Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Malbec

Malbec is a French red wine grape variety, it originates from the former province of Quercy in France. Malbec is sensitive to frost and also offers little resistance to disease. Nevertheless, the cultivation of these grapes is worthwhile, as Malbec wines are always among the best red wines. They offer a fruity spiciness paired with plum and tobacco notes. The pure Malbec develops its freshness only after long maturation. The colour varies from dark red to a blackish red. South Africa offers Malbec an ideal climate and excellent soil conditions. As a result, some of the country's most renowned wineries have adopted the grape variety.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our Malbec Premium Wines

4.5* Platter
Sale
Top-Pick
Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Lanzerac Le Général Barrel Selection Rotwein mit einem dunklen Glas, einem goldenen und violetten Verschluss und einem weißen Etikett mit dem Markenlogo, Lanzerac 1692 und Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Lanzerac Le Général 2021

Content: 0.75 Liter (€50.00 / 1 Liter)

Sale price: €37.50* Regular price: €44.50 (15.73% saved) Last lowest price: €37.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Bestseller
Top-Pick
Steenberg Catharina 2021
South Africa
|
Red Wine
Steenberg Catharina 2021

Content: 0.75 Liter (€40.67 / 1 Liter)

Regular price: €30.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Limited
De Toren Patronus 2023 De Toren Patronus 2023
South Africa
|
Red Wine
De Toren Patronus 2023

Content: 0.75 Liter (€360.67 / 1 Liter)

Regular price: €270.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Lanzerac Keldermeester Versameling Dok 2023 Lanzerac Keldermeester Versameling Dok 2023
South Africa
|
Red Wine
Lanzerac Keldermeester Versameling Dok 2023

Content: 0.75 Liter (€44.67 / 1 Liter)

Regular price: €33.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
TOP 100
Dornier Malbec 2023 Dornier Malbec 2023
South Africa
|
Red Wine
Dornier Malbec 2023

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Limited
De Toren Book XVII 2023 De Toren Book XVII 2023
South Africa
|
Red Wine
De Toren Book XVII 2023

Content: 0.75 Liter (€360.67 / 1 Liter)

Regular price: €270.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
New
Diemersdal Private Collection 2023 Diemersdal Private Collection 2023
South Africa
|
Red Wine
Diemersdal Private Collection 2023

Content: 0.75 Liter (€27.93 / 1 Liter)

Regular price: €20.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Exclusive
Gift Idea
Bacco Red Blend Vertical Box Bacco Red Blend Vertical Box
South Africa
|
Red Wine
Bacco Red Blend Vertical Box

Content: 2.25 Liter (€57.76 / 1 Liter)

Regular price: €129.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Last Bottles
Eine Flasche Constantia Uitsig Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit einer Vogel- und Blumenillustration und einer tiefroten Folie am Hals. Eine Flasche Constantia Uitsig Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit einer Vogel- und Blumenillustration und einer tiefroten Folie am Hals.
South Africa
|
Red Wine
Constantia Uitsig Constantia Red 2020

Content: 0.75 Liter (€32.20 / 1 Liter)

Sale price: €24.15* Regular price: €34.50 (30% saved) Last lowest price: €24.15*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Eine dunkle Glasflasche von Simonsig Stellenbosch Tiara Rotwein aus Südafrika, mit einem goldenen und cremefarbenen Etikett mit dem Logo und Namen des Winzers. Eine dunkle Glasflasche von Simonsig Stellenbosch Tiara Rotwein aus Südafrika, mit einem goldenen und cremefarbenen Etikett mit dem Logo und Namen des Winzers.
South Africa
|
Red Wine
Simonsig Tiara 2019

Content: 0.75 Liter (€32.00 / 1 Liter)

Regular price: €24.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Eine dunkle Weinflasche mit einem weißen Etikett mit fetten schwarzen Buchstaben MD, die von einem Stierhornmuster überlagert werden, steht neben einer passenden schwarzen Schachtel mit demselben Logo. Eine dunkle Weinflasche mit einem weißen Etikett mit fetten schwarzen Buchstaben MD, die von einem Stierhornmuster überlagert werden, steht neben einer passenden schwarzen Schachtel mit demselben Logo.
South Africa
|
Red Wine
Dornier CMD 2016

Content: 0.75 Liter (€74.00 / 1 Liter)

Regular price: €55.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Eine Flasche Warwick Professor Black Pitch Black Rotwein aus Stellenbosch, mit einem silber-schwarzen Etikett und einer schwarzen Folienkapsel am Hals. Eine Flasche Warwick Professor Black Pitch Black Rotwein aus Stellenbosch, mit einem silber-schwarzen Etikett und einer schwarzen Folienkapsel am Hals.
South Africa
|
Red Wine
Warwick Professor Black Pitch Black 2022

Content: 0.75 Liter (€24.67 / 1 Liter)

Regular price: €18.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Sale
Magnum
Autumn Wine
Eine Rotweinflasche mit der Aufschrift Der Karakal aus Neethlingshofs Kurzgeschichtensammlung, auf der ein Karakal abgebildet ist, der sich auf einen Vogel stürzt. Die Flasche hat einen schwarzen Verschluss und ein schlichtes, elegantes Design. Eine Rotweinflasche mit der Aufschrift Der Karakal aus Neethlingshofs Kurzgeschichtensammlung, auf der ein Karakal abgebildet ist, der sich auf einen Vogel stürzt. Die Flasche hat einen schwarzen Verschluss und ein schlichtes, elegantes Design.
South Africa
|
Red Wine
Neethlingshof Short Story Collection The Caracal 2020 Magnum

Content: 1.5 Liter (€26.93 / 1 Liter)

Sale price: €40.40* Regular price: €50.50 (20% saved) Last lowest price: €40.40*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Magnum
Babylonstoren Babel Red Blend 2023 Magnum Babylonstoren Babel Red Blend 2023 Magnum
South Africa
|
Red Wine
Babylonstoren Babel Red Blend 2023 Magnum

Content: 1.5 Liter (€30.63 / 1 Liter)

Regular price: €45.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Stark-Condé Oude Nektar 2022 Stark-Condé Oude Nektar 2022
South Africa
|
Red Wine
Stark-Condé Oude Nektar 2022

Content: 0.75 Liter (€107.33 / 1 Liter)

Regular price: €80.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Stark-Condé Three Pines Cabernet Sauvignon 2023 Stark-Condé Three Pines Cabernet Sauvignon 2023
South Africa
|
Red Wine
Stark-Condé Three Pines Cabernet Sauvignon 2023

Content: 0.75 Liter (€60.67 / 1 Liter)

Regular price: €45.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Organic
Stark-Condé Cabernet Sauvignon 2022 Stark-Condé Cabernet Sauvignon 2022
South Africa
|
Red Wine
Stark-Condé Cabernet Sauvignon 2022

Content: 0.75 Liter (€32.67 / 1 Liter)

Regular price: €24.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Limited
Vrede en Lust Malbec 2023 Vrede en Lust Malbec 2023
South Africa
|
Red Wine
Vrede en Lust Malbec 2023

Content: 0.75 Liter (€26.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Limited
Ernie Els Signature 2016 Ernie Els Signature 2016
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Signature 2016

Content: 0.75 Liter (€107.33 / 1 Liter)

Regular price: €80.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine Flasche Dornier-Wein mit der Aufschrift LEDA Stellenbosch in schwarz-silbernem Design, mit dem Markennamen und einem kleinen Emblem auf der Vorderseite.
South Africa
|
Red Wine
Dornier Leda 2017

Content: 0.75 Liter (€47.33 / 1 Liter)

Regular price: €35.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here