Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020

Product information "Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020"

The Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020 is a blend of Shiraz, Grenache, and Carignan from the Swartland. The vineyards on the western slopes of the Kasteelberg grow on shale soils, producing wines of depth and finesse.

The bouquet reveals dark berries, cracked black pepper, and herbs with hints of olive tapenade, spice, and subtle meaty notes reminiscent of the Northern Rhône.

On the palate, this wine is succulent and structured with ripe fruit and integrated tannins. Balanced oak aging adds texture and length to the savoury finish.

Aged for 16–18 months in French oak and stainless steel, this blend reflects Swartland’s signature style—bold yet refined.

Goes With:
Vintage
2020
Winery
Anthonij Rupert
Grape Variety
Grenache Noir, Carignan, Shiraz
Grape Composition
95 % Shiraz, 3 % Grenache, 2 % Carignan
Bottle Top
Cork
Origin
South Africa
Appellation
Swartland
Price
€13.95*
Price/Liter
€18.60*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
14,5 % Vol.
Acidity
5,9 g/l
Residual Sugar
2,1 g/l
In the Cellar
Aged for 18 months in French oak
Serve at
16-18 °C
Best Before
2030
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Anthonij Rupert, R45 Wine Route, 7690 Groot Drakenstein, South Africa
Importer
CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

Anthonij Rupert Wines – successful at four locations

The wine farm L’ Ormarins is located on the foothills of the mighty Groot Drakenstein Mountains in the picturesque Franschhoek. Since 1969, it has been in possession of the family Rupert; it is even more inseparably connected with Anthonij Rupert Wines today and has become the undisputed heart. Besides L’ Ormarins, there are three other farms that belong to Anthonij Rupert Wines: Altima, Riebeeksriver and Rooderust. Through their different locations, it is possible to provide the ideal growth conditions for each grape variety and consciously emphasize the best features of the different vines. This is how Johann Rupert managed to create an impressive memorial for his brother with Anthonij Rupert Wines which continues to live his claim to produce excellent wines every day.

Anthonij Rupert: Back to the Beginnings...

The winery L’ Ormarins can look back on a long history which in today’s time can be noticed in many areas. The name alone gives away the founding through the French Huguenot Jean Roi in 1694 who named the land after his home Lourmarin in France. He had been cultivating vines on the impressive slopes of the Drakenstein Valley yet the great orchards were also an important pillar. Until the purchase by Dr. Anton Rupert in 1969, L’ Ormarins had often changed owners and had increasingly focused on viniculture. In 1833, it had even produced the first South African champion white wine and brandy but only under the family Rupert, especially under Anton Rupert’s son Anthonij, the winery finally managed to permanently create noble top class wines.

Anthonij Rupert: ...and yet Discover New Possibilities

Under this guiding principle, Jean Roi had already laid the cornerstones for excellent wine production of Anthonij Rupert Wines. This can especially be seen in the historic cellar that can now be admired again in its original state after laborious restoration. Previously, families living in the surrounding areas brought their own grapes in order to let their wine mature there. The coats of arms on the large, old oak barrels confirm this old tradition that had meant a huge innovation at that time. The new Anthonij Rupert cellar was finished in 2005 and houses state-of-the-art technology and works with gravity supported technology. However, when it comes to selecting the wines, good old manual labour is still used – this is how Anthonij Rupert Wines successfully, as numerous international awards show, unites old tradition with modern cellar technology.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

Sale
Autumn Wine
Magnum
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum
South Africa
|
Red Wine
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)

Sale price: €44.95* Regular price: €58.50 (23.16% saved) Last lowest price: €44.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Icon
Autumn Wine
Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind. Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind.
South Africa
|
Red Wine
Alto M.P.H.S. 2017

Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)

Sale price: €60.50* Regular price: €80.50 (24.84% saved) Last lowest price: €60.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
Eine Flasche Alto Stellenbosch Rouge mit einem schwarz-goldenen Etikett, auf dem ein goldenes Emblem und der 100. Jahrgang dieses südafrikanischen Weins gefeiert wird. Eine Flasche Alto Stellenbosch Rouge mit einem schwarz-goldenen Etikett, auf dem ein goldenes Emblem und der 100. Jahrgang dieses südafrikanischen Weins gefeiert wird.
South Africa
|
Red Wine
Alto Rouge 2022 Magnum

Content: 1.5 Liter (€16.67 / 1 Liter)

Sale price: €25.00* Regular price: €37.50 (33.33% saved) Last lowest price: €25.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Alto Estate Blend Rotwein mit einem dunklen Etikett mit goldenen und roten Akzenten, dem Namen ALTO am oberen Rand und einem Text, der angibt, dass er aus Stellenbosch, Südafrika, stammt. Eine Flasche Alto Estate Blend Rotwein mit einem dunklen Etikett mit goldenen und roten Akzenten, dem Namen ALTO am oberen Rand und einem Text, der angibt, dass er aus Stellenbosch, Südafrika, stammt.
South Africa
|
Red Wine
Alto Estate Red Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€46.73 / 1 Liter)

Sale price: €35.05* Regular price: €39.50 (11.27% saved) Last lowest price: €35.05*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Thelema The Abbey 2022 Thelema The Abbey 2022
South Africa
|
Red Wine
Thelema The Abbey 2022

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Sale price: €15.50* Regular price: €19.50 (20.51% saved) Last lowest price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021 Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021
South Africa
|
Sparkling Wine
Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021

Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)

Sale price: €24.95* Regular price: €30.50 (18.2% saved) Last lowest price: €24.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
B-Stock
B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022 B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)

Sale price: €15.95* Regular price: €20.50 (22.2% saved) Last lowest price: €15.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019
South Africa
|
Red Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019

