€50.50*
Available, delivery time: 2-5 days
- Red berries & herbal spice 🌿
- Matured for 20 months in French barriques 🍷
- Excellent with game and spicy dishes 🍽️
Product information "Anthonij Rupert Syrah 2021"
On the nose, it reveals a fruit-driven bouquet of sweet red berries, raspberries and cherries, complemented by subtle notes of dried herbs, garrigue and slightly earthy nuances.
On the palate, this Syrah is both smooth and powerful. Juicy aromas of morello cherries, raspberries, strawberries and mulberries meet fine herbal spice, velvety mature tannins and fresh acidity.
The 20 months of maturation in French barriques give the wine structure, depth and length. The Anthonij Rupert Syrah 2021 pairs beautifully with beef, game, pasta with rich sauces or mature cheese.
Awards
- Jg. 2019
- 4.5 John Platter Stars, Tim Atkin 91 Points
- Jg. 2018
- 4.5 John Platter Stars
- Jg. 2017
- Tim Atkin 93 Points
- Jg. 2014
- 4.5 John Platter Stars
- Vintage
- 2021
- Winery
- Anthonij Rupert
- Grape Variety
- Syrah
- Bottle Top
- Cork
- Origin
- South Africa
- Appellation
- Franschhoek
- Price
- €50.50*
- Price/Liter
- €67.33*
- Filling Quantity
- 0,750 l
- Alcohol Strength
- 2021 % Vol.
- In the Cellar
- Matured for 20 months in French barriques
- Serve at
- 16-18 °C
- Best Before
- 2032
- Allergen
- Contains Sulphite
- Producer
- Anthonij Rupert, R45 Wine Route, 7690 Groot Drakenstein, South Africa
- Importer
- CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
- Food Business Operator
- CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany
Anthonij Rupert Wines – successful at four locations
Anthonij Rupert: Back to the Beginnings...
Anthonij Rupert: ...and yet Discover New Possibilities
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!
Content: 0.5 Liter (€59.90 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €19.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.35*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€23.80 / 1 Liter)
Last lowest price: €17.85*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€63.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €47.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €60.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €42.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.375 Liter (€86.40 / 1 Liter)
Last lowest price: €32.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€27.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €20.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €229.45*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€16.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €25.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€17.07 / 1 Liter)
Last lowest price: €12.80*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €18.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.35*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €16.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€34.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €26.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.40*
and Ingredients can be found here
FREE SHIPPING
● VALID ON ALL ORDERS
● ONLY UNTIL TODAY
● ONLY UNTIL TODAY
HAVE FUN SHOPPING!
WILD WINE WEEK
BIGGEST SALE OF THE YEAR
● Up to 50% Discount
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
DISCOVER NOW!
Also try our Premium Olive Oils
Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)
Last lowest price: €56.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Customer Feedback
What our Customers say
Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here