Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Buitenverwachting Double Cab 2017

Product information "Buitenverwachting Double Cab 2017"

The Buitenverwachting Double Cab is a complex and full-bodied red wine cuvée made from Cabernet Sauvignon (50%) and Cabernet Franc (50%) – hence the name “Double Cab”.

Wonderful aromas of plums and cherries, combined with spicy oak and tobacco, make the Buitenverwachting Double Cab a true pleasure.

This elegant red wine has matured for twelve months in French oak and is a great companion to dark meats. Spicy dishes and pasta also pair beautifully with Buitenverwachting Double Cab.

Awards

Jg. 2017
4.5 John Platter Stars
Goes With:
Vintage
2017
Winery
Buitenverwachting
Grape Variety
Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon
Grape Composition
Cabernet Sauvignon (50%), Cabernet Franc (50%)
Bottle Top
Cork
Origin
South Africa
Appellation
Constantia
Price
€55.50*
Price/Liter
€74.00*
Filling Quantity
0,750 l
Alcohol Strength
15,5 % Vol.
Acidity
6,4 g/l
Residual Sugar
1,5 g/l
In the Cellar
Matured in French oak for 12 months.
Serve at
16-18 °C
Best Before
2028
Allergen
Contains Sulphite
Producer
Buitenverwachting, 37 Klein Constantia Rd, 7806 Constantia, South Africa
Importer
CAPREO GmbH- Gildeweg 10- 46562 Voerde- Germany
Food Business Operator
CAPREO GmbH, Gildeweg 10, 46562 Voerde, Germany

Buitenverwachting – A Jewel at the Gates of Cape Town

The winery Buitenverwachting which means ‚beyond expectations‘ is situated in the wine cultivation area Constantia, 12 kilometres away from the False Bay, at the gates of Cape Town. It used to be a part of the first winery at the Cape which was founded by Simon van der Stel. Buitenverwachting is a true jewel in the South African Winelands. A wide avenue leads to the Cape Dutch manor house from 1796; forming a square around a giant cedar together with the old wine cellar, the carriage shed and the bachelor house. In 1980, the Hamburg couple Richard and Christine Müller purchased the historic estate and restored it with much love for detail. From the start, it was clear that it was not just about to help the architectural jewel to shine in new splendour but to also revive the wine cultivation. The hard work paid off quickly, and in 1985, the couple had their maiden harvest, the first in 30 years for Buitenverwachting! Today their son, Lars Maack, runs the estate.

Culinary Delights at Buitenverwachting

The restaurant at Buitenverwachting is located in a historic white-washed, thatched building that invites guests to linger. The Cape Dutch style keeps the long tradition of the estate alive. The visitors can enjoy a wonderful view of the vineyards and the picturesque Constantia Mountains which are part of the Table Mountain range. Here, they can treat themselves with culinary delights. Besides the restaurant, the new café Coffee Bloc offers excellent coffee specialities, delicious cakes and exquisite pastry.

Buitenverwachting offers first-class wines

The owner of Buitenverwachting, Lars Maack and the Winemaker Chris Paton have decided to bring their red wines to the top, besides their high quality white wines – a demanding endeavour in which they definitely have succeeded. The wines of the estate enjoy an outstanding reputation worldwide – the Sauvignon Blanc has been at the top of the South African wine producers and the wine ‘Christine’, created according to characteristically French style, is a true classic from the Cape. The vines grow in deep, decomposed granite soils and mild sea breezes give the required refreshment and the grapes thrive on southeast facing vineyards at an altitude of approximately up to 250 metres above sea level. Due to the excellent climate and the soil conditions at Buitenverwachting, top wines with a high complexity and unique aromatic profiles can be created.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

OUTLET WINE SALE | Save over 20% now!

Sale
Autumn Wine
Icon
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023 Beyerskloof Faith Cape Blend 2023
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Faith Cape Blend 2023

Content: 0.75 Liter (€79.93 / 1 Liter)

Sale price: €59.95* Regular price: €73.50 (18.44% saved) Last lowest price: €59.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon mit einem kastanienbraunen Verschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Abbildung von Bäumen und dem Namen des Weins in fetten Buchstaben.
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon 2018

Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)

Sale price: €42.95* Regular price: €53.50 (19.72% saved) Last lowest price: €42.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Top-Pick
Eine Flasche des Weins Lanner Hill Syrah aus Fairview, Südafrika. Das Etikett zeigt die Illustration eines Lanner-Falken mit Bergen und Bäumen im Hintergrund und einen weißen Kapseldeckel mit einer Gebäudeillustration. Eine Flasche des Weins Lanner Hill Syrah aus Fairview, Südafrika. Das Etikett zeigt die Illustration eines Lanner-Falken mit Bergen und Bäumen im Hintergrund und einen weißen Kapseldeckel mit einer Gebäudeillustration.
South Africa
|
Red Wine
Fairview Lanner Hill Syrah 2021