Content: 0.75 Liter (€49.27 / 1 Liter)

Sale price: €36.95* Regular price: €45.50 (18.79% saved) Last lowest price: €36.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Groot Constantia Merlot mit einem kastanienbraunen Foliendach und einem cremefarbenen Etikett mit dem Namen des Weinguts, einer Abbildung eines Gebäudes und Angaben zum südafrikanischen Wein.
South Africa
|
Red Wine
Groot Constantia Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€28.67 / 1 Liter)

Sale price: €21.50* Regular price: €26.95 (20.22% saved) Last lowest price: €21.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Kaapzicht-Wein mit einem blau-goldenen Verschluss und einem detaillierten Etikett mit der Aufschrift "Kaapzicht Skemerlig Cabernet Sauvignon" und der Prägung "Stellenbosch" auf dem Glas. Eine Flasche Kaapzicht-Wein mit einem blau-goldenen Verschluss und einem detaillierten Etikett mit der Aufschrift "Kaapzicht Skemerlig Cabernet Sauvignon" und der Prägung "Stellenbosch" auf dem Glas.
South Africa
|
Red Wine
Kaapzicht The Terroir Range Skemerlig Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)

Sale price: €22.95* Regular price: €27.50 (16.55% saved) Last lowest price: €22.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €12.50 (16% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Last Bottles
Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler. Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler.
South Africa
|
Red Wine
Kaapzicht The Steytler Range Vision 2021

Content: 0.75 Liter (€62.33 / 1 Liter)

Sale price: €46.75* Regular price: €55.50 (15.77% saved) Last lowest price: €46.75*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Kaapzicht Skynsberg Wein mit violettem Verschluss, goldenem und schwarzem Etiketttext und einer detaillierten Illustration im Vintage-Stil auf dem Etikett. Eine Flasche Kaapzicht Skynsberg Wein mit violettem Verschluss, goldenem und schwarzem Etiketttext und einer detaillierten Illustration im Vintage-Stil auf dem Etikett.
South Africa
|
White Wine
Kaapzicht The Terroir Range Skuinsberg Cinsaut 2022

Content: 0.75 Liter (€22.60 / 1 Liter)

Sale price: €16.95* Regular price: €20.50 (17.32% saved) Last lowest price: €16.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Bacco Red Blend 2021 Bacco Red Blend 2021
South Africa
|
Red Wine
Bacco Red Blend 2021

Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)

Sale price: €29.95* Regular price: €35.50 (15.63% saved) Last lowest price: €29.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4* Platter
Eine Flasche Villiera Merlot Wein mit einem schwarz-goldenen Etikett, auf dem der Markenname, die Rebsorte und die Herkunft Stellenbosch, Südafrika, angegeben sind. Die Flasche hat ein dunkles Glas und eine schwarze Kappe. Eine Flasche Villiera Merlot Wein mit einem schwarz-goldenen Etikett, auf dem der Markenname, die Rebsorte und die Herkunft Stellenbosch, Südafrika, angegeben sind. Die Flasche hat ein dunkles Glas und eine schwarze Kappe.
South Africa
|
Red Wine
Villiera Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€15.47 / 1 Liter)

Sale price: €11.60* Regular price: €14.50 (20% saved) Last lowest price: €11.60*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Summer Wine
Last Bottles
Eine Flasche Villiera Tradition Rosé Brut Sekt mit einem mit Goldfolie umwickelten Hals, einem rosa-weißen Etikett und einem rosa Schleifen-Siegel im oberen Bereich. Eine Flasche Villiera Tradition Rosé Brut Sekt mit einem mit Goldfolie umwickelten Hals, einem rosa-weißen Etikett und einem rosa Schleifen-Siegel im oberen Bereich.
South Africa
|
Sparkling Wine
Villiera Tradition Brut Rosé n/v

Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)

Sale price: €15.95* Regular price: €19.50 (18.21% saved) Last lowest price: €15.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Summer Wine
Eine Flasche Villiera Pearls of Nectar Sekt mit Goldfolienverschluss, weiß-goldenem Schmucketikett und elegantem Blattmuster auf der Flasche. Eine Flasche Villiera Pearls of Nectar Sekt mit Goldfolienverschluss, weiß-goldenem Schmucketikett und elegantem Blattmuster auf der Flasche.
South Africa
|
Sparkling Wine
Villiera Pearls of Nectar n/v

Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)

Sale price: €14.35* Regular price: €20.50 (30% saved) Last lowest price: €14.35*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
5* Platter
Eine Flasche Villiera Monro Merlot Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem schwarz-goldenen Folienhals, dunklem Etikett und rotem und weißem Text auf hellem Hintergrund. Eine Flasche Villiera Monro Merlot Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem schwarz-goldenen Folienhals, dunklem Etikett und rotem und weißem Text auf hellem Hintergrund.
South Africa
|
Red Wine
Villiera Monro Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€34.67 / 1 Liter)

Sale price: €26.00* Regular price: €32.50 (20% saved) Last lowest price: €26.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Limited
Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert. Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert.
South Africa
|
Red Wine
De Toren The Black Lion 2021

Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)

Sale price: €229.45* Regular price: €269.95 (15% saved) Last lowest price: €229.45*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Top-Pick
Eine Flasche De Toren Private Cellar Wein mit der Aufschrift "Délicate", mit einem rot-goldenen Deckel und einem grauen Etikett mit goldener, roter und schwarzer Schrift "Experience Exceptional". Eine Flasche De Toren Private Cellar Wein mit der Aufschrift "Délicate", mit einem rot-goldenen Deckel und einem grauen Etikett mit goldener, roter und schwarzer Schrift "Experience Exceptional".
South Africa
|
Red Wine
De Toren Délicate n/v

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €15.50 (10% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here