Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Lievland Heart´s Ease Syrah 2021

Product information "Lievland Heart´s Ease Syrah 2021"

The Lievland Heart’s Ease Syrah 2021 presents a refined, modern expression of this signature varietal with clear Simonsberg character.

The bouquet shows black cherry, damson plum and white pepper enriched by subtle cumin spice.

On the palate, the wine is taut and spicy with red fruit purity, refined tannins and a lingering, structured finish.

Aged for 16 months in French oak, the wine gains depth from a touch of Mourvèdre. “Heart’s Ease” refers to a historic tricolour flower found on the estate, long considered a symbol of peace and a folklore love charm.
Goes With:
Vintage
2021
Winery
Lievland
Grape Variety
Syrah, Mourvèdre
Grape Composition
Syrah (85 %), Mourvèdre (15 %)
Bottle Top
Cork
Origin
South Africa
Appellation
Coastal Region
Price
€33.50*
Price/Liter
€44.67*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
13,5 % Vol.
Acidity
5,7 g/l
Residual Sugar
2,6 g/l
In the Cellar
Aged in French oak for 16 months.
Serve at
16-18 °C
Best Before
2032
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Lievland Wine Estate, R44, Stellenbosch,South africa
Importer
Weinland Ariane Abayan GmbH- Erikastraße 67- 20251 Hamburg- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

Lievland – Where Wine Meets History

Nestled on the slopes of the Simonsberg between Stellenbosch and Paarl, Lievland Vineyards is one of the historic treasures of the Cape Winelands. In 2017 the estate was acquired and carefully restored by MAN Family Wines, bringing new life to its old cellars, heritage buildings, and renowned terroir. Today, Lievland stands once again for wines with depth, balance, and elegance – crafted in the classic tradition of South African winemaking.

Lievland Wines – Elegant, Authentic, and Timeless

Under the guidance of winemaker Riaan Möller, Lievland produces wines from classic grape varieties such as Cabernet Sauvignon, Syrah, Pinotage, and Chenin Blanc. The philosophy combines traditional winemaking with a strong focus on terroir and varietal expression. The result is a range of elegant, character-driven wines that capture the best of both the Old and New World – from fruit-forward whites to full-bodied, structured reds with excellent aging potential.

Experience Lievland – A Gem of the Cape Winelands

A visit to Lievland Vineyards is more than just a wine tasting. The historic 19th-century manor house and cellar create a unique, atmospheric setting. Situated directly on the famous Route 44, the estate is the perfect stop in the heart of the Stellenbosch wine region. Here, history, nature, and outstanding South African wines come together to create an experience not to be missed.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Kaapzicht-Wein mit einem blau-goldenen Verschluss und einem detaillierten Etikett mit der Aufschrift "Kaapzicht Skemerlig Cabernet Sauvignon" und der Prägung "Stellenbosch" auf dem Glas. Eine Flasche Kaapzicht-Wein mit einem blau-goldenen Verschluss und einem detaillierten Etikett mit der Aufschrift "Kaapzicht Skemerlig Cabernet Sauvignon" und der Prägung "Stellenbosch" auf dem Glas.
South Africa
|
Red Wine
Kaapzicht The Terroir Range Skemerlig Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)

Sale price: €22.95* Regular price: €27.50 (16.55% saved) Last lowest price: €22.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Autumn Wine
Eine Flasche De Toren Private Cellar Wein mit der Aufschrift "Délicate", mit einem rot-goldenen Deckel und einem grauen Etikett mit goldener, roter und schwarzer Schrift "Experience Exceptional". Eine Flasche De Toren Private Cellar Wein mit der Aufschrift "Délicate", mit einem rot-goldenen Deckel und einem grauen Etikett mit goldener, roter und schwarzer Schrift "Experience Exceptional".
South Africa
|
Red Wine
De Toren Délicate n/v

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €15.50 (10% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Icon
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023 Beyerskloof Faith Cape Blend 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€79.93 / 1 Liter)

Sale price: €59.95* Regular price: €73.50 (18.44% saved) Last lowest price: €59.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Groot Constantia Merlot mit einem kastanienbraunen Foliendach und einem cremefarbenen Etikett mit dem Namen des Weinguts, einer Abbildung eines Gebäudes und Angaben zum südafrikanischen Wein.
South Africa
|
Red Wine
Groot Constantia Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€28.67 / 1 Liter)

