€20.50*
Available, delivery time: 2-5 days
- Great flavours of chocolate and ripe plum 🍫
- Beautifully concentrated red wine with a soft finish 🍷
- An absolute insider tip for chocolate desserts 🍮
Product information "Eikehof Merlot 2019"
The bouquet offers aromas of ripe plums and fine chocolate, giving this medium-bodied red wine its smooth and expressive character.
On the palate, the fruity and chocolaty notes unfold beautifully, leading to a soft, concentrated, and harmonious finish.
With its long, velvety aftertaste, the Eikehof Merlot delivers a memorable drinking experience.
Enjoy it on its own, with pasta dishes, or as a surprisingly perfect match to a chocolate dessert.
- Vintage
- 2019
- Winery
- Eikehof
- Grape Variety
- Merlot
- Bottle Top
- Screw Cap
- Origin
- South Africa
- Appellation
- Franschhoek
- Price
- €20.50*
- Price/Liter
- €27.33*
- Filling Quantity
- 0,750 l
- Alcohol Strength
- 13,5 % Vol.
- Acidity
- 5,3 g/l
- Residual Sugar
- 2 g/l
- In the Cellar
- Matured in oak for six Months.
- Serve at
- 16-18 °C
- Best Before
- 2028
- Allergen
- Contains Sulphite
- Producer
- Eikehof, La-Motte, R45, 7691 Franschhoek, South Africa
- Importer
- CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
- Food Business Operator
- CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany
Eikehof – Family winery in fourth tradition
Lovely atmosphere in the Tasting Room of Eikehof
Unforgettable celebrations in a former stable
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!
Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €42.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€79.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €59.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€36.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €27.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.375 Liter (€86.40 / 1 Liter)
Last lowest price: €32.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€37.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €27.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€38.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €28.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€35.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €26.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.35*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.95*
and Ingredients can be found here
Average rating of 5 out of 5 stars
Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)
Last lowest price: €7.65*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€59.90 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €19.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€28.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €21.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €16.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
FREE SHIPPING
● VALID ON ALL ORDERS
● ONLY UNTIL TODAY
● ONLY UNTIL TODAY
HAVE FUN SHOPPING!
WILD WINE WEEK
BIGGEST SALE OF THE YEAR
● Up to 50% Discount
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
DISCOVER NOW!
Also try our Premium Olive Oils
Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)
Last lowest price: €56.95*
and Ingredients can be found here
Customer Feedback
What our Customers say
Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here