€14.00*
Available, delivery time: 2-5 days
- Fresh Sauvignon Blanc from the Cape Winelands 🌿
- Passion fruit, lime & gooseberry 🍋
- Mineral, juicy & ideal with seafood ✨
Product information "La Motte La Famille Sauvignon Blanc 2026"
On the nose, it reveals an intense aromatic profile of passion fruit, lime, gooseberry and apple, complemented by wild herbs, lemongrass and a delicate hint of citrus blossom.
On the palate, this Sauvignon Blanc is juicy, fresh and mineral-driven, with ripe fig, lime and lively natural acidity. The small portion of Sémillon adds extra structure to the blend.
The lees maturation gives the wine texture and depth, while the finish lingers with fine minerality and a refreshing saline note. It pairs especially well with seafood, grilled fish, goat’s cheese, salads or Asian-inspired dishes.
Awards
- Jg. 2023
- The Michelangelo Double Gold
- Vintage
- 2026
- Winery
- La Motte
- Grape Variety
- Sémillon, Sauvignon Blanc
- Grape Composition
- Sauvignon Blanc (96%), Sémillon (4%)
- Bottle Top
- Screw Cap
- Origin
- South Africa
- Appellation
- Western Cape
- Price
- €14.00*
- Price/Liter
- €18.67*
- Filling Quantity
- 0,750 l
- Alcohol Strength
- 13 % Vol.
- Acidity
- 6,4 g/l
- Residual Sugar
- 2,8 g/l
- In the Cellar
- Cold fermentation. The wine was left on the lees.
- Serve at
- 8-10 °C
- Best Before
- 2029
- Allergen
- Contains Sulphite
- Producer
- La Motte, R45, 7691 Franschhoek, South Africa
- Importer
- CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
- Food Business Operator
- CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany
La Motte wine stands for top quality
The wines of La Motte
La Motte with sustainable viticulture
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
- Nutrition Information
- 100ml contain on average
- Energy
- 323 kJ / 77 kcal
- Carbohydrate
- 1,3 g
- of which sugars
- <0,5 g
- Fat
- 0 g
- of which saturates
- 0 g
- Protein
- 0 g
- Salt
- 0 g
Link to the e-label: Link
OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!
Content: 0.75 Liter (€15.47 / 1 Liter)
Last lowest price: €11.60*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€28.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €21.20*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€79.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €59.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€13.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €9.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€15.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €11.95*
and Ingredients can be found here
Average rating of 5 out of 5 stars
Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)
Last lowest price: €7.65*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €10.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€32.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €48.40*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€53.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €39.95*
and Ingredients can be found here
Content: 1.5 Liter (€29.97 / 1 Liter)
Last lowest price: €44.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €14.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)
Last lowest price: €15.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €16.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)
Last lowest price: €13.50*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€39.93 / 1 Liter)
Last lowest price: €29.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.75 Liter (€37.27 / 1 Liter)
Last lowest price: €27.95*
and Ingredients can be found here
FREE SHIPPING
● VALID ON ALL ORDERS
● ONLY UNTIL TODAY
● ONLY UNTIL TODAY
HAVE FUN SHOPPING!
WILD WINE WEEK
BIGGEST SALE OF THE YEAR
● Up to 50% Discount
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
● Over 100 Wines on Sale
● Changing Daily Deals
DISCOVER NOW!
Also try our Premium Olive Oils
Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)
Last lowest price: €56.95*
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)
and Ingredients can be found here
Customer Feedback
What our Customers say
Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here
and Ingredients can be found here