Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Chamonix Pinot Noir Rosé 2024

Product information "Chamonix Pinot Noir Rosé 2024"

The Chamonix Pinot Noir Rosé 2024 from Franschhoek combines elegance and lightness: a premium clare-style rosé with refined fruit and vibrant freshness.

On the nose, it reveals rose petals, violets and red berry fruit, paired with a subtle citrus twist. Its pale salmon hue reflects the style perfectly.

On the palate, the wine presents velvety texture, crisp acidity and pure fruit. Despite its delicacy, it delivers structure and depth – perfect as an aperitif or with sushi and seafood.

The rosé was vinified in stainless steel with gentle skin contact, then matured briefly on fine lees for enhanced texture.

Goes With:
Vintage
2024
Winery
Chamonix
Grape Variety
Pinot Noir, Cabernet Sauvignon
Bottle Top
Screw Cap
Origin
South Africa
Appellation
Franschhoek
Price
€13.50*
Price/Liter
€18.00*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
14,5 % Vol.
Acidity
6,0 g/l
Residual Sugar
2,0 g/l
In the Cellar
Fermentation in stainless steel tanks
Serve at
8-10 °C
Best Before
2028
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Chamonix, Uitkyk St 40, 7690 Franschhoek, South Africa
Importer
CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

Chamonix – Traditional Wine Farm amidst Nature

The beginnings of the beautiful Cape Chamonix wine farm are traceable until the year 1688 when Huguenots purchased the estate. However, the current winemaker generation does not only look back on its past but always into the future which is why Chamonix is nowadays known for its numerously awarded wines, such as the Chamonix Chardonnay or the Chamonix Pinot Noir Reserve. The perfect location of the 50 hectares of vineyards plays a significant role in this development. They stretch to the eastern slopes of the Franschhoek Mountains, surrounded by 300 hectares of natural beauty. A unique view of beautiful nature! Additionally to the awarded top wines, the winery also produces its own crystal clear mineral water which – in terms of quality – belongs to the best in the country and is therefore ideal to be enjoyed with wine.

Remarkable Improvements at Chamonix

The fact that the South African wine farm Chamonix has undergone such great improvements within the last two decades is mainly due to the acquisition by the German-born entrepreneur and passionate adventurer Chris Hellinger. His professed goal: to create wines mainly for pleasure, to stimulate the senses, and not the mind. Additionally, he knows how to pamper his wine enthusiastic visitors with an exclusive kitchen and culinary delights and plenty of activities in the beautiful Franschhoek Mountains. The wine farm offers different types of accommodation. The Marco Polo Lodge – built in the Cape Dutch style and decorated with African flair – looks like it was made in heaven. And what could be a more beautiful place to get married than within such a picturesque surrounding and the stylish atmosphere?

Chamonix – Strength of a Wine’s Character Origins in Nature

The wines from Chamonix receive their true character and freshness due to best cultivation conditions. The remarkable altitude of the vineyards is an important aspect which is very significant for the quality of the vine. Fresh breezes during the hot summer months benefit the development of the vines and together with the clay dominated soils make for the distinctive character and style of the Chamonix wines. All grapes are still handpicked through which the winemakers can always guarantee the best selection of grapes. The team swears by traditional and established methods for wine production. Great importance is attached to the natural fermentation process and no artificial acidification is used. In line with the company philosophy, the wines strive embody pure and natural products of pleasure. Unaffected yet full of elegance.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Ingredients:

Nutrition Information
100ml contain on average
Energy
304 kj / 73 kcal
Carbohydrate
1,2g
of which sugars
<0,5g
Fat
<0,5g
of which saturates
<0,5g
Protein
<0,5g
Salt
<0,1g
Contains small amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt.

Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Kaapzicht-Wein mit einem blau-goldenen Verschluss und einem detaillierten Etikett mit der Aufschrift "Kaapzicht Skemerlig Cabernet Sauvignon" und der Prägung "Stellenbosch" auf dem Glas. Eine Flasche Kaapzicht-Wein mit einem blau-goldenen Verschluss und einem detaillierten Etikett mit der Aufschrift "Kaapzicht Skemerlig Cabernet Sauvignon" und der Prägung "Stellenbosch" auf dem Glas.
South Africa
|
Red Wine
Kaapzicht The Terroir Range Skemerlig Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€30.60 / 1 Liter)

Sale price: €22.95* Regular price: €27.50 (16.55% saved) Last lowest price: €22.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Autumn Wine
Eine Flasche De Toren Private Cellar Wein mit der Aufschrift "Délicate", mit einem rot-goldenen Deckel und einem grauen Etikett mit goldener, roter und schwarzer Schrift "Experience Exceptional". Eine Flasche De Toren Private Cellar Wein mit der Aufschrift "Délicate", mit einem rot-goldenen Deckel und einem grauen Etikett mit goldener, roter und schwarzer Schrift "Experience Exceptional".
South Africa
|
Red Wine
De Toren Délicate n/v

