Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Cold fermentation

Cold fermentation is a deliberately controlled and slow fermentation process at low temperatures, usually between 10 and 15 ° C. The must at hand is cooled to the desired temperature and mixed with specially suited yeasts. These yeasts convert the sugar into alcohol (alcoholic fermentation). The process takes correspondingly longer, resulting in fresher, fruitier and more attractive wines. With a warmer fermentation, there is usually a greater loss of aroma. However, if the temperature is set too low, the yeasts stop growing and fermentation is interrupted. Cold fermentation is mainly carried out in stainless steel tanks, which have special temperature controls.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our premium Wines

Sale
Bestseller
Wine Package
Top-Pick
5+1
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6 Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6
South Africa
|
Rosé Wine
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6

Content: 9 Liter (€10.56 / 1 Liter)

Sale price: €95.00* Regular price: €114.00 (16.67% saved) Last lowest price: €209.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Boschendal 1685 Sauvignon Blanc Grande Cuvée 2025
South Africa
|
White Wine
Boschendal 1685 Sauvignon Blanc Grande Cuvée 2025

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Regular price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
5+1
Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6 Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6
South Africa
|
White Wine
Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6

Content: 4.5 Liter (€23.89 / 1 Liter)

Sale price: €107.50* Regular price: €129.00 (16.67% saved) Last lowest price: €107.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Bestseller
Wine Package
Best of Whites 🥂 White Wine Package Best of Whites 🥂 White Wine Package
South Africa
|
White Wine
Best of Whites 🥂 White Wine Package

Content: 4.5 Liter (€18.88 / 1 Liter)

Sale price: €84.95* Regular price: €92.00 (7.66% saved) Last lowest price: €84.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Anthonij Rupert Syrah 2021
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Syrah 2021

Content: 0.75 Liter (€67.33 / 1 Liter)

Regular price: €50.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Bestseller
Wine Package
Best of Pinotage 🍇 Best of Pinotage 🍇
South Africa
|
Red Wine
Best of Pinotage 🍇

Content: 4.5 Liter (€19.99 / 1 Liter)

Sale price: €89.95* Regular price: €100.00 (10.05% saved) Last lowest price: €89.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Wine Package
Best of Sauvignon Blanc 🍋 Best of Sauvignon Blanc 🍋
South Africa
|
White Wine
Best of Sauvignon Blanc 🍋

Content: 4.5 Liter (€16.88 / 1 Liter)

Sale price: €75.95* Regular price: €82.95 (8.44% saved) Last lowest price: €75.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Boukenhoutskloof The Chocolate Block 2024 MAGNUM
South Africa
|
Red Wine
Boukenhoutskloof The Chocolate Block 2024 MAGNUM

Content: 1.5 Liter (€43.30 / 1 Liter)

Regular price: €64.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Boekenhoutskloof Goldmine 2024
South Africa
|
White Wine
Boekenhoutskloof Goldmine 2024

Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)

Regular price: €24.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Boekenhoutskloof Semillon 2023 Boekenhoutskloof Semillon 2023
South Africa
|
White Wine
Boekenhoutskloof Semillon 2023

Content: 0.75 Liter (€53.27 / 1 Liter)

Regular price: €39.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Diemersdal Sauvignon Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Diemersdal Sauvignon Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026 Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
New
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026 Diemersdal Sauvignon Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Awarded
Diemersdal The Journal Pinotage 2022
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal The Journal Pinotage 2022

Content: 0.75 Liter (€66.60 / 1 Liter)

Regular price: €49.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
New
Diemersdal Private Collection 2023 Diemersdal Private Collection 2023
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal Private Collection 2023

Content: 0.75 Liter (€27.93 / 1 Liter)

Regular price: €20.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
5* Platter
Top-Pick
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025 Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Regular price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Awarded
Diemersdal Pinotage 2024 Diemersdal Pinotage 2024
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal Pinotage 2024

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Regular price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Pre Order
Spier 21 Gables Chenin Blanc 2024
South Africa
|
White Wine
Spier 21 Gables Chenin Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€32.67 / 1 Liter)

Regular price: €24.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Neethlingshof Short Story Collection First Flower Chenin Blanc 2025 Neethlingshof Short Story Collection First Flower Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Neethlingshof Short Story Collection First Flower Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€25.27 / 1 Liter)

Regular price: €18.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Wine Package
Best of Chardonnay 🍾 Best of Chardonnay 🍾
South Africa
|
White Wine
Best of Chardonnay 🍾

Content: 4.5 Liter (€17.77 / 1 Liter)

Sale price: €79.95* Regular price: €90.25 (11.41% saved) Last lowest price: €79.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here