Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Vine

Vine or vine plant means the entire vine plant from the roots to the tips of the shoots. This can bear fruit for up to 30 years, sometimes even longer. This depends on many factors besides the quality of the vine, such as sunlight, rainfall and soil. Old vines, in particular, consistently demonstrate great resilience and flavor quality. Examples of older vines that still produce outstanding wines can be found, for example, in Anthonij Rupert's Cape of Good Hope range. But even young plants produce excellent wine day after day, in the end the age of the vine is only one of many puzzle pieces that contribute to a good or just bad wine

Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our premium Wines

Limited
Exclusive
Kanonkop Library Release Estate Cabernet Sauvignon 2001
South Africa
|
Red Wine
Kanonkop Library Release Estate Cabernet Sauvignon 2001

Content: 0.75 Liter (€153.27 / 1 Liter)

Regular price: €114.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Limited
Exclusive
Kanonkop Library Release Estate Pinotage 2008
South Africa
|
Red Wine
Kanonkop Library Release Estate Pinotage 2008

Content: 0.75 Liter (€133.27 / 1 Liter)

Regular price: €99.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
Sale
Wine Package
5+1
Bestseller
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6 Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6
South Africa
|
Rosé Wine
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6

Content: 9 Liter (€10.56 / 1 Liter)

Sale price: €95.00* Regular price: €114.00 (16.67% saved) Last lowest price: €209.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
5+1
Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6 Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6
South Africa
|
White Wine
Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6

Content: 4.5 Liter (€23.89 / 1 Liter)

Sale price: €107.50* Regular price: €129.00 (16.67% saved) Last lowest price: €107.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Boschendal 1685 Sauvignon Blanc Grande Cuvée 2025
South Africa
|
White Wine
Boschendal 1685 Sauvignon Blanc Grande Cuvée 2025

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Regular price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Diemersdal Sauvignon Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Diemersdal Sauvignon Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026 Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Top-Pick
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026 Diemersdal Sauvignon Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Awarded
Diemersdal The Journal Pinotage 2022
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal The Journal Pinotage 2022

Content: 0.75 Liter (€66.60 / 1 Liter)

Regular price: €49.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Top-Pick
Diemersdal Private Collection 2023 Diemersdal Private Collection 2023
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal Private Collection 2023

Content: 0.75 Liter (€27.93 / 1 Liter)

Regular price: €20.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
5* Platter
Top-Pick
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025 Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Regular price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Awarded
Diemersdal Pinotage 2024 Diemersdal Pinotage 2024
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal Pinotage 2024

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Regular price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Anthonij Rupert Syrah 2021
South Africa
|
Red Wine
Anthonij Rupert Syrah 2021

Content: 0.75 Liter (€67.33 / 1 Liter)

Regular price: €50.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Bosman Adama Red 2023
South Africa
|
White Wine
Bosman Adama Red 2023

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Regular price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Bosman Adama White 2025
South Africa
|
White Wine
Bosman Adama White 2025

Content: 0.75 Liter (€19.93 / 1 Liter)

Regular price: €14.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Bosman Upper Hemel & Aarde Pinot Noir 2025
South Africa
|
Red Wine
Bosman Upper Hemel & Aarde Pinot Noir 2025

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Regular price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Bosman Upper Hemel & Aarde Chardonnay 2025
South Africa
|
White Wine
Bosman Upper Hemel & Aarde Chardonnay 2025

Content: 0.75 Liter (€22.60 / 1 Liter)

Regular price: €16.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Bosman Upper Hemel & Aarde Pinot Gris 2025
South Africa
|
White Wine
Bosman Upper Hemel & Aarde Pinot Gris 2025

Content: 0.75 Liter (€25.27 / 1 Liter)

Regular price: €18.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Bosman Generation 8 Chenin 2026
South Africa
|
White Wine
Bosman Generation 8 Chenin 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Bosman Generation 8 Merlot 2026
South Africa
|
Red Wine
Bosman Generation 8 Merlot 2026

Content: 0.75 Liter (€15.93 / 1 Liter)

Regular price: €11.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here

The Key Phases of the Vine

Already in the period of harvesting the vine produces the new buds, which begin their proper period of growth in the spring of the next year. There the vine "weeps", which means that the plant lets its sap flow through the roots into the earth. This is the most important phase for the vine to produce a wine with a successful vintage. Thanks to the constant climate without too many fluctuations, the vines in South Africa can grow continuously and mature to excellent flowering.