Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Keltern

Keltern or „winepress“ means squeezing the juice out of the berries during winemaking. The term is derived from the Latin word "calcare", which means "to stomp". In the past, the juice was squeezed out by pounding with the feet, but now modern and gentler equipment performs this task. The wine press, a mechanical lifting press, simplifies the pressing of the berries. The term pressing is usually already taken for general winemaking (the wine was pressed), although this is not 100% correct.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our premium Wines

Sale
Wine Package
Bestseller
Top-Pick
5+1
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6 Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6
South Africa
|
Rosé Wine
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6

Content: 9 Liter (€10.56 / 1 Liter)

Sale price: €95.00* Regular price: €114.00 (16.67% saved) Last lowest price: €209.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
5+1
Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6 Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6
South Africa
|
White Wine
Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6

Content: 4.5 Liter (€23.89 / 1 Liter)

Sale price: €107.50* Regular price: €129.00 (16.67% saved) Last lowest price: €107.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Pre Order
Boschendal 1685 Sauvignon Blanc Grande Cuvée 2025
South Africa
|
White Wine
Boschendal 1685 Sauvignon Blanc Grande Cuvée 2025

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Regular price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Diemersdal Sauvignon Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Diemersdal Sauvignon Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026 Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Top-Pick
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026 Diemersdal Sauvignon Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Awarded
Diemersdal The Journal Pinotage 2022
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal The Journal Pinotage 2022

Content: 0.75 Liter (€66.60 / 1 Liter)

Regular price: €49.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Top-Pick
Diemersdal Private Collection 2023 Diemersdal Private Collection 2023
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal Private Collection 2023

Content: 0.75 Liter (€27.93 / 1 Liter)

Regular price: €20.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
5* Platter
Top-Pick
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025 Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Regular price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Awarded
Diemersdal Pinotage 2024 Diemersdal Pinotage 2024
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal Pinotage 2024

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Regular price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Anthonij Rupert Syrah 2021
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Syrah 2021

Content: 0.75 Liter (€67.33 / 1 Liter)

Regular price: €50.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Pre Order
Bosman Adama Red 2023
South Africa
|
White Wine
Bosman Adama Red 2023

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Regular price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Pre Order
Bosman Adama White 2025
South Africa
|
White Wine
Bosman Adama White 2025

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Regular price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Pre Order
Bosman Upper Hemel & Aarde Pinot Noir 2025
South Africa
|
Red Wine
Bosman Upper Hemel & Aarde Pinot Noir 2025

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Regular price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Pre Order
Bosman Upper Hemel & Aarde Chardonnay 2025
South Africa
|
White Wine
Bosman Upper Hemel & Aarde Chardonnay 2025

Content: 0.75 Liter (€22.60 / 1 Liter)

Regular price: €16.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Pre Order
Bosman Upper Hemel & Aarde Pinot Gris 2025
South Africa
|
White Wine
Bosman Upper Hemel & Aarde Pinot Gris 2025

Content: 0.75 Liter (€25.27 / 1 Liter)

Regular price: €18.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Pre Order
Bosman Generation 8 Chenin 2026
South Africa
|
White Wine
Bosman Generation 8 Chenin 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Pre Order
Bosman Generation 8 Merlot 2026
South Africa
|
Red Wine
Bosman Generation 8 Merlot 2026

Content: 0.75 Liter (€15.93 / 1 Liter)

Regular price: €11.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Wine Package
Bestseller
Exclusive
South Africa
Favourite Wine from South Africa | CAPREO Bestsellers 👑

Content: 4.5 Liter (€22.21 / 1 Liter)

Sale price: €99.95* Regular price: €110.00 (9.14% saved) Last lowest price: €74.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
Wine of the Month September Steenberg Sauvignon Blanc 2025✨ Buy 5 & Get 6 Wine of the Month September Steenberg Sauvignon Blanc 2025✨ Buy 5 & Get 6
South Africa
|
White Wine
Wine of the Month September Steenberg Sauvignon Blanc 2025✨ Buy 5 & Get 6

Content: 4.5 Liter (€18.33 / 1 Liter)

Sale price: €82.50* Regular price: €99.00 (16.67% saved) Last lowest price: €82.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here