Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

Grape

The grape is called the whole bunch of berries. It provides the raw material from which the wine is made. Most of the important ingredients such as vitamins and minerals are found in the grapes. A berry consists of a seed, the pulp and the skin. In the skin there are high quality polyphenols, which have a positive influence on the wine. In addition, most of the aromas are located in the skin. Grapes can be distinguished by their color, size and texture. 80 percent of the world's grape production is used for wine production.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our premium Wines

Gift Idea
Ernie Els Proprietor's Blend 2021 in gift box Ernie Els Proprietor's Blend 2021 in gift box
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Proprietor's Blend 2021 in gift box

Content: 0.75 Liter (€42.60 / 1 Liter)

Regular price: €31.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Fairview Broken Barrel TnT 2024
South Africa
|
Red Wine
Fairview Broken Barrel TnT 2024

Content: 0.75 Liter (€30.00 / 1 Liter)

Regular price: €22.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Ernie Els Proprietor's Blend 2021 Ernie Els Proprietor's Blend 2021
South Africa
|
Red Wine
Ernie Els Proprietor's Blend 2021

Content: 0.75 Liter (€40.67 / 1 Liter)

Regular price: €30.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
4.5* Platter
Last Bottles
Eine Flasche Constantia Uitsig Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit einer Vogel- und Blumenillustration und einer tiefroten Folie am Hals. Eine Flasche Constantia Uitsig Rotwein aus Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett mit einer Vogel- und Blumenillustration und einer tiefroten Folie am Hals.
South Africa
|
Red Wine
Constantia Uitsig Constantia Red 2020

Content: 0.75 Liter (€32.20 / 1 Liter)

Sale price: €24.15* Regular price: €34.50 (30% saved) Last lowest price: €24.15*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Springfield Albarino 2025 Springfield Albarino 2025
South Africa
|
White Wine
Springfield Albarino 2025

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Regular price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Alto Cabernet Sauvignon Rosé 2025 Alto Cabernet Sauvignon Rosé 2025
South Africa
|
Rosé Wine
Alto Cabernet Sauvignon Rosé 2025

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Stellenzicht Thunderstone Chardonnay 2025 Stellenzicht Thunderstone Chardonnay 2025
South Africa
|
White Wine
Stellenzicht Thunderstone Chardonnay 2025

Content: 0.75 Liter (€18.67 / 1 Liter)

Regular price: €14.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Gift Idea
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue
Gift Box for 3 bottles Lino Dark Blue

Regular price: €5.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Magnum
Babylonstoren Babel Red Blend 2023 Magnum Babylonstoren Babel Red Blend 2023 Magnum
South Africa
|
Red Wine
Babylonstoren Babel Red Blend 2023 Magnum

Content: 1.5 Liter (€30.63 / 1 Liter)

Regular price: €45.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4.5* Platter
Eine Flasche Chamonix Reserve Troika Rotwein mit einem roten Verschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Adlerillustration und einem Text, der die Mischung aus Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon und Merlot angibt.
South Africa
|
Red Wine
Chamonix Troika 2022

Content: 0.75 Liter (€47.33 / 1 Liter)

Regular price: €35.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
TOP 100
Eine dunkle Weinflasche mit der Aufschrift "Allée Bleue", einem großen AB-Monogramm, "L'Amour Toujours" und "Wine of origin Banghoek" in weißer Schrift auf schwarzem Hintergrund. Eine dunkle Weinflasche mit der Aufschrift "Allée Bleue", einem großen AB-Monogramm, "L'Amour Toujours" und "Wine of origin Banghoek" in weißer Schrift auf schwarzem Hintergrund.
South Africa
|
Red Wine
Allée Bleue L’Amour Toujours 2019

Content: 0.75 Liter (€36.67 / 1 Liter)

Regular price: €27.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Autumn Wine
Eine Flasche Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon mit einem kastanienbraunen Verschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Abbildung von Bäumen und dem Namen des Weins in fetten Buchstaben.
South Africa
|
Red Wine
Beyerskloof Eerste Ry Cabernet Sauvignon 2018

Content: 0.75 Liter (€57.27 / 1 Liter)

