Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping
Vines in a sunny vineyard in golden light

Sauvignon Blanc – fresh and tangy

Generally, Sauvignon Blanc stands for enormously fresh and tangy white wine that is especially popular amongst wine lovers during the summer months. Unlike many other wines the colour green can definitely be seen as a quality feature of this grape. Not for nothing, Sauvignon Blanc is considered to be a ‘green white wine’. It owes this reputation to its wild character and the distinctive scent and taste. In the glass, a Sauvignon Blanc appears clear up to light yellow with a noticeable green tone. The bouquet is often defined by crisp fruits such as apple and gooseberry. Even grassy aromas are no rarity; blackcurrants make an appearance here and there as well. The white wine’s scent can range from light up to very aromatic. In the taste, a Sauvignon Blanc is also crisp, notes of green fruits reoccur. Furthermore, is has a fresh up to tangy acidity and features mineral tones.

Back to the Overview

Sauvignon Blanc – Quality through Restriction

Sauvignon Blanc delivers high yields as it is very robust and resistant. It buds quite late and is therefore less prone to frost which can be a mixed blessing; if yields are too high, the quality of the single grape suffers. This is why winemakers focusing on quality restrict the growth on the vines. Sauvignon Blanc is one parent of Cabernet Sauvignon, the red grape variety per se for so many wine enthusiasts. No wonder that gourmets worldwide appreciate this grape variety. After Chardonnay, it is the most popular white variety amongst the international audience.

Enjoy Sauvignon Blanc at an Early Stage

Wine lovers should enjoy a Sauvignon Blanc at an early stage; this is when the wine still has all its strength. This is also due to the fact that winemakers rarely develop single grape wines from Sauvignon Blanc in a wooden barrel. It can just reveal its typical character best when untreated. This does not imply that a Sauvignon Blanc that has been developed in oak is any less good, far from it. But then it is better off stored for one or two years in order for the wood aromas to be integrated better. In blends, the grape makes for a tangy, fruity character. Recently, the combination of Sauvignon Blanc and Sémillon has proven to be very pleasant. Such a white wine often features honey aromas and notes of yellow fruits yet keeps its freshness.

The Success Story of Sauvignon Blanc in South Africa

The grape is especially successful in the New World, even more so in South Africa. For historical reasons, South African winemakers have planted plenty of these vines and therefore gained much experience in growing and developing Sauvignon Blanc. Especially the local winemakers enjoyed and still enjoy Sauvignon Blanc as an internationally successful alternative to Chardonnay. Whilst in 1990, 3.300 hectares of area were planted with Sauvignon Blanc, this figure rose to 6.500 hectares in 2002; today, it is more than 8.000 hectares.
Bestseller
Exclusive
Awarded
Eine Flasche Delaire Graff Estate The View Reserve Cuvée Weißwein mit einem goldenen Verschluss und einem hellgrauen Etikett mit grüner und goldener Schrift aus Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Delaire Graff Estate The View Reserve Cuvée Weißwein mit einem goldenen Verschluss und einem hellgrauen Etikett mit grüner und goldener Schrift aus Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
White Wine
Delaire Graff The View Réserve Cuvée White 2021

Content: 0.75 Liter (€50.00 / 1 Liter)

Regular price: €37.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Awarded
Eine Flasche Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc mit einem silbernen Verschluss und einem weißen, gemusterten Etikett mit dem Markennamen und den Angaben zum Wein. Eine Flasche Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc mit einem silbernen Verschluss und einem weißen, gemusterten Etikett mit dem Markennamen und den Angaben zum Wein.
South Africa
|
White Wine
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€25.33 / 1 Liter)

Regular price: €19.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Exclusive
Jacoba Six White Blend 2022
South Africa
|
White Wine
Jacoba Six White Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €25.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Wine Package
Best of Sauvignon Blanc 🍋 Best of Sauvignon Blanc 🍋
South Africa
|
White Wine
Best of Sauvignon Blanc 🍋

Content: 4.5 Liter (€16.88 / 1 Liter)

Sale price: €75.95* Regular price: €82.95 (8.44% saved) Last lowest price: €75.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Spier Signature Collection Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Spier Signature Collection Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€12.00 / 1 Liter)

