Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020

Product information "B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020"

The Stellenzicht Thunderstone Red captivates with a delicate fragrance and complex aromatics. At its core, it showcases intense aromas of red berries and juicy cherries, complemented by spicy notes.

On the palate, this blend of Cinsault (40%), Syrah (30%), and Cabernet Sauvignon (30%) offers vibrant freshness and an abundance of ripe red fruit. Subtle hints of sweet spices and silky tannins create a soft, harmonious finish.

The Stellenzicht Thunderstone Red has been aged for eighteen months in French oak and pairs beautifully with grilled lamb, spicy pasta dishes, or a selection of mature cheeses.

Please note: This wine is a B-Stock product. This means the label may have, for example, soiling or slight damage. Therefore, the picture may differ and you get the wine at a greatly reduced price.

Awards

Jg. 2019
4.5 John Platter Stars, Decanter Bronze, IWSC Silver, Veritas Silver, Tim Atkin 90 Points
Jg. 2018
4.5 John Platter Stars, IWSC Bronze, Tim Atkin 87 Points
Goes With:
Vintage
2020
Winery
Stellenzicht Wines
Grape Variety
Syrah, Cinsault, Cabernet Sauvignon
Grape Composition
Cinsault (40%), Syrah (30%), Cabernet Sauvignon (30%)
Bottle Top
Cork
Origin
South Africa
Appellation
Coastal Region
Price
€15.70*
Price/Liter
€20.93*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
13,5 % Vol.
Acidity
5,8 g/l
Residual Sugar
2,5 g/l
In the Cellar
Matured in French oak for 18 months.
Serve at
16-18 °C
Best Before
2028
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Stellenzicht Wines, Upper Blaauwklippen Rd, Stellenbosch, 7599 South Africa
Importer
CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

Stellenzicht – winemaking in harmony with nature

On the slopes of the Helderberg in Stellenbosch lies the Stellenzicht wine estate. Ancient sandstone soils form the foundation for the elegant wines. The estate got its shape and its present name in the 20th century – but its roots go back to the beginnings of viticulture in the Cape, as Stellenzicht was part of the Rustenberg wine estate founded in 1684. In the course of time, there were repeated land transfers, for example in 1931, when the Stuttaford family bought various estates, among others, and founded the Stellenrust farm. Today's Stellenzicht occupies a large part of this area. As complicated as the historical development of the estate may seem – the philosophy is quite simple: "In pursuit of balance".

Stellenzicht – excellent wines from sustainable cultivation

In the picturesque surroundings of the Helderberg, the wines are produced in harmony with nature. Sustainable and resource-conserving cultivation therefore plays a major role at Stellenzicht. In order for the wines to express their terroir in the best possible way, the team invested a lot of time in determining the available soil types so that each grape variety receives the ideal location. For the red grape varieties, the focus is on Cabernet Sauvignon, Shiraz and Cinsault, while for the white varieties, the focus is on Chardonnay. The team's sustainable methods and efforts help to protect the local flora and fauna - with success, as dragonflies have reestablished themselves in the vineyards. The adaptable animal, however, not only stands for sustainability, but is also a symbol for the future: the Stellenzicht team is ready to adapt if necessary to maintain the balance. So it is only logical that the dragonfly – as a connecting element for sustainability and the future - also adorns the Stellenzicht logo.

Stellenzicht – wine enjoyment with a magnificent view of the mountains

In the wine cellar, the best that nature offers the winegrowers is brought out with minimal intervention but a lot of attention. With skill, experience and patience, excellent wines are created, which can be tasted in the tasting room called "The Wine Pod". The building was constructed largely from recycled and recyclable materials and incorporates nature into its structure. Each wine collection makes reference to the history, topography or soils of the estate by name. While the fruity and fresh creations of the Thunderstone line – meaning thunderstones - were made to be enjoyed with friends, the single-varietal reds Arenite Syrah, Tristone Cabernet Sauvignon and Silcrete Cinsault showcase the particularities of the vineyard's respective soils. The flagship of the portfolio is formed by the two complex wines Acheulean Red and Chardonnay. But no matter which of the elegant wines you enjoy in "The Wine Pod" – the breathtaking view makes you forget that you are only five kilometres away from the city, because Stellenzicht is a place where you can switch off from everyday life with a good glass of wine.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

Sale
Eine Flasche Springfield Estate's "The Work of Time" Vintage Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit eleganter blauer Schrift und einem blauen Foliendach mit dem Logo des Weinguts. Eine Flasche Springfield Estate's "The Work of Time" Vintage Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit eleganter blauer Schrift und einem blauen Foliendach mit dem Logo des Weinguts.
South Africa
|
Red Wine
Springfield The Work of Time 2019

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Sale price: €18.50* Regular price: €23.50 (21.28% saved) Last lowest price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Top-Pick
Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Lanzerac Le Général 2021

Content: 0.75 Liter (€50.00 / 1 Liter)

Sale price: €37.50* Regular price: €44.50 (15.73% saved) Last lowest price: €37.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €16.50 (15.45% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Kaapzicht The Family Range Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €12.50 (16% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Icon
Autumn Wine
Eine Flasche Weißwein mit der Aufschrift MR und nvmveraats vesperi, mit einem minimalistischen Design mit einem weißen Etikett und einer blauen Sonnenschliff-Grafik. Die Flasche hat eine dunkelblaue Kappe mit vesperi in weißer Schrift. Eine Flasche Weißwein mit der Aufschrift MR und nvmveraats vesperi, mit einem minimalistischen Design mit einem weißen Etikett und einer blauen Sonnenschliff-Grafik. Die Flasche hat eine dunkelblaue Kappe mit vesperi in weißer Schrift.
South Africa
|
White Wine
Raats MR Vesperi White Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€80.53 / 1 Liter)

