€20.50*
Available, delivery time: 2-5 days
- Well structured and harmoniously balanced
- Dark and red fruit with spicy notes
- The ideal red wine for meat dishes
Product information "Eikehof Cabernet Sauvignon 2021"
On the palate, this red wine is harmoniously balanced and well-structured, finishing with a pleasant and elegant aftertaste. Enjoy the Eikehof Cabernet Sauvignon - which has only been lightly aged in oak - either on its own or paired with red meats, particularly beef or lamb, which are especially recommended.
- Vintage
- 2021
- Winery
- Eikehof
- Grape Variety
- Cabernet Sauvignon
- Bottle Top
- Screw Cap
- Origin
- South Africa
- Appellation
- Franschhoek
- Price
- €20.50*
- Price/Liter
- €27.33*
- Filling Quantity
- 0,750 l
- Alcohol Strength
- 13,5 % Vol.
- Acidity
- 5,9 g/l
- Residual Sugar
- 3,5 g/l
- In the Cellar
- Matured in oak for three months.
- Serve at
- 16-18 °C
- Best Before
- 2028
- Allergen
- Contains Sulphite
- Producer
- Eikehof, La-Motte, R45, 7691 Franschhoek, South Africa
- Importer
- CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
- Food Business Operator
- CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany
Eikehof – Family winery in fourth tradition
Lovely atmosphere in the Tasting Room of Eikehof
Unforgettable celebrations in a former stable
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!
Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €42.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€32.20 / 1 Liter)
Last lowest price: €24.15*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €60.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€58.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.00*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€26.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €40.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€17.07 / 1 Liter)
Last lowest price: €12.80*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€37.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €27.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€35.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €26.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€43.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €32.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€49.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €36.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €229.45*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€38.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €28.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €19.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€17.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €12.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€62.33 / 1 Liter)
Last lowest price: €46.75*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.95*
and Ingredients can be found here
FREE SHIPPING
● VALID ON ALL ORDERS
● ONLY UNTIL TODAY
● ONLY UNTIL TODAY
HAVE FUN SHOPPING!
WILD WINE WEEK
BIGGEST SALE OF THE YEAR
● Up to 50% Discount
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
DISCOVER NOW!
Also try our Premium Olive Oils
Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)
Last lowest price: €56.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Customer Feedback
What our Customers say
Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here