Grand Vin
Grand Vin literally means "great wine" and refers to the best quality and most representative wine of a winery. The term is found mainly in French wines, but some South African winemakers have also begun to give this name to their best creations. Such a wine consists only of the best grape material and is blended with only the best wines in a cuvée.
Discover our premium Wines
Content: 0.5 Liter (€59.90 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €19.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€74.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€27.33 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€66.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€26.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€27.33 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€36.67 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€35.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€87.33 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€28.67 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€21.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.35*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€120.67 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€32.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€23.80 / 1 Liter)
Last lowest price: €17.85*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here