Content: 0.75 Liter (€36.00 / 1 Liter)

Sale price: €27.00* Regular price: €34.95 (22.75% saved) Last lowest price: €27.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text. Eine Flasche Tokara Straw Wine Chenin Blanc aus Südafrika mit einem goldenen Folienverschluss und einem weißen Etikett mit goldenen Akzenten und Text.
South Africa
|
Dessert Wine
Tokara Reserve Collection Chenin Blanc Straw Wine 2023

Content: 0.375 Liter (€86.40 / 1 Liter)

Sale price: €32.40* Regular price: €40.50 (20% saved) Last lowest price: €32.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4.5* Platter
Eine Flasche Waterford Estate Chardonnay aus Stellenbosch mit einem Deckel aus Goldfolie und einem weißen Etikett mit goldenem und schwarzem Text, das aufrecht vor einem schlichten Hintergrund steht. Eine Flasche Waterford Estate Chardonnay aus Stellenbosch mit einem Deckel aus Goldfolie und einem weißen Etikett mit goldenem und schwarzem Text, das aufrecht vor einem schlichten Hintergrund steht.
South Africa
|
White Wine
Waterford Estate Single Vineyard Chardonnay 2021

Content: 0.75 Liter (€37.27 / 1 Liter)

Sale price: €27.95* Regular price: €33.50 (16.57% saved) Last lowest price: €27.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
4.5* Platter
Eine Flasche Kleine Zalze Family Reserve Syrah Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit schwarzer Folie und einem beigen Etikett mit goldenem und schwarzem Text. Eine Flasche Kleine Zalze Family Reserve Syrah Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit schwarzer Folie und einem beigen Etikett mit goldenem und schwarzem Text.
South Africa
|
Red Wine
Kleine Zalze Family Reserve Syrah 2020

Content: 0.75 Liter (€38.60 / 1 Liter)

Sale price: €28.95* Regular price: €35.50 (18.45% saved) Last lowest price: €28.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
B-Stock
Eine dunkle Weinflasche mit der Aufschrift Klein Zalze Grenache Vineyard Selection South Africa mit goldenem und weißem Text auf schwarzem Hintergrund. Eine dunkle Weinflasche mit der Aufschrift Klein Zalze Grenache Vineyard Selection South Africa mit goldenem und weißem Text auf schwarzem Hintergrund.
South Africa
|
Red Wine
B-Stock: Kleine Zalze Vineyard Selection Grenache 2022

Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)

Sale price: €14.00* Regular price: €17.50 (20% saved) Last lowest price: €14.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Allée Bleue Old Vine Cinsault 2024
South Africa
|
Red Wine
Allée Bleue Old Vine Cinsault 2024

Content: 0.75 Liter (€35.93 / 1 Liter)

Sale price: €26.95* Regular price: €36.95 (27.06% saved) Last lowest price: €26.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Western Slopes 2020

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Sale price: €13.95* Regular price: €16.50 (15.45% saved) Last lowest price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023 Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Average rating of 5 out of 5 stars

South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Protea Shiraz 2023

Content: 0.75 Liter (€10.20 / 1 Liter)

Sale price: €7.65* Regular price: €9.00 (15% saved) Last lowest price: €7.65*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Awarded
Eine dunkle Weinflasche mit rotem Foliendeckel, beschriftet mit Cape of Good Hope Syrah Riebeeksrivier Swartland. Das Etikett ist cremefarben mit einem roten Emblem und dekorativen Rändern. Eine dunkle Weinflasche mit rotem Foliendeckel, beschriftet mit Cape of Good Hope Syrah Riebeeksrivier Swartland. Das Etikett ist cremefarben mit einem roten Emblem und dekorativen Rändern.
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Cape of Good Hope Riebeeksrivier Syrah 2020

Content: 0.75 Liter (€19.13 / 1 Liter)

Sale price: €14.35* Regular price: €16.50 (13.03% saved) Last lowest price: €14.35*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Last Bottles
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Sauvignon Blanc aus dem Westkap, Südafrika, mit einem beigen Etikett, auf dem ein Weinberg mit Bergen im Hintergrund abgebildet ist.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Franc Reserve Wein mit einem Goldfolienverschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Illustration eines Weinbergs und von Gebäuden, aus Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Franc Reserve Wein mit einem Goldfolienverschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Illustration eines Weinbergs und von Gebäuden, aus Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Cabernet Franc Reserve 2019

