Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Blend

Blend is the English term for the combination of wines made from several grape varieties and is often also referred to as a cuvée. The goal of a blend is to unite the best characteristics of different grape varieties to create a harmonious, well-balanced wine. Both red and white grape varieties can be used, with France being particularly known for its traditional blending practices. In South Africa as well, many high-quality blends are produced, where winemakers often employ creative combinations. Blends often offer greater complexity and depth than single-varietal wines and are an important stylistic element in modern winemaking.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our Blend Premium Wines

Exclusive
Jacoba Six White Blend 2022
South Africa
|
White Wine
Jacoba Six White Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €25.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Exclusive
Jacoba Six Red Blend 2020 Jacoba Six Red Blend 2020
South Africa
|
Red Wine
Jacoba Six Red Blend 2020

Content: 0.75 Liter (€36.67 / 1 Liter)

Regular price: €27.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Eine Flasche De Drek Graff The View Red Blend Wein mit weißem Etikett und roten Akzenten, aufrecht stehend vor einem hellen Hintergrund. Eine Flasche De Drek Graff The View Red Blend Wein mit weißem Etikett und roten Akzenten, aufrecht stehend vor einem hellen Hintergrund.
South Africa
|
Red Wine
Delaire Graff The View Red Blend 2020

Content: 0.75 Liter (€26.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Top-Pick
Babylonstoren Babel Red Blend 2024 Babylonstoren Babel Red Blend 2024
South Africa
|
Red Wine
Babylonstoren Babel Red Blend 2024

Content: 0.75 Liter (€29.27 / 1 Liter)

Regular price: €21.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4* Platter
Ernie Els Big Easy Red Blend 2022 Ernie Els Big Easy Red Blend 2022
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Big Easy Red Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€26.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
New
Pre Order
Raats MR Vesperi White Blend 2024 Raats MR Vesperi White Blend 2024
South Africa
|
White Wine
Raats MR Vesperi White Blend 2024

Content: 0.75 Liter (€100.67 / 1 Liter)

Regular price: €75.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4* Platter
Awarded
Eine Flasche Quoin Rock Simonsberg Blend Rotwein aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett und goldenen Akzenten. Eine Flasche Quoin Rock Simonsberg Blend Rotwein aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett und goldenen Akzenten.
South Africa
|
Red Wine
Quoin Rock White Series Simonsberg Red Blend 2020

Content: 0.75 Liter (€32.67 / 1 Liter)

Regular price: €24.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Rainbow´s End Banghoek Red Blend 2024
South Africa
|
Red Wine
Rainbow´s End Banghoek Red Blend 2024

Content: 0.75 Liter (€19.33 / 1 Liter)

Regular price: €14.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Magnum
Gift Idea
Ernie Els Big Easy Red Blend 2023 Magnum Ernie Els Big Easy Red Blend 2023 Magnum
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Big Easy Red Blend 2023 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.67 / 1 Liter)

Regular price: €44.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Ernie Els Proprietor's Blend 2021 Ernie Els Proprietor's Blend 2021
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Proprietor's Blend 2021

Content: 0.75 Liter (€40.67 / 1 Liter)

Regular price: €30.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Ernie Els Proprietor's Blend 2021 in gift box Ernie Els Proprietor's Blend 2021 in gift box
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Proprietor's Blend 2021 in gift box

Content: 0.75 Liter (€42.60 / 1 Liter)

Regular price: €31.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Leopard´s Leap Special Edition Red Blend 2022
South Africa
|
Red Wine
Leopard´s Leap Special Edition Red Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Regular price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Marianne Cape Blend 2019
South Africa
|
Red Wine
Marianne Cape Blend 2019

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Regular price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Steenberg Five Lives Red Blend 2022
South Africa
|
Red Wine
Steenberg Five Lives Red Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€23.33 / 1 Liter)

Regular price: €17.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
La Vierge Story Teller Red Blend 2022 (The Up-Side Down Tree of Life) La Vierge Story Teller Red Blend 2022 (The Up-Side Down Tree of Life)
South Africa
|
Red Wine
La Vierge Story Teller Red Blend 2022 (The Up-Side Down Tree of Life)

Content: 0.75 Liter (€31.33 / 1 Liter)

Regular price: €23.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Alto Estate Blend Rotwein mit einem dunklen Etikett mit goldenen und roten Akzenten, dem Namen ALTO am oberen Rand und einem Text, der angibt, dass er aus Stellenbosch, Südafrika, stammt. Eine Flasche Alto Estate Blend Rotwein mit einem dunklen Etikett mit goldenen und roten Akzenten, dem Namen ALTO am oberen Rand und einem Text, der angibt, dass er aus Stellenbosch, Südafrika, stammt.
South Africa
|
Red Wine
Alto Estate Red Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€46.73 / 1 Liter)

Sale price: €35.05* Regular price: €39.50 (11.27% saved) Last lowest price: €35.05*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Bacco Red Blend 2021 Bacco Red Blend 2021
South Africa
|
Red Wine
Bacco Red Blend 2021

Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)

Sale price: €29.95* Regular price: €35.50 (15.63% saved) Last lowest price: €29.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Simonsig Frans Malan Cape Blend 2021 Simonsig Frans Malan Cape Blend 2021
South Africa
|
Red Wine
Simonsig Frans Malan Cape Blend 2021

Content: 0.75 Liter (€35.33 / 1 Liter)

Regular price: €26.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Eine Flasche Quoin Rock Red Blend Wein aus Südafrika mit einem dunklen Etikett mit goldener und weißer Schrift und einem kreisförmigen Design, das sich um den Buchstaben Q dreht. Eine Flasche Quoin Rock Red Blend Wein aus Südafrika mit einem dunklen Etikett mit goldener und weißer Schrift und einem kreisförmigen Design, das sich um den Buchstaben Q dreht.
South Africa
|
Red Wine
Quoin Rock Black Series Red Blend 2017

Content: 0.75 Liter (€74.00 / 1 Liter)

Regular price: €55.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Kanonkop Kadette Cape Blend 2023 Kanonkop Kadette Cape Blend 2023
South Africa
|
Red Wine
Kanonkop Kadette Cape Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Regular price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here