Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Maritime climate

Maritime climate prevails in coastal areas and is clearly characterised by the influence of the sea. In such regions there are relatively small temperature differences between day and night and between summer and winter, as the sea cools the land in summer days and warms it in winter. Winegrowers and meteorologists also call these areas "temperature reservoirs". The climate with its high humidity strongly influences the growth phases of the vines. The cool sea breeze, also called Cape Doctor in South Africa, as well as the frequently occurring fog are perfect foundations for growing grapes. Due to the maritime climate in South Africa, there is an excellent landscape for winegrowing, which has already been taken up by several wineries.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our premium Wines

Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
New
Diemersdal Cape Town Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Cape Town Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€13.53 / 1 Liter)

Regular price: €10.15*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Eine Flasche Silene Chardonnay Wein mit einem silbernen Folienverschluss und einem geprägten weißen Etikett mit floralen Motiven und schwarzem Text, das angibt, dass er aus Stellenbosch, Südafrika, stammt. Eine Flasche Silene Chardonnay Wein mit einem silbernen Folienverschluss und einem geprägten weißen Etikett mit floralen Motiven und schwarzem Text, das angibt, dass er aus Stellenbosch, Südafrika, stammt.
South Africa
|
White Wine
Capensis Silene Chardonnay 2022

Content: 0.75 Liter (€50.67 / 1 Liter)

Regular price: €38.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Capensis Fijnbosch Chardonnay 2020 Capensis Fijnbosch Chardonnay 2020
South Africa
|
White Wine
Capensis Fijnbosch Chardonnay 2020

Content: 0.75 Liter (€199.33 / 1 Liter)

Regular price: €149.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Capensis Chardonnay 2021 Capensis Chardonnay 2021
South Africa
|
White Wine
Capensis Chardonnay 2021

Content: 0.75 Liter (€126.00 / 1 Liter)

Regular price: €94.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Capensis Silene Cabernet Sauvignon 2023
South Africa
|
Red Wine
Capensis Silene Cabernet Sauvignon 2023

Content: 0.75 Liter (€60.67 / 1 Liter)

Regular price: €45.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon mit einem kastanienbraunen Verschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Abbildung von Bäumen und dem Namen des Weins in fetten Buchstaben.
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon 2018

Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)

Sale price: €42.95* Regular price: €53.50 (19.72% saved) Last lowest price: €42.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Beyerskloof Winemakers Reserve Pinotage 2023 Beyerskloof Winemakers Reserve Pinotage 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Winemakers Reserve Pinotage 2023

Content: 0.75 Liter (€50.00 / 1 Liter)

Regular price: €37.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Beyerskloof Diesel Pinotage 2023 Beyerskloof Diesel Pinotage 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Diesel Pinotage 2023

Content: 0.75 Liter (€98.00 / 1 Liter)

Regular price: €73.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Beyerskloof Pinotage Reserve 2024 Beyerskloof Pinotage Reserve 2024
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Pinotage Reserve 2024

Content: 0.75 Liter (€27.33 / 1 Liter)

Regular price: €20.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Beyerskloof Synergy Cape Blend 2024
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Synergy Cape Blend 2024

Content: 0.75 Liter (€22.67 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Icon
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023 Beyerskloof Faith Cape Blend 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€79.93 / 1 Liter)

Sale price: €59.95* Regular price: €73.50 (18.44% saved) Last lowest price: €59.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Beyerskloof Kriekbult Pinotage 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Kriekbult Pinotage 2023

Content: 0.75 Liter (€74.00 / 1 Liter)

Regular price: €55.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Beyerskloof Traildust 2024 Beyerskloof Traildust 2024
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Traildust 2024

Content: 0.75 Liter (€26.67 / 1 Liter)

Regular price: €20.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Beyerskloof Rebellion Pinotage 2024
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Rebellion Pinotage 2024

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Regular price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4* Platter
Eine Flasche Ernie Els Major Series Merlot Rotwein aus Stellenbosch, Südafrika, mit dunkelblauem Etikett und silberner Aufschrift. Eine Flasche Ernie Els Major Series Merlot Rotwein aus Stellenbosch, Südafrika, mit dunkelblauem Etikett und silberner Aufschrift.
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Major Series Merlot 2022

Content: 0.75 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €25.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Magnum
Bestseller
Ernie Els Big Easy Red Blend 2023 Magnum Ernie Els Big Easy Red Blend 2023 Magnum
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Big Easy Red Blend 2023 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.67 / 1 Liter)

Regular price: €44.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Ernie Els Big Easy Cabernet Sauvignon 2023 Ernie Els Big Easy Cabernet Sauvignon 2023
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Big Easy Cabernet Sauvignon 2023

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Ernie Els Proprietor's Blend 2021 Ernie Els Proprietor's Blend 2021
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Proprietor's Blend 2021

Content: 0.75 Liter (€40.67 / 1 Liter)

Regular price: €30.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Ernie Els Big Easy Cabernet Sauvignon Rosé 2025 Ernie Els Big Easy Cabernet Sauvignon Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Ernie Els Big Easy Cabernet Sauvignon Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here