Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Vrede en Lust Sarah 2023

Product information "Vrede en Lust Sarah 2023"

Vrede en Lust Sarah captivates with an exceptional freshness that delights the senses from the very first impression. Vibrant notes of citrus meet a touch of brioche and are beautifully complemented by the crisp aromas of green apples, adding a juicy, invigorating lightness to this sparkling wine. The pronounced minerality with subtle earthiness reflects its origin in the cooler Elgin vineyards, lending the wine a unique complexity.

The lively and elegant Vrede en Lust Sarah brings sparkling sophistication to any glass – full of finesse and zest for life. Perfect for any occasion – whether as a refreshing apéritif, for toasting with friends, or paired with crispy fried dishes. A sparkling experience that infuses every sip with lightness, joy, and sunny moments.

Goes With:
Vintage
2023
Winery
Vrede en Lust
Grape Variety
Chenin Blanc, Pinot Noir, Chardonnay
Grape Composition
Chardonnay (62%), Pinot Noir (20%), Chenin Blanc (18%)
Bottle Top
Cork
Origin
South Africa
Appellation
Western Cape
Price
€25.50*
Price/Liter
€34.00*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
11,5 % Vol.
Acidity
5,9 g/l
Residual Sugar
7,5 g/l
In the Cellar
Underwent the second fermentation in the bottle and was left on the lees for 8 months.
Serve at
6-8 °C
Best Before
2028
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Vrede en Lust, Intersection R45 and Simondium-Klapmuts Roads, 7670 Simondium, South Africa
Importer
CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

Vrede en Lust Wine for Gourmets

Vrede en Lust is defined by a high quality regarding taste and complexity. The red as well as the white wines feature an honest character that reflects the terroir in which the vines ripened. Vrede en Lust's winemakers only minimally intervene in the natural ripening process and only selectively use cellar technology to enhance the typical features of the grape varieties. Each Vrede en Lust wine is a typical South African wine with its strong fruits and rich body.

The Vrede en Lust Vineyard

The Vrede en Lust vineyard is located at the Simonsberg and is worth a visit for its view on the beautiful landscape. Since the late 17th century, winemakers have cultivated various grape varieties and still maintain a constant high level with their premium wines. Vrede en Lust belongs to the cultivation area Franschhoek and benefits from the ideal geographical as well as climatic conditions. Soils are rich in minerals and deliver sufficient nutrients for the vines, whilst the combination of long sun hours and the cooling Atlantic breeze, the Cape Doctor, ensures that the vines can ripen optimally.

Vrede en Lust Wine with Numerous Awards

Vrede en Lust has internationally taken a permanent place in the wine world. Numerous awards such as the sought-after Platter stars are testament to the winemakers' passion to exclusively create premium products from South Africa. Year after year, the Vrede en Lust wine succeeds in exciting judges as well as conoisseurs.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Kaapzicht-Wein mit einem blau-goldenen Verschluss und einem detaillierten Etikett mit der Aufschrift "Kaapzicht Skemerlig Cabernet Sauvignon" und der Prägung "Stellenbosch" auf dem Glas. Eine Flasche Kaapzicht-Wein mit einem blau-goldenen Verschluss und einem detaillierten Etikett mit der Aufschrift "Kaapzicht Skemerlig Cabernet Sauvignon" und der Prägung "Stellenbosch" auf dem Glas.
South Africa
|
Red Wine
Kaapzicht The Terroir Range Skemerlig Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)

Sale price: €22.95* Regular price: €27.50 (16.55% saved) Last lowest price: €22.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Autumn Wine
Eine Flasche De Toren Private Cellar Wein mit der Aufschrift "Délicate", mit einem rot-goldenen Deckel und einem grauen Etikett mit goldener, roter und schwarzer Schrift "Experience Exceptional". Eine Flasche De Toren Private Cellar Wein mit der Aufschrift "Délicate", mit einem rot-goldenen Deckel und einem grauen Etikett mit goldener, roter und schwarzer Schrift "Experience Exceptional".
South Africa
|
Red Wine
De Toren Délicate n/v

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €15.50 (10% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Icon
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023 Beyerskloof Faith Cape Blend 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€79.93 / 1 Liter)