Sale price: €60.40* Regular price: €75.50 (20% saved) Last lowest price: €60.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Icon
Autumn Wine
Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind. Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind.
South Africa
|
Red Wine
Alto M.P.H.S. 2017

Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)

Sale price: €60.50* Regular price: €80.50 (24.84% saved) Last lowest price: €60.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Limited
Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert. Eine Flasche des Weins The Black Lion, auf deren Etikett ein Löwe abgebildet ist, wird in einer eleganten, dunklen Holzkiste mit offenem Rahmen präsentiert.
South Africa
|
Red Wine
De Toren The Black Lion 2021

Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)

Sale price: €229.45* Regular price: €269.95 (15% saved) Last lowest price: €229.45*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
B-Stock
5* Platter
Eine Flasche Buitenverwachting-Rotwein mit der Bezeichnung Constantia mit einem gold-schwarzen Etikett mit Text und einem Wappen, das aufrecht vor einem schlichten Hintergrund steht.
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Buitenverwachting Christine 2017

Content: 0.75 Liter (€30.40 / 1 Liter)

Sale price: €22.80* Regular price: €28.50 (20% saved)
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
B-Stock
B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022 B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Jordan Black Magic Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)

Sale price: €15.95* Regular price: €20.50 (22.2% saved) Last lowest price: €15.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Last Bottles
Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler. Eine Flasche Kaapzicht Steytler Vision Rotwein mit einem dunklen Glaskörper, einem cremefarbenen Etikett mit schwarzer Schrift und einem kupferfarbenen Halsetikett mit der Aufschrift Kaapzicht Since 1946 Steytler.
South Africa
|
Red Wine
Kaapzicht The Steytler Range Vision 2021

Content: 0.75 Liter (€62.33 / 1 Liter)

Sale price: €46.75* Regular price: €55.50 (15.77% saved) Last lowest price: €46.75*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4* Platter
Eine Flasche Kanonkop Kadette Cape Blend Rotwein mit rotem Verschluss und cremefarbenem Etikett mit Text und der Abbildung einer Kanone. Der Wein wird in Stellenbosch, Südafrika, hergestellt. Eine Flasche Kanonkop Kadette Cape Blend Rotwein mit rotem Verschluss und cremefarbenem Etikett mit Text und der Abbildung einer Kanone. Der Wein wird in Stellenbosch, Südafrika, hergestellt.
South Africa
|
Red Wine
Kanonkop Kadette Cape Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €15.50 (10% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
B-Stock
B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020 B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Stellenzicht Thunderstone Red 2020

Content: 0.75 Liter (€20.93 / 1 Liter)

Sale price: €15.70* Regular price: €18.50 (15.14% saved) Last lowest price: €15.70*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Icon
Autumn Wine
Last Bottles
Constantia Uitsig Gravitas 2020
South Africa
|
Dessert Wine
Constantia Uitsig Gravitas 2020

Content: 0.5 Liter (€112.70 / 1 Liter)

Sale price: €56.35* Regular price: €80.50 (30% saved) Last lowest price: €56.35*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023 Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Average rating of 5 out of 5 stars

South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)

Sale price: €7.65* Regular price: €9.00 (15% saved) Last lowest price: €7.65*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4* Platter
Eine dunkle Weinflasche mit einem silbernen Folienverschluss und einem Etikett, das eine Schwarz-Weiß-Abbildung einer leeren Schaukel vor einem nebligen Hintergrund zeigt. Auf dem Etikett steht "Dark" und "by Pasarene". Eine dunkle Weinflasche mit einem silbernen Folienverschluss und einem Etikett, das eine Schwarz-Weiß-Abbildung einer leeren Schaukel vor einem nebligen Hintergrund zeigt. Auf dem Etikett steht "Dark" und "by Pasarene".
South Africa
|
Red Wine
Paserene Elements Dark 2019

Content: 0.75 Liter (€23.80 / 1 Liter)

Sale price: €17.85* Regular price: €25.50 (30% saved) Last lowest price: €17.85*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Eine Flasche Vrede en Lust Viognier Weißwein mit goldenem Verschluss, cremefarbenem und goldenem Etikett und blauem Text. Die Flasche steht aufrecht auf einem schlichten, hellen Hintergrund. Eine Flasche Vrede en Lust Viognier Weißwein mit goldenem Verschluss, cremefarbenem und goldenem Etikett und blauem Text. Die Flasche steht aufrecht auf einem schlichten, hellen Hintergrund.
South Africa
|
White Wine
Vrede en Lust Viognier 2023

Content: 0.75 Liter (€22.60 / 1 Liter)

Sale price: €16.95* Regular price: €20.50 (17.32% saved) Last lowest price: €16.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019
South Africa
|
Red Wine
Stark-Condé Three Pines Syrah 2019

Content: 0.75 Liter (€49.27 / 1 Liter)

Sale price: €36.95* Regular price: €45.50 (18.79% saved) Last lowest price: €36.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum
South Africa
|
Red Wine
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)

Sale price: €44.95* Regular price: €58.50 (23.16% saved) Last lowest price: €44.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text. Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text.
South Africa
|
Dessert Wine
Tokara Reserve Collection Chenin Blanc Straw Wine 2023

Content: 0.375 Liter (€86.40 / 1 Liter)

Sale price: €32.40* Regular price: €40.50 (20% saved) Last lowest price: €32.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here