Sale price: €21.50* Regular price: €26.95 (20.22% saved) Last lowest price: €21.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
4.5* Platter
Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Lanzerac Le Général 2021

Content: 0.75 Liter (€50.00 / 1 Liter)

Sale price: €37.50* Regular price: €44.50 (15.73% saved) Last lowest price: €37.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Summer Wine
Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025 Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€13.27 / 1 Liter)

Sale price: €9.95* Regular price: €13.00 (23.46% saved) Last lowest price: €9.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Organic
Spier Farmer Angus Organic Shiraz Blanc de Noir 2024
South Africa
|
Rosé Wine
Spier Farmer Angus Organic Shiraz Blanc de Noir 2024

Content: 0.75 Liter (€53.27 / 1 Liter)

Sale price: €39.95* Regular price: €50.50 (20.89% saved) Last lowest price: €39.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021 Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021
South Africa
|
Sparkling Wine
Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021

Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)

Sale price: €24.95* Regular price: €30.50 (18.2% saved) Last lowest price: €24.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
Muratie Ansela van de Caab 2021 Magnum
South Africa
|
Red Wine
Muratie Ansela van de Caab 2021 Magnum

Content: 1.5 Liter (€32.27 / 1 Liter)

Sale price: €48.40* Regular price: €60.50 (20% saved) Last lowest price: €48.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Malbec Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit Goldfolie und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Malbec Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit Goldfolie und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Malbec 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Autumn Wine
Eine Flasche Blaauwklippen-Rotwein mit einem Goldfolienverschluss und einem dunklen Etikett mit der Aufschrift 1682 Blaauwklippen und einer Landschaftsillustration, aus Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Blaauwklippen-Rotwein mit einem Goldfolienverschluss und einem dunklen Etikett mit der Aufschrift 1682 Blaauwklippen und einer Landschaftsillustration, aus Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen De Blaauwe Klip 2020

Content: 0.75 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Sale price: €21.00* Regular price: €22.00 (4.55% saved) Last lowest price: €21.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Awarded
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem goldenen Verschluss und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem goldenen Verschluss und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Awarded
Summer Wine
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Chardonnay 2023

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Sale price: €16.50* Regular price: €17.25 (4.35% saved) Last lowest price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Vrede en Lust Rotwein mit der Aufschrift "Ella", die eine Vogelillustration zeigt und die Trauben Syrah, Grenache und Viognier aufführt. Der Wein wird in Südafrika hergestellt und hat eine goldene Kapsel. Eine Flasche Vrede en Lust Rotwein mit der Aufschrift "Ella", die eine Vogelillustration zeigt und die Trauben Syrah, Grenache und Viognier aufführt. Der Wein wird in Südafrika hergestellt und hat eine goldene Kapsel.
South Africa
|
Red Wine
Vrede en Lust Ella 2022

Content: 0.75 Liter (€20.80 / 1 Liter)

Sale price: €15.60* Regular price: €19.50 (20% saved) Last lowest price: €15.60*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum
South Africa
|
Red Wine
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)

Sale price: €44.95* Regular price: €58.50 (23.16% saved) Last lowest price: €44.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €16.50 (15.45% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023 Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Average rating of 5 out of 5 stars

South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)

Sale price: €7.65* Regular price: €9.00 (15% saved) Last lowest price: €7.65*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Summer Wine
Bruwer Vintners Grenache Rosé 2024
South Africa
|
Rosé Wine
Bruwer Vintners Grenache Rosé 2024

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Sale price: €14.95* Regular price: €18.50 (19.19% saved) Last lowest price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Thelema The Abbey 2022 Thelema The Abbey 2022
South Africa
|
Red Wine
Thelema The Abbey 2022

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Sale price: €15.50* Regular price: €19.50 (20.51% saved) Last lowest price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Icon
Constantia Uitsig Gravitas 2020
South Africa
|
Dessert Wine
Constantia Uitsig Gravitas 2020

Content: 0.5 Liter (€112.70 / 1 Liter)

Sale price: €56.35* Regular price: €80.50 (30% saved) Last lowest price: €56.35*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here