Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

KWV

The KWV, the „Koöperatieve Wijnbouwers Vereniging van Zuid-Afrika“, was founded in 1918, when it was given the powers to control the wine industry and, above all, to protect and support the winegrowers in their price negotiations. From 1940, the KWV had total control over the wine sector and for the first time set a minimum price for wine in South Africa. In 1957, the quota system was introduced, which significantly limited the expansion of vineyards. After political and general conflicts of interest (apartheid), the KWV reoriented itself in the 1990s. Controlled cultivation limits were abolished, which led to a rapid increase in the planting of noble grape varieties.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our premium Wines

Pre Order
Tokara Reserve Collection Elgin Sauvignon Blanc 2025 Tokara Reserve Collection Elgin Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Tokara Reserve Collection Elgin Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€28.67 / 1 Liter)

Regular price: €21.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
New
Diemersdal Cape Town Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Cape Town Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€13.53 / 1 Liter)

Regular price: €10.15*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Eine Flasche Silene Chardonnay Wein mit einem silbernen Folienverschluss und einem geprägten weißen Etikett mit floralen Motiven und schwarzem Text, das angibt, dass er aus Stellenbosch, Südafrika, stammt. Eine Flasche Silene Chardonnay Wein mit einem silbernen Folienverschluss und einem geprägten weißen Etikett mit floralen Motiven und schwarzem Text, das angibt, dass er aus Stellenbosch, Südafrika, stammt.
South Africa
|
White Wine
Capensis Silene Chardonnay 2022

Content: 0.75 Liter (€50.67 / 1 Liter)

Regular price: €38.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Capensis Chardonnay 2021 Capensis Chardonnay 2021
South Africa
|
White Wine
Capensis Chardonnay 2021

Content: 0.75 Liter (€126.00 / 1 Liter)

Regular price: €94.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Capensis Silene Cabernet Sauvignon 2023
South Africa
|
Red Wine
Capensis Silene Cabernet Sauvignon 2023

Content: 0.75 Liter (€60.67 / 1 Liter)

Regular price: €45.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Capensis Fijnbosch Chardonnay 2020 Capensis Fijnbosch Chardonnay 2020
South Africa
|
White Wine
Capensis Fijnbosch Chardonnay 2020

Content: 0.75 Liter (€199.33 / 1 Liter)

Regular price: €149.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Beyerskloof Winemakers Reserve Pinotage 2023 Beyerskloof Winemakers Reserve Pinotage 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Winemakers Reserve Pinotage 2023

Content: 0.75 Liter (€50.00 / 1 Liter)

Regular price: €37.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Beyerskloof Traildust 2024 Beyerskloof Traildust 2024
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Traildust 2024

Content: 0.75 Liter (€26.67 / 1 Liter)

Regular price: €20.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Beyerskloof Pinotage Reserve 2024 Beyerskloof Pinotage Reserve 2024
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Pinotage Reserve 2024

Content: 0.75 Liter (€27.33 / 1 Liter)

Regular price: €20.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Beyerskloof Synergy Cape Blend 2024
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Synergy Cape Blend 2024

Content: 0.75 Liter (€22.67 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Icon
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023 Beyerskloof Faith Cape Blend 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€79.93 / 1 Liter)

Sale price: €59.95* Regular price: €73.50 (18.44% saved) Last lowest price: €59.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Beyerskloof Kriekbult Pinotage 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Kriekbult Pinotage 2023

Content: 0.75 Liter (€74.00 / 1 Liter)

Regular price: €55.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Beyerskloof Diesel Pinotage 2023 Beyerskloof Diesel Pinotage 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Diesel Pinotage 2023

Content: 0.75 Liter (€98.00 / 1 Liter)

Regular price: €73.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon mit einem kastanienbraunen Verschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Abbildung von Bäumen und dem Namen des Weins in fetten Buchstaben.
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon 2018

Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)

Sale price: €42.95* Regular price: €53.50 (19.72% saved) Last lowest price: €42.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Beyerskloof Rebellion Pinotage 2024
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Rebellion Pinotage 2024

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Regular price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Ernie Els Sweet Spot Ernie Els Sweet Spot
South Africa
|
Dessert Wine
Ernie Els Sweet Spot

Content: 0.75 Liter (€27.33 / 1 Liter)

Regular price: €20.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Magnum
Bestseller
Ernie Els Big Easy Red Blend 2023 Magnum Ernie Els Big Easy Red Blend 2023 Magnum
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Big Easy Red Blend 2023 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.67 / 1 Liter)

Regular price: €44.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here