Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Filtration

Filtration is a method for the rapid separation of solids in liquids with the aid of filters. In this process, insoluble components are retained in the filter layers permeable to the liquids. The solids present, such as bacteria or yeasts, should not cause secondary fermentation and are therefore filtered. Particularly in the case of high-quality wines, this method is also controversial among South African winemakers, as important ingredients could be removed from the wine and color may be lost. Filtration is carried out firstly when the wine is prepared for stabilization and clarification in the barrel and secondly during bottling.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our premium Wines

Pre Order
Spier Signature Collection Chardonnay 2025
South Africa
|
White Wine
Spier Signature Collection Chardonnay 2025

Content: 0.75 Liter (€12.00 / 1 Liter)

Regular price: €9.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Jordan Cobblers Hill 2022 Jordan Cobblers Hill 2022
South Africa
|
Red Wine
Jordan Cobblers Hill 2022

Content: 0.75 Liter (€54.00 / 1 Liter)

Regular price: €40.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Glenelly Glass Collection Cabernet Sauvignon 2022
South Africa
|
Red Wine
Glenelly Glass Collection Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€19.33 / 1 Liter)

Regular price: €14.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Glenelly Glass Collection Syrah 2022
South Africa
|
Red Wine
Glenelly Glass Collection Syrah 2022

Content: 0.75 Liter (€19.33 / 1 Liter)

Regular price: €14.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
5* Platter
Eine Flasche Thelema Chardonnay Wein mit einem dunkelgrünen Etikett mit einem goldenen Adler-Emblem und der Aufschrift THELEMA Chardonnay, Estate Wine, Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Thelema Chardonnay Wein mit einem dunkelgrünen Etikett mit einem goldenen Adler-Emblem und der Aufschrift THELEMA Chardonnay, Estate Wine, Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
White Wine
Thelema Chardonnay 2023

Content: 0.75 Liter (€25.27 / 1 Liter)

Regular price: €18.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Jordan Barrel Fermented Chardonnay 2024 Jordan Barrel Fermented Chardonnay 2024
South Africa
|
White Wine
Jordan Barrel Fermented Chardonnay 2024

Content: 0.75 Liter (€28.67 / 1 Liter)

Regular price: €21.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Jordan Timepiece Cabernet Sauvignon 2024 Jordan Timepiece Cabernet Sauvignon 2024
South Africa
|
Red Wine
Jordan Timepiece Cabernet Sauvignon 2024

Content: 0.75 Liter (€71.33 / 1 Liter)

Regular price: €53.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Glenelly Estate Reserve Chardonnay 2023
South Africa
|
White Wine
Glenelly Estate Reserve Chardonnay 2023

Content: 0.75 Liter (€27.93 / 1 Liter)

Regular price: €20.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Glenelly Glass Collection Cabernet Franc 2022
South Africa
|
Red Wine
Glenelly Glass Collection Cabernet Franc 2022

Content: 0.75 Liter (€19.33 / 1 Liter)

Regular price: €14.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Glenelly Lady May 2021
South Africa
|
Red Wine
Glenelly Lady May 2021

Content: 0.75 Liter (€59.93 / 1 Liter)

Regular price: €44.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Jordan Timepiece Chenin Blanc 2025 Jordan Timepiece Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Jordan Timepiece Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€47.33 / 1 Liter)

Regular price: €35.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Jordan Nine Yards Chardonnay 2024 Jordan Nine Yards Chardonnay 2024
South Africa
|
White Wine
Jordan Nine Yards Chardonnay 2024

Content: 0.75 Liter (€56.67 / 1 Liter)

Regular price: €42.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Glenelly Estate Reserve Red 2018
South Africa
|
White Wine
Glenelly Estate Reserve Red 2018

Content: 0.75 Liter (€27.93 / 1 Liter)

Regular price: €20.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Glenelly Glass Collection Merlot 2022
South Africa
|
Red Wine
Glenelly Glass Collection Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€19.33 / 1 Liter)

Regular price: €14.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Top-Pick
Simonsig Cape Fox Chardonnay 2023 Simonsig Cape Fox Chardonnay 2023
South Africa
|
White Wine
Simonsig Cape Fox Chardonnay 2023

Content: 0.75 Liter (€23.33 / 1 Liter)

Regular price: €17.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Limited
Exclusive
Kanonkop Library Release Estate Pinotage 2008
South Africa
|
Red Wine
Kanonkop Library Release Estate Pinotage 2008

Content: 0.75 Liter (€133.27 / 1 Liter)

Regular price: €99.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Spier Seaward Sauvignon Blanc 2025 Spier Seaward Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Spier Seaward Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Spier Seaward Pinotage 2023
South Africa
|
Red Wine
Spier Seaward Pinotage 2023

Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Spier Signature Collection Cabernet Sauvignon 2024
South Africa
|
Red Wine
Spier Signature Collection Cabernet Sauvignon 2024

Content: 0.75 Liter (€12.00 / 1 Liter)

Regular price: €9.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Organic
Spier Good Natured Organic Shiraz/ Cabernet Sauvignon 2024
South Africa
|
Red Wine
Spier Good Natured Organic Shiraz/ Cabernet Sauvignon 2024

Content: 0.75 Liter (€15.33 / 1 Liter)

Regular price: €11.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here