Regular price: €9.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
New
La Motte La Famille Sauvignon Blanc 2026 La Motte La Famille Sauvignon Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
La Motte La Famille Sauvignon Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche La Motte Sauvignon Blanc mit weißem Etikett, auf dem ein Baum, rote Schreibschrift und der Text La Motte Private Cellar, South Africa abgebildet sind. Die Flasche hat einen weißen Schraubverschluss. Eine Flasche La Motte Sauvignon Blanc mit weißem Etikett, auf dem ein Baum, rote Schreibschrift und der Text La Motte Private Cellar, South Africa abgebildet sind. Die Flasche hat einen weißen Schraubverschluss.
South Africa
|
White Wine
La Motte Pierneef Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Regular price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Top-Pick
Eine grüne Flasche des Sauvignon Blanc "Life from Stone" von Springfield Estate mit einem weiß-goldenen Etikett, das zeigt, dass es sich um einen Gutswein aus Südafrika handelt. Die Flasche hat ein Goldfoliensiegel und ein detailliertes Emblem auf dem Eine grüne Flasche des Sauvignon Blanc "Life from Stone" von Springfield Estate mit einem weiß-goldenen Etikett, das zeigt, dass es sich um einen Gutswein aus Südafrika handelt. Die Flasche hat ein Goldfoliensiegel und ein detailliertes Emblem auf dem
South Africa
|
White Wine
Springfield Life from Stone Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€19.33 / 1 Liter)

Regular price: €14.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Anthonij Rupert Protea Sauvignon Blanc 2025 Anthonij Rupert Protea Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Anthonij Rupert Protea Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€12.00 / 1 Liter)

Regular price: €9.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Groot Constantia Rosé 2025 Groot Constantia Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Groot Constantia Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Lanzerac Sauvignon Blanc 2025 Lanzerac Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Lanzerac Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Regular price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Spier Creative Block 2 2024 Spier Creative Block 2 2024
South Africa
|
White Wine
Spier Creative Block 2 2024

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Regular price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Steenberg The Black Swan Sauvignon Blanc 2025 Steenberg The Black Swan Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Steenberg The Black Swan Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€35.33 / 1 Liter)

Regular price: €26.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Steenberg Sauvignon Blanc 2025 Steenberg Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Steenberg Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Steenberg Sparkling Sauvignon Blanc N/V Steenberg Sparkling Sauvignon Blanc N/V
South Africa
|
Sparkling Wine
Steenberg Sparkling Sauvignon Blanc N/V

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Sale
5+1
Groot Constantia Rosé 2025 ✨ Buy 5 get 6 Groot Constantia Rosé 2025 ✨ Buy 5 get 6
South Africa
|
Rosé Wine
Groot Constantia Rosé 2025 ✨ Buy 5 get 6

Content: 4.5 Liter (€15.00 / 1 Liter)

Sale price: €67.50* Regular price: €81.00 (16.67% saved) Last lowest price: €74.75*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Buitenverwachting Sauvignon Blanc Constantia 2025 Buitenverwachting Sauvignon Blanc Constantia 2025
South Africa
|
White Wine
Buitenverwachting Sauvignon Blanc Constantia 2025

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Awarded
Top-Pick
Groot Constantia Gouverneurs Reserve White 2024 Groot Constantia Gouverneurs Reserve White 2024
South Africa
|
White Wine
Groot Constantia Gouverneurs Reserve White 2024

Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)

Regular price: €42.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Top-Pick
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Altima Sauvignon Blanc 2025 Anthonij Rupert Cape of Good Hope Altima Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Altima Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€17.27 / 1 Liter)

Regular price: €12.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Springfield Miss Lucy 2025 Springfield Miss Lucy 2025
South Africa
|
White Wine
Springfield Miss Lucy 2025

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Regular price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
5* Platter
Steenberg Icon Range Magna Carta 2023 Steenberg Icon Range Magna Carta 2023
South Africa
|
White Wine
Steenberg Icon Range Magna Carta 2023

Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)

Regular price: €60.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Asara Vineyard Collection Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Asara Vineyard Collection Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Regular price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Kaapzicht The Family Range Pinotage Rosé 2026
South Africa
|
Rosé Wine
Kaapzicht The Family Range Pinotage Rosé 2026

Content: 0.75 Liter (€16.67 / 1 Liter)

Regular price: €12.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
5* Platter
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025 Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Regular price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

What our Customers think