Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Sparkling wine

Sparkling wine is the generic term for all sparkling wines. This is always made from young wine that has just completed its first fermentation. The "base wine" is stored and then blended into cuvées. The basis for the production of sparkling wine is the subsequent second fermentation. This takes place in bottles and barrels, in which yeast and sugar are dissolved, from which the carbonic acid is then produced. A sparkling wine is characterized by its fragrant and firmly structured fruitiness. The best known blend of sparkling wine grapes is the blend of Chardonnay, Pinot Noir and Pinot Meunier. The range extends from a light and airy Prosecco, a full-bodied sparkling wine to an elegant Champagne. South African winemakers have been creating sensational sparkling wines of international renown for many years. With the Méthode Cap Classique they have their own, already traditional way of sparkling wine production, inspired by the French Champagne.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our Premium Sparkling Wines

New
La Motte Reserve Collection Cap Classique n/v La Motte Reserve Collection Cap Classique n/v
South Africa
|
Sparkling Wine
La Motte Reserve Collection Cap Classique n/v

Content: 0.75 Liter (€35.33 / 1 Liter)

Regular price: €26.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Graham Beck Pinot Noir Rosé Sekt mit einem Hals aus Goldfolie und einem pfirsichfarbenen Etikett mit elegantem Branding und dem Hinweis, dass er in Südafrika hergestellt wurde. Eine Flasche Graham Beck Pinot Noir Rosé Sekt mit einem Hals aus Goldfolie und einem pfirsichfarbenen Etikett mit elegantem Branding und dem Hinweis, dass er in Südafrika hergestellt wurde.
South Africa
|
Sparkling Wine
Graham Beck Cap Classique Pinot Noir Rosé 2019

Content: 0.75 Liter (€36.67 / 1 Liter)

Regular price: €27.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Eine Flasche Graham Beck Sunrise Brut Sekt mit einem goldenen Folienverschluss und einem geometrisch gemusterten Etikett mit dem Markennamen und Produktangaben. Eine Flasche Graham Beck Sunrise Brut Sekt mit einem goldenen Folienverschluss und einem geometrisch gemusterten Etikett mit dem Markennamen und Produktangaben.
South Africa
|
Sparkling Wine
Delaire Graff Sunrise Brut MCC N/V

Content: 0.75 Liter (€66.00 / 1 Liter)

Regular price: €49.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Top-Pick
Graham Beck Cap Classique Blanc de Blancs 2020 Graham Beck Cap Classique Blanc de Blancs 2020
South Africa
|
Sparkling Wine
Graham Beck Cap Classique Blanc de Blancs 2020

Content: 0.75 Liter (€36.67 / 1 Liter)

Regular price: €27.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
4.5* Platter
Steenberg 1682 Pinot Noir Cap Classique n/v Steenberg 1682 Pinot Noir Cap Classique n/v
South Africa
|
Sparkling Wine
Steenberg 1682 Pinot Noir Cap Classique n/v

Content: 0.75 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €25.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Groot Constantia Method Cap Classique Brut Rosé n/v
South Africa
|
Sparkling Wine
Groot Constantia Method Cap Classique Brut Rosé n/v

Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)

Regular price: €24.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Babylonstoren Sprankel Cap Classique 2020 Babylonstoren Sprankel Cap Classique 2020
South Africa
|
Sparkling Wine
Babylonstoren Sprankel Cap Classique 2020

Content: 0.75 Liter (€60.67 / 1 Liter)

Regular price: €45.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
4* Platter
Eine Flasche Lanzerac 1690 Blanc de Blancs Brut Schaumwein mit Goldfolienverschluss und blau-goldenem Etikett, das ein elegantes Branding darstellt. Eine Flasche Lanzerac 1690 Blanc de Blancs Brut Schaumwein mit Goldfolienverschluss und blau-goldenem Etikett, das ein elegantes Branding darstellt.
South Africa
|
Sparkling Wine
Lanzerac Blanc de Blancs Cap Classique Brut N/V

Content: 0.75 Liter (€36.67 / 1 Liter)

