kaapzicht-Wein mit einem blau-goldenen Verschluss und einem detaillierten Etikett mit der Aufschrift "Kaapzicht Skemerlig Cabernet Sauvignon" und der Prägung "Stellenbosch" auf dem Glas.
South Africa
|
Red Wine
Kaapzicht The Terroir Range Skemerlig Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)

Sale price: €22.95* Regular price: €27.50 (16.55% saved) Last lowest price: €22.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4* Platter
Sale
Eine verpackte Flasche Blaauwklippen Before & After Aperitif mit einer dunklen Glasflasche in einer kastanienbraunen Verpackung mit einem klaren Fenster. Eine verpackte Flasche Blaauwklippen Before & After Aperitif mit einer dunklen Glasflasche in einer kastanienbraunen Verpackung mit einem klaren Fenster.
South Africa
|
Dessert Wine
Blaauwklippen Before and After

Content: 0.5 Liter (€59.90 / 1 Liter)

Sale price: €29.95* Regular price: €38.95 (23.11% saved) Last lowest price: €29.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Organic
Eine Flasche First Stone Spier Bio-Rotwein mit blauem Etikett und grünem EU-Bio-Zertifizierungslogo mit der Angabe Wein aus Nicht-EU-Landwirtschaft in Deutsch und Englisch. Eine Flasche First Stone Spier Bio-Rotwein mit blauem Etikett und grünem EU-Bio-Zertifizierungslogo mit der Angabe Wein aus Nicht-EU-Landwirtschaft in Deutsch und Englisch.
South Africa
|
Red Wine
Spier First Stone Organic Red 2021

Content: 0.75 Liter (€43.93 / 1 Liter)

Sale price: €32.95* Regular price: €37.50 (12.13% saved) Last lowest price: €32.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4* Platter
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Villiera Merlot Wein mit einem schwarz-goldenen Etikett, auf dem der Markenname, die Rebsorte und die Herkunft Stellenbosch, Südafrika, angegeben sind. Die Flasche hat ein dunkles Glas und eine schwarze Kappe. Eine Flasche Villiera Merlot Wein mit einem schwarz-goldenen Etikett, auf dem der Markenname, die Rebsorte und die Herkunft Stellenbosch, Südafrika, angegeben sind. Die Flasche hat ein dunkles Glas und eine schwarze Kappe.
South Africa
|
Red Wine
Villiera Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€15.47 / 1 Liter)

Sale price: €11.60* Regular price: €14.50 (20% saved) Last lowest price: €11.60*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4.5* Platter
Eine Flasche Buitenverwachting Rough Diamond Rotwein mit schwarzem Etikett, goldener und weißer Schrift und dem Schriftzug Limited Release am unteren Rand.
South Africa
|
Red Wine
Buitenverwachting Rough Diamond 2019

Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)

Sale price: €22.95* Regular price: €26.50 (13.4% saved) Last lowest price: €22.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Muratie George Paul Canitz Pinot Noir 2023
South Africa
|
Red Wine
Muratie George Paul Canitz Pinot Noir 2023

Content: 0.75 Liter (€28.27 / 1 Liter)

Sale price: €21.20* Regular price: €26.50 (20% saved) Last lowest price: €21.20*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here