€80.50*
Available, delivery time: 2-5 days
- Fruity with accents of herbs and oak
- Opulent and rich red wine blend
- Awarded 93 points by critic Tim Atkin
Product information "Ernie Els Signature 2016"
Awards
- Jg. 2018
- Decanter Silver, Tim Atkin 93 Points
- Jg. 2017
- 5 John Platter Stars, Decanter Gold, International Wine Challenge Silver, Tim Atkin 91 Points
- Jg. 2016
- 4.5 John Platter Stars, Decanter Silver, Tim Atkin 93 Points, Veritas Silver Outstanding
- Jg. 2015
- 5 John Platter Stars, Veritas Silver
- Vintage
- 2016
- Winery
- Ernie Els Wines
- Grape Variety
- Petit Verdot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot
- Grape Composition
- Cabernet Sauvignon (60%), Merlot (25%), Cabernet Franc (5%), Malbec (5%), Petit Verdot (5%)
- Bottle Top
- Cork
- Origin
- South Africa
- Appellation
- Stellenbosch
- Price
- €80.50*
- Price/Liter
- €107.33*
- Filling Quantity
- 0,750 l
- Alcohol Strength
- 14,5 % Vol.
- Acidity
- 6,3 g/l
- Residual Sugar
- 2,4 g/l
- In the Cellar
- Matured in French oak for 20 months.
- Serve at
- 16-18 °C
- Best Before
- 2035
- Allergen
- Contains Sulphite
- Producer
- Ernie Els Wines, Annandale Rd, 7600 Stellenbosch, South Africa
- Importer
- CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
- Food Business Operator
- CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany
Ernie Els - a success story from Stellenbosch
Ernie Els - elegant and multifaceted wines
Ernie Els - enjoy excellent wines in front of a magnificent panorama
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!
Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €42.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€32.20 / 1 Liter)
Last lowest price: €24.15*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€38.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €28.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€35.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €26.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €19.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€17.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €12.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€17.07 / 1 Liter)
Last lowest price: €12.80*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€58.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.00*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.95*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€26.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €40.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€37.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €27.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€43.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €32.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€305.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €229.45*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€49.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €36.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €60.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€62.33 / 1 Liter)
Last lowest price: €46.75*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.95*
and Ingredients can be found here
FREE SHIPPING
● VALID ON ALL ORDERS
● ONLY UNTIL TODAY
● ONLY UNTIL TODAY
HAVE FUN SHOPPING!
WILD WINE WEEK
BIGGEST SALE OF THE YEAR
● Up to 50% Discount
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
DISCOVER NOW!
Also try our Premium Olive Oils
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)
Last lowest price: €56.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Customer Feedback
What our Customers say
Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here