€44.50*
Available, delivery time: 2-5 days
- Dark berries, plum & fine spice 🍇
- Limited barrel selection from the Heritage Range ✨
- 20 months in French oak for depth and structure 🪵
Product information "Lanzerac Le Général 2022"
On the nose, it reveals a spiced profile of vanilla, nutmeg and dark berries, complemented by cooked plums, blackcurrants, dark chocolate and subtle hints of smoke.
On the palate, this Cabernet-based blend is full-bodied, powerful and layered, with dark fruit, firm structure, smooth tannins and a long, persistent finish.
Aged for 20 months in French oak, the wine gains depth, spice and ageing potential. The 2022 vintage is already approachable, yet can mature further over five to ten years.
Awards
- Jg. 2021
- 4.5 John Platter Stars, Tim Atkin 92 Points
- Jg. 2020
- 4.5 John Platter Stars
- Jg. 2019
- 4.5 John Platter Stars, Tim Atkin 92 Points
- Jg. 2017
- Veritas Bronze
- Vintage
- 2022
- Winery
- Lanzerac
- Grape Variety
- Petit Verdot, Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot
- Grape Composition
- Cabernet Sauvignon (61 %), Merlot (23 %), Malbec (8 %), Petit Verdot (8 %)
- Bottle Top
- Cork
- Origin
- South Africa
- Appellation
- Jonkershoek Valley
- Price
- €44.50*
- Price/Liter
- €59.33*
- Filling Quantity
- 0,750 l
- Alcohol Strength
- 14 % Vol.
- Acidity
- 5,6 g/l
- Residual Sugar
- 4,1 g/l
- In the Cellar
- Matured in French oak for 20 months.
- Serve at
- 16-18 °C
- Best Before
- 2032
- Allergen
- Contains Sulphite
- Producer
- Lanzerac, 1 Lanzerac Rd, 7600 Stellenbosch, South Africa
- Importer
- CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
- Food Business Operator
- CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany
Lanzerac Wine Stands for Excellent Quality
Lanzerac Wine – Climate and Winemakers
The Lanzerac Winery
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!
Content: 0.75 Liter (€13.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €9.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €18.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€28.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €21.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.95*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€16.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €25.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €16.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€58.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €22.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€59.90 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€43.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €32.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€15.47 / 1 Liter)
Last lowest price: €11.60*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €22.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€28.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €21.20*
and Ingredients can be found here
FREE SHIPPING
● VALID ON ALL ORDERS
● ONLY UNTIL TODAY
● ONLY UNTIL TODAY
HAVE FUN SHOPPING!
WILD WINE WEEK
BIGGEST SALE OF THE YEAR
● Up to 50% Discount
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
DISCOVER NOW!
Also try our Premium Olive Oils
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)
Last lowest price: €56.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Customer Feedback
What our Customers say
Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here