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Sale price: €19.95* Regular price: €29.95 (33.39% saved) Last lowest price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Malbec Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit Goldfolie und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Malbec Wein aus Stellenbosch, Südafrika, mit Goldfolie und einem Etikett mit der Abbildung einer Weinbergslandschaft.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Malbec 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Eine verpackte Flasche Blaauwklippen Before & After Aperitif mit einer dunklen Glasflasche in einer kastanienbraunen Verpackung mit einem klaren Fenster. Eine verpackte Flasche Blaauwklippen Before & After Aperitif mit einer dunklen Glasflasche in einer kastanienbraunen Verpackung mit einem klaren Fenster.
South Africa
|
Dessert Wine
Blaauwklippen Before and After

Content: 0.5 Liter (€59.90 / 1 Liter)

Sale price: €29.95* Regular price: €38.95 (23.11% saved) Last lowest price: €29.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Blaauwklippen Merlot 2024
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Merlot 2024

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4* Platter
Awarded
Summer Wine
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Chardonnay Wein aus dem Westkap, Südafrika. Auf dem Etikett ist eine Landschaftsskizze mit Gebäuden und Bäumen abgebildet, und die Flasche ist mit einer Goldfolie verschlossen.
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Chardonnay 2023

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Sale price: €16.50* Regular price: €17.25 (4.35% saved) Last lowest price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Summer Wine
Blaauwklippen Chenin Blanc 2025 Blaauwklippen Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2025 Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Blaauwklippen Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)

Sale price: €10.50* Regular price: €13.00 (19.23% saved) Last lowest price: €10.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Top-Pick
Blaauwklippen Selection Shiraz 2022 Blaauwklippen Selection Shiraz 2022
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Selection Shiraz 2022

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Sale price: €13.50* Regular price: €17.25 (21.74% saved) Last lowest price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

FREE SHIPPING


●  VALID ON ALL ORDERS
●  ONLY UNTIL TODAY

HAVE FUN SHOPPING!

WILD WINE WEEK

BIGGEST SALE OF THE YEAR


●  Up to 50% Discount
●  Over 100 Wines on Sale
●  Changing Daily Deals

DISCOVER NOW!

Skip product gallery

Also try our Premium Olive Oils

Top-Pick
Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au Eine schwarze Schachtel mit goldener Schrift, die eine teilweise sichtbare Flasche mit der Aufschrift Tokara Premium Natives Olivenöl Extra, kaltgepresst, 500 ml enthält. Die Schachtel hat einen Ausschnitt, der die Flasche zeigt, und einen Tragegriff au
South Africa
Tokara Premium Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€39.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine 500-ml-Flasche aus dunklem Glas von Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra mit der Bezeichnung Frantoio, mit einem goldenen Wappen, weißem und rotem Etikett und beschrieben als kalt extrahiert mit robusten Aromen und Geschmacksrichtunge
South Africa
Tokara Frantoio Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden. Eine Flasche Tokara Stellenbosch Premium Natives Olivenöl Extra, Multi Varietal, 500 ml, mit einem gold-weißen Etikett und einem roten Abschnitt am Boden.
South Africa
Tokara Multi Varietal Extra Virgin Olive Oil

Content: 0.5 Liter (€34.00 / 1 Liter)

Regular price: €17.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina) Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Coratina)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig. Eine hellblaue Dose mit nativem Olivenöl extra von Babylonstoren mit silbernen Verzierungen, einem Text über die Kaltpressung und italienische Oliven sowie einer Abbildung einer Pfeife mit einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Blend)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig. Eine grüne Dose Babylonstoren Natives Olivenöl Extra Frantoio mit dekorativen silbernen Rändern, Produktinformationen und einer blauen Illustration eines Vogels auf einem Olivenzweig.
South Africa
Babylonstoren Extra Virgin Olive Oil (Frantoio)

Content: 0.5 Liter (€28.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
Best of Olive Oil 🍈 Best of Olive Oil 🍈
South Africa
Best of Olive Oil 🍈

Content: 2.25 Liter (€25.31 / 1 Liter)

Sale price: €56.95* Regular price: €62.00 (8.15% saved) Last lowest price: €56.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

Customer Feedback

What our Customers say

Skip product gallery

Perfect Wine Gift: Our new Gift Boxes

Gift Idea
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Simonsig Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦 Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Springfield Winery 🍷📦

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦 Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦
South Africa
Wooden Wine Box from Warwick 🍷📦

Regular price: €9.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here