Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Vineyard

The vineyard is a clearly defined field where the vine plants are grown. According to the literal sense, the piece of land is located on a mountain, hill or elevation. However, the term vineyard is also used for flat areas. The soil type of the vineyard and the climate there have a decisive influence on the quality of the wines. Soil management involves fertilizing, watering and pest prevention. Newly planted vineyards today are mostly designed to be mechanized and also have irrigation systems in hot and dry regions.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our premium Wines

Pre Order
Limited
Exclusive
Kanonkop Library Release Estate Pinotage 2008
South Africa
|
Red Wine
Kanonkop Library Release Estate Pinotage 2008

Content: 0.75 Liter (€133.27 / 1 Liter)

Regular price: €99.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Limited
Exclusive
Kanonkop Library Release Estate Cabernet Sauvignon 2001
South Africa
|
Red Wine
Kanonkop Library Release Estate Cabernet Sauvignon 2001

Content: 0.75 Liter (€153.27 / 1 Liter)

Regular price: €114.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Bestseller
Wine Package
Top-Pick
5+1
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6 Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6
South Africa
|
Rosé Wine
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6

Content: 9 Liter (€10.56 / 1 Liter)

Sale price: €95.00* Regular price: €114.00 (16.67% saved) Last lowest price: €209.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Boschendal 1685 Sauvignon Blanc Grande Cuvée 2025
South Africa
|
White Wine
Boschendal 1685 Sauvignon Blanc Grande Cuvée 2025

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Regular price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
5+1
Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6 Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6
South Africa
|
White Wine
Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6

Content: 4.5 Liter (€23.89 / 1 Liter)

Sale price: €107.50* Regular price: €129.00 (16.67% saved) Last lowest price: €107.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Bestseller
Wine Package
Best of Whites 🥂 White Wine Package Best of Whites 🥂 White Wine Package
South Africa
|
White Wine
Best of Whites 🥂 White Wine Package

Content: 4.5 Liter (€18.88 / 1 Liter)

Sale price: €84.95* Regular price: €92.00 (7.66% saved) Last lowest price: €84.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Anthonij Rupert Syrah 2021
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Syrah 2021

Content: 0.75 Liter (€67.33 / 1 Liter)

Regular price: €50.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Bestseller
Wine Package
Best of Pinotage 🍇 Best of Pinotage 🍇
South Africa
|
Red Wine
Best of Pinotage 🍇

Content: 4.5 Liter (€19.99 / 1 Liter)

Sale price: €89.95* Regular price: €100.00 (10.05% saved) Last lowest price: €89.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Wine Package
Best of Sauvignon Blanc 🍋 Best of Sauvignon Blanc 🍋
South Africa
|
White Wine
Best of Sauvignon Blanc 🍋

Content: 4.5 Liter (€16.88 / 1 Liter)

Sale price: €75.95* Regular price: €82.95 (8.44% saved) Last lowest price: €75.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Boukenhoutskloof The Chocolate Block 2024 MAGNUM
South Africa
|
Red Wine
Boukenhoutskloof The Chocolate Block 2024 MAGNUM

Content: 1.5 Liter (€43.30 / 1 Liter)

Regular price: €64.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Boekenhoutskloof Goldmine 2024
South Africa
|
White Wine
Boekenhoutskloof Goldmine 2024

Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)

Regular price: €24.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Boekenhoutskloof Semillon 2023 Boekenhoutskloof Semillon 2023
South Africa
|
White Wine
Boekenhoutskloof Semillon 2023

Content: 0.75 Liter (€53.27 / 1 Liter)

Regular price: €39.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Diemersdal Sauvignon Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Diemersdal Sauvignon Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026 Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
New
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026 Diemersdal Sauvignon Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Awarded
Diemersdal The Journal Pinotage 2022
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal The Journal Pinotage 2022

Content: 0.75 Liter (€66.60 / 1 Liter)

Regular price: €49.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
New
Diemersdal Private Collection 2023 Diemersdal Private Collection 2023
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal Private Collection 2023

Content: 0.75 Liter (€27.93 / 1 Liter)

Regular price: €20.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
5* Platter
Top-Pick
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025 Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Regular price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Awarded
Diemersdal Pinotage 2024 Diemersdal Pinotage 2024
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal Pinotage 2024

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Regular price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Pre Order
Spier 21 Gables Chenin Blanc 2024
South Africa
|
White Wine
Spier 21 Gables Chenin Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€32.67 / 1 Liter)

Regular price: €24.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here