Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Fermentation

Fermentation is a process in winemaking in which the sugar in the must is converted into alcohol and carbon dioxide under the action of yeast. The optimum temperature for this process is between 18 and 27 ° C. If most of the sugar is converted into alcohol, the result is a dry wine. If only part of the sugar becomes alcohol and carbonic acid, the wine is semi-dry or sweet. Fermentation tanks are stainless steel tanks or oak barrels. In addition, the fermentation produces aromas and flavors that were not present before.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our premium Wines

Bestseller
New
La Motte La Famille Sauvignon Blanc 2026 La Motte La Famille Sauvignon Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
La Motte La Famille Sauvignon Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
B-Stock
B-Stock: La Motte Pierneef Atelier 2020
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: La Motte Pierneef Atelier 2020

Content: 0.75 Liter (€27.44 / 1 Liter)

Sale price: €20.58* Regular price: €24.95 (17.52% saved) Last lowest price: €20.58*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
La Motte Reserve Collection Cabernet Sauvignon 2023
South Africa
|
Red Wine
La Motte Reserve Collection Cabernet Sauvignon 2023

Content: 0.75 Liter (€26.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Exclusive
New
Limited
La Motte Collector's Edition Semillon 2025 La Motte Collector's Edition Semillon 2025
South Africa
|
White Wine
La Motte Collector's Edition Semillon 2025

Content: 0.75 Liter (€60.67 / 1 Liter)

Regular price: €45.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Awarded
La Motte Reserve Collection Chardonnay 2024
South Africa
|
White Wine
La Motte Reserve Collection Chardonnay 2024

Content: 0.75 Liter (€23.33 / 1 Liter)

Regular price: €17.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
La Motte Millennium 2023 La Motte Millennium 2023
South Africa
|
Red Wine
La Motte Millennium 2023

Content: 0.75 Liter (€20.00 / 1 Liter)

Regular price: €15.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
La Motte Reserve Collection Syrah 2022 La Motte Reserve Collection Syrah 2022
South Africa
|
Red Wine
La Motte Reserve Collection Syrah 2022

Content: 0.75 Liter (€26.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum
South Africa
|
Red Wine
La Motte Pierneef Syrah-Viognier 2019 Magnum

Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)

Sale price: €44.95* Regular price: €58.50 (23.16% saved) Last lowest price: €44.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
La Motte Reserve Collection Cap Classique n/v La Motte Reserve Collection Cap Classique n/v
South Africa
|
Sparkling Wine
La Motte Reserve Collection Cap Classique n/v

Content: 0.75 Liter (€35.33 / 1 Liter)

Regular price: €26.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
La Motte Pierneef Atelier 2020 La Motte Pierneef Atelier 2020
South Africa
|
Red Wine
La Motte Pierneef Atelier 2020

Content: 0.75 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €25.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
La Motte Vin de Joie Rosé 2025 La Motte Vin de Joie Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
La Motte Vin de Joie Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Regular price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Top-Pick
Gift Idea
Eine Weinflasche mit rotem Wachssiegel und der Aufschrift Hanneli R steht neben einer offenen Holzkiste, auf deren Schiebedeckel der gleiche Name und das gleiche Logo aufgedruckt sind. Eine Weinflasche mit rotem Wachssiegel und der Aufschrift Hanneli R steht neben einer offenen Holzkiste, auf deren Schiebedeckel der gleiche Name und das gleiche Logo aufgedruckt sind.
South Africa
|
Red Wine
La Motte Hanneli R 2022

Content: 0.75 Liter (€120.67 / 1 Liter)