Sale price: €42.95* Regular price: €53.50 (19.72% saved) Last lowest price: €42.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Awarded
Eine schwarze Weinflasche mit der Aufschrift Allée Bleue Single Vineyard Syrah mit eleganter silber-weißer Schrift und einem dekorativen AB-Logo; es handelt sich um Wein aus Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Allée Bleue Black Series Single Vineyard Syrah 2022

Content: 0.75 Liter (€49.27 / 1 Liter)

Regular price: €36.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
Bestseller
5+1
Top-Pick
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6 Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6
South Africa
|
Rosé Wine
Delaire Graff Coastal Cuvée Sauvignon Blanc 2024 - Buy 5 Get 6

Content: 9 Liter (€10.56 / 1 Liter)

Sale price: €95.00* Regular price: €114.00 (16.67% saved) Last lowest price: €209.00*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Franc Reserve Wein mit einem Goldfolienverschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Illustration eines Weinbergs und von Gebäuden, aus Stellenbosch, Südafrika. Eine Flasche Blaauwklippen 1682 Cabernet Franc Reserve Wein mit einem Goldfolienverschluss und einem cremefarbenen Etikett mit einer Illustration eines Weinbergs und von Gebäuden, aus Stellenbosch, Südafrika.
South Africa
|
Red Wine
Blaauwklippen Cabernet Franc Reserve 2019

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Sale price: €19.95* Regular price: €29.95 (33.39% saved) Last lowest price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4* Platter
Awarded
Eine Flasche Quoin Rock Simonsberg Blend Rotwein aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett und goldenen Akzenten. Eine Flasche Quoin Rock Simonsberg Blend Rotwein aus Stellenbosch, Südafrika, mit einem cremefarbenen Etikett und goldenen Akzenten.
South Africa
|
Red Wine
Quoin Rock White Series Simonsberg Red Blend 2020

Content: 0.75 Liter (€32.67 / 1 Liter)

Regular price: €24.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Eine dunkle Weinflasche mit silbernem Verschluss und der Aufschrift RAATS FAMILY WINES, mit 1679 und CABERNET FRANC RESERVE in schwarzer Schrift auf einem schwarzen Etikett. Eine dunkle Weinflasche mit silbernem Verschluss und der Aufschrift RAATS FAMILY WINES, mit 1679 und CABERNET FRANC RESERVE in schwarzer Schrift auf einem schwarzen Etikett.
South Africa
|
Red Wine
Selection 16/79 Cabernet Franc Réserve 2021

Content: 0.75 Liter (€27.33 / 1 Liter)

Regular price: €20.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
5* Platter
Limited
Exclusive
Eine Flasche Waterford Estate Rotwein mit rotem Verschluss steht neben einem schwarzen Geschenkkarton mit goldenem Etikett und goldener horizontaler Schleife. Das Weinetikett zeigt die Illustration eines Steingebäudes und die Aufschrift "The Jem, Waterfo Eine Flasche Waterford Estate Rotwein mit rotem Verschluss steht neben einem schwarzen Geschenkkarton mit goldenem Etikett und goldener horizontaler Schleife. Das Weinetikett zeigt die Illustration eines Steingebäudes und die Aufschrift "The Jem, Waterfo
South Africa
|
Red Wine
Waterford Estate The Jem 2014 | Exclusive Vintage

Content: 0.75 Liter (€399.93 / 1 Liter)

Regular price: €299.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
4* Platter
Eine Flasche Kleine Zalze Brut Schaumwein aus Südafrika mit blauem, folienumwickeltem Hals und hellblauem Etikett mit silbernen Akzenten auf der Vorderseite. Eine Flasche Kleine Zalze Brut Schaumwein aus Südafrika mit blauem, folienumwickeltem Hals und hellblauem Etikett mit silbernen Akzenten auf der Vorderseite.
South Africa
|
Sparkling Wine
Kleine Zalze Brut MCC n/v

Content: 0.75 Liter (€26.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Wine Package
Best of Chardonnay 🍾 Best of Chardonnay 🍾
South Africa
|
White Wine
Best of Chardonnay 🍾

Content: 4.5 Liter (€17.77 / 1 Liter)

Sale price: €79.95* Regular price: €90.25 (11.41% saved) Last lowest price: €79.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here