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €15.50 (10% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Icon
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023 Beyerskloof Faith Cape Blend 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€79.93 / 1 Liter)

Sale price: €59.95* Regular price: €73.50 (18.44% saved) Last lowest price: €59.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Groot Constantia Merlot mit einem kastanienbraunen Foliendach und einem cremefarbenen Etikett mit dem Namen des Weinguts, einer Abbildung eines Gebäudes und Angaben zum südafrikanischen Wein.
South Africa
|
Red Wine
Groot Constantia Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€28.67 / 1 Liter)

Sale price: €21.50* Regular price: €26.95 (20.22% saved) Last lowest price: €21.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
4.5* Platter
Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Lanzerac Le Général 2021

Content: 0.75 Liter (€50.00 / 1 Liter)

Sale price: €37.50* Regular price: €44.50 (15.73% saved) Last lowest price: €37.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Summer Wine
Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025 Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Blaauwklippen The House of Zin Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€13.27 / 1 Liter)

Sale price: €9.95* Regular price: €13.00 (23.46% saved) Last lowest price: €9.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Organic
Spier Farmer Angus Organic Shiraz Blanc de Noir 2024
South Africa
|
Rosé Wine
Spier Farmer Angus Organic Shiraz Blanc de Noir 2024

Content: 0.75 Liter (€53.27 / 1 Liter)

Sale price: €39.95* Regular price: €50.50 (20.89% saved) Last lowest price: €39.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021 Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021
South Africa
|
Sparkling Wine
Jordan Blanc de Blanc Special Cuvée 2021

Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)

Sale price: €24.95* Regular price: €30.50 (18.2% saved) Last lowest price: €24.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
Muratie Ansela van de Caab 2021 Magnum
South Africa
|
Red Wine
Muratie Ansela van de Caab 2021 Magnum

Content: 1.5 Liter (€32.27 / 1 Liter)

Sale price: €48.40* Regular price: €60.50 (20% saved) Last lowest price: €48.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Malbec Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit Goldfolie und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Malbec Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit Goldfolie und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Malbec 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Autumn Wine
Eine Flasche Blaauwklippen-Rotwein mit einem Goldfolienverschluss und einem dunklen Etikett mit der Aufschrift 1682 Blaauwklippen und einer Landschaftsillustration, aus Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Blaauwklippen-Rotwein mit einem Goldfolienverschluss und einem dunklen Etikett mit der Aufschrift 1682 Blaauwklippen und einer Landschaftsillustration, aus Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen De Blaauwe Klip 2020

Content: 0.75 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Sale price: €21.00* Regular price: €22.00 (4.55% saved) Last lowest price: €21.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Awarded
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem goldenen Verschluss und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem goldenen Verschluss und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Awarded
Summer Wine
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Chardonnay 2023

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Sale price: €16.50* Regular price: €17.25 (4.35% saved) Last lowest price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Vrede en Lust Rotwein mit der Aufschrift "Ella", die eine Vogelillustration zeigt und die Trauben Syrah, Grenache und Viognier aufführt. Der Wein wird in Südafrika hergestellt und hat eine goldene Kapsel. Eine Flasche Vrede en Lust Rotwein mit der Aufschrift "Ella", die eine Vogelillustration zeigt und die Trauben Syrah, Grenache und Viognier aufführt. Der Wein wird in Südafrika hergestellt und hat eine goldene Kapsel.
South Africa
|
Red Wine
Vrede en Lust Ella 2022

Content: 0.75 Liter (€20.80 / 1 Liter)

Sale price: €15.60* Regular price: €19.50 (20% saved) Last lowest price: €15.60*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum
South Africa
|
Red Wine
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)

Sale price: €44.95* Regular price: €58.50 (23.16% saved) Last lowest price: €44.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €16.50 (15.45% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023 Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Average rating of 5 out of 5 stars

South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)

Sale price: €7.65* Regular price: €9.00 (15% saved) Last lowest price: €7.65*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Top-Pick
Summer Wine
Bruwer Vintners Grenache Rosé 2024
South Africa
|
Rosé Wine
Bruwer Vintners Grenache Rosé 2024

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Sale price: €14.95* Regular price: €18.50 (19.19% saved) Last lowest price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Thelema The Abbey 2022 Thelema The Abbey 2022
South Africa
|
Red Wine
Thelema The Abbey 2022

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Sale price: €15.50* Regular price: €19.50 (20.51% saved) Last lowest price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Icon
Constantia Uitsig Gravitas 2020
South Africa
|
Dessert Wine
Constantia Uitsig Gravitas 2020

Content: 0.5 Liter (€112.70 / 1 Liter)

Sale price: €56.35* Regular price: €80.50 (30% saved) Last lowest price: €56.35*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here