Regular price: €90.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche La Motte Sauvignon Blanc mit weißem Etikett, auf dem ein Baum, rote Schreibschrift und der Text La Motte Private Cellar, South Africa abgebildet sind. Die Flasche hat einen weißen Schraubverschluss. Eine Flasche La Motte Sauvignon Blanc mit weißem Etikett, auf dem ein Baum, rote Schreibschrift und der Text La Motte Private Cellar, South Africa abgebildet sind. Die Flasche hat einen weißen Schraubverschluss.
South Africa
|
White Wine
La Motte Pierneef Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Regular price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Exclusive
Eine Flasche La Motte Shiraz Grenache Rotwein mit rotem Verschluss steht neben einer eleganten, cremefarbenen und goldenen Geschenkbox mit Blumenmuster, beide mit dem Logo und dem Schriftzug von La Motte versehen. Eine Flasche La Motte Shiraz Grenache Rotwein mit rotem Verschluss steht neben einer eleganten, cremefarbenen und goldenen Geschenkbox mit Blumenmuster, beide mit dem Logo und dem Schriftzug von La Motte versehen.
South Africa
|
Red Wine
La Motte Cellarmaster Vintage Selection Shiraz Grenache 2020 in gift box

Content: 0.75 Liter (€27.33 / 1 Liter)

Regular price: €20.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Alto Rouge 2024 Alto Rouge 2024
South Africa
|
Red Wine
Alto Rouge 2024

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Alto Cabernet Sauvignon Rosé 2025 Alto Cabernet Sauvignon Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Alto Cabernet Sauvignon Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
5* Platter
Eine Flasche Alto Stellenbosch Rotwein mit einem cremefarbenen Etikett mit goldener und weinroter Schrift, einem Wappen und der Aufschrift Estate Wine am unteren Rand. Die Flasche ist mit einer kastanienbraunen Folie verschlossen. Eine Flasche Alto Stellenbosch Rotwein mit einem cremefarbenen Etikett mit goldener und weinroter Schrift, einem Wappen und der Aufschrift Estate Wine am unteren Rand. Die Flasche ist mit einer kastanienbraunen Folie verschlossen.
South Africa
|
Red Wine
Alto M.P.H.S. 2018

Content: 0.75 Liter (€107.33 / 1 Liter)

Regular price: €80.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Alto Estate Blend Rotwein mit einem dunklen Etikett mit goldenen und roten Akzenten, dem Namen ALTO am oberen Rand und einem Text, der angibt, dass er aus Stellenbosch, Südafrika, stammt. Eine Flasche Alto Estate Blend Rotwein mit einem dunklen Etikett mit goldenen und roten Akzenten, dem Namen ALTO am oberen Rand und einem Text, der angibt, dass er aus Stellenbosch, Südafrika, stammt.
South Africa
|
Red Wine
Alto Estate Red Blend 2022

Content: 0.75 Liter (€46.73 / 1 Liter)

Sale price: €35.05* Regular price: €39.50 (11.27% saved) Last lowest price: €35.05*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Magnum
Eine Flasche Alto Stellenbosch Rouge mit einem schwarz-goldenen Etikett, auf dem ein goldenes Emblem und der 100. Jahrgang dieses südafrikanischen Weins gefeiert wird. Eine Flasche Alto Stellenbosch Rouge mit einem schwarz-goldenen Etikett, auf dem ein goldenes Emblem und der 100. Jahrgang dieses südafrikanischen Weins gefeiert wird.
South Africa
|
Red Wine
Alto Rouge 2022 Magnum

Content: 1.5 Liter (€16.67 / 1 Liter)

Sale price: €25.00* Regular price: €37.50 (33.33% saved) Last lowest price: €25.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Icon
Autumn Wine
Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind. Eine Flasche Alto Stellenbosch-Rotwein mit kastanienbraunem und goldenem Etikett, auf dem das Alto-Logo, Angaben zum Weingut und eine kastanienbraune Folie auf dem Deckel abgebildet sind.
South Africa
|
Red Wine
Alto M.P.H.S. 2017

Content: 0.75 Liter (€80.67 / 1 Liter)

Sale price: €60.50* Regular price: €80.50 (24.84% saved) Last lowest price: €60.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here