Sale price: €59.95* Regular price: €73.50 (18.44% saved) Last lowest price: €59.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Groot Constantia Merlot mit einem kastanienbraunen Foliendach und einem cremefarbenen Etikett mit dem Namen des Weinguts, einer Abbildung eines Gebäudes und Angaben zum südafrikanischen Wein.
South Africa
|
Red Wine
Groot Constantia Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€28.67 / 1 Liter)

Sale price: €21.50* Regular price: €26.95 (20.22% saved) Last lowest price: €21.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
4.5* Platter
Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Lanzerac Le Général 2021

Content: 0.75 Liter (€50.00 / 1 Liter)

Sale price: €37.50* Regular price: €44.50 (15.73% saved) Last lowest price: €37.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Summer Wine
Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025 Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€13.27 / 1 Liter)

Sale price: €9.95* Regular price: €13.00 (23.46% saved) Last lowest price: €9.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Organic
Spier Farmer Angus Organic Shiraz Blanc de Noir 2024
South Africa
|
Rosé Wine
Spier Farmer Angus Organic Shiraz Blanc de Noir 2024

Content: 0.75 Liter (€53.27 / 1 Liter)

Sale price: €39.95* Regular price: €50.50 (20.89% saved) Last lowest price: €39.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021 Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021
South Africa
|
Sparkling Wine
Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021

Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)

Sale price: €24.95* Regular price: €30.50 (18.2% saved) Last lowest price: €24.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
Muratie Ansela van de Caab 2021 Magnum
South Africa
|
Red Wine
Muratie Ansela van de Caab 2021 Magnum

Content: 1.5 Liter (€32.27 / 1 Liter)

Sale price: €48.40* Regular price: €60.50 (20% saved) Last lowest price: €48.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Malbec Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit Goldfolie und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Malbec Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit Goldfolie und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Malbec 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Autumn Wine
Eine Flasche Blaauwklippen-Rotwein mit einem Goldfolienverschluss und einem dunklen Etikett mit der Aufschrift 1682 Blaauwklippen und einer Landschaftsillustration, aus Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Blaauwklippen-Rotwein mit einem Goldfolienverschluss und einem dunklen Etikett mit der Aufschrift 1682 Blaauwklippen und einer Landschaftsillustration, aus Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen De Blaauwe Klip 2020

Content: 0.75 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Sale price: €21.00* Regular price: €22.00 (4.55% saved) Last lowest price: €21.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Awarded
Summer Wine
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Chardonnay 2023

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Sale price: €16.50* Regular price: €17.25 (4.35% saved) Last lowest price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Awarded
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem goldenen Verschluss und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem goldenen Verschluss und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum
South Africa
|
Red Wine
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)

Sale price: €44.95* Regular price: €58.50 (23.16% saved) Last lowest price: €44.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Vrede en Lust Rotwein mit der Aufschrift "Ella", die eine Vogelillustration zeigt und die Trauben Syrah, Grenache und Viognier aufführt. Der Wein wird in Südafrika hergestellt und hat eine goldene Kapsel. Eine Flasche Vrede en Lust Rotwein mit der Aufschrift "Ella", die eine Vogelillustration zeigt und die Trauben Syrah, Grenache und Viognier aufführt. Der Wein wird in Südafrika hergestellt und hat eine goldene Kapsel.
South Africa
|
Red Wine
Vrede en Lust Ella 2022

Content: 0.75 Liter (€20.80 / 1 Liter)

Sale price: €15.60* Regular price: €19.50 (20% saved) Last lowest price: €15.60*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Thelema The Abbey 2022 Thelema The Abbey 2022
South Africa
|
Red Wine
Thelema The Abbey 2022

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Sale price: €15.50* Regular price: €19.50 (20.51% saved) Last lowest price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Summer Wine
Bruwer Vintners Grenache Rosé 2024
South Africa
|
Rosé Wine
Bruwer Vintners Grenache Rosé 2024

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Sale price: €14.95* Regular price: €18.50 (19.19% saved) Last lowest price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €16.50 (15.45% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023 Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Average rating of 5 out of 5 stars

South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)

Sale price: €7.65* Regular price: €9.00 (15% saved) Last lowest price: €7.65*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Icon
Constantia Uitsig Gravitas 2020
South Africa
|
Dessert Wine
Constantia Uitsig Gravitas 2020

Content: 0.5 Liter (€112.70 / 1 Liter)

Sale price: €56.35* Regular price: €80.50 (30% saved) Last lowest price: €56.35*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here