Regular price: €27.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Simonsig Kaapse Vonkel Satin Nectar 2024 Simonsig Kaapse Vonkel Satin Nectar 2024
South Africa
|
Sparkling Wine
Simonsig Kaapse Vonkel Satin Nectar 2024

Content: 0.75 Liter (€25.33 / 1 Liter)

Regular price: €19.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Steenberg Sparkling Sauvignon Blanc N/V Steenberg Sparkling Sauvignon Blanc N/V
South Africa
|
Sparkling Wine
Steenberg Sparkling Sauvignon Blanc N/V

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Vrede en Lust Sekt mit einem in Folie eingewickelten Korken, einem schwarzen Wachssiegel und einem weißen Etikett mit der Zeichnung eines Hasen und einem eleganten Text.
South Africa
|
Sparkling Wine
Vrede en Lust Sarah 2023

Content: 0.75 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €25.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
4.5* Platter
Steenberg 1682 Chardonnay Cap Classique N/V Steenberg 1682 Chardonnay Cap Classique N/V
South Africa
|
Sparkling Wine
Steenberg 1682 Chardonnay Cap Classique N/V

Content: 0.75 Liter (€31.33 / 1 Liter)

Regular price: €23.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Muratie Lady Alice Rosé MCC 2020
South Africa
|
Sparkling Wine
Muratie Lady Alice Rosé MCC 2020

Content: 0.75 Liter (€35.33 / 1 Liter)

Regular price: €26.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Waterford Blanc de Blancs Cap Classique 2019 Waterford Blanc de Blancs Cap Classique 2019
South Africa
|
Sparkling Wine
Waterford Blanc de Blancs Cap Classique 2019

Content: 0.75 Liter (€58.00 / 1 Liter)

Regular price: €43.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Simonsig Kaapse Vonkel Brut Rosé 2023 Simonsig Kaapse Vonkel Brut Rosé 2023
South Africa
|
Sparkling Wine
Simonsig Kaapse Vonkel Brut Rosé 2023

Content: 0.75 Liter (€24.00 / 1 Liter)

Regular price: €18.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Groot Constantia Blanc de Blancs n/v
South Africa
|
Sparkling Wine
Groot Constantia Blanc de Blancs n/v

Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)

Regular price: €24.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021 Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021
South Africa
|
Sparkling Wine
Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021

Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)

Sale price: €24.95* Regular price: €30.50 (18.2% saved) Last lowest price: €24.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Champagnerflasche aus dunklem Glas mit Korken und Drahtkäfig, mit einem metallisch schwarzen Etikett mit stilisiertem Text und kreisförmigem Design. Das Etikett trägt die Aufschrift BLACK und hat ein modernes, minimalistisches Aussehen. Eine Champagnerflasche aus dunklem Glas mit Korken und Drahtkäfig, mit einem metallisch schwarzen Etikett mit stilisiertem Text und kreisförmigem Design. Das Etikett trägt die Aufschrift BLACK und hat ein modernes, minimalistisches Aussehen.
South Africa
|
Sparkling Wine
Quoin Rock Black Series MCC 2018

Content: 0.75 Liter (€94.00 / 1 Liter)

Regular price: €70.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Leonard's Leap Brut Schaumwein aus Südafrika mit einem mit Goldfolie umwickelten Hals und einem schwarzen Etikett mit goldenen Akzenten am unteren Teil der Flasche. Eine Flasche Leonard's Leap Brut Schaumwein aus Südafrika mit einem mit Goldfolie umwickelten Hals und einem schwarzen Etikett mit goldenen Akzenten am unteren Teil der Flasche.
South Africa
|
Sparkling Wine
Leopard’s Leap Culinaria Brut Méthode Cap Classique N/V

Content: 0.75 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €25.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Simonsig Kaapse Vonkel Satin Nectar Rosé 2023 Simonsig Kaapse Vonkel Satin Nectar Rosé 2023
South Africa
|
Sparkling Wine
Simonsig Kaapse Vonkel Satin Nectar Rosé 2023

Content: 0.75 Liter (€25.33 / 1 Liter)

Regular price: €19.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here