Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Wine import since 2007
More than 50 partner wineries
Taxes & Duties included
Fast, insured Shipping

White wine

White wine is made from mostly greenish grapes and stands for fresh and sparkling wines. After the grapes are harvested, they are separated from the stems and leaves. In the mash, the grapes are pressed and pressed before the juice is clarified and the alcoholic fermentation is started. The most famous white wine grape varieties include Chardonnay, Sémillon and Sauvignon Blanc. Chenin Blanc is the most commonly planted grape variety in South Africa. South African white wines consistently offer tangy and crisp as well as full-bodied and soft wines. Exotics such as Gewürztraminer and Viognier are also completely convincing in the preparation of wine in South Africa.


Back to wine glossary

Skip product gallery

Discover our Premium White Wines

Pre Order
Vrede en Lust Early Mist Riesling 2025
South Africa
|
White Wine
Vrede en Lust Early Mist Riesling 2025

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
New
Boschendal 1685 Sauvignon Blanc Grande Cuvée 2025
South Africa
|
White Wine
Boschendal 1685 Sauvignon Blanc Grande Cuvée 2025

Content: 0.75 Liter (€18.60 / 1 Liter)

Regular price: €13.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Wine Package
5+1
Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6 Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6
South Africa
|
White Wine
Wine of the Month October Tokara Private Shiraz 2021✨ Buy 5 & Get 6

Content: 4.5 Liter (€23.89 / 1 Liter)

Sale price: €107.50* Regular price: €129.00 (16.67% saved) Last lowest price: €107.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Sale
Bestseller
Wine Package
Best of Whites 🥂 White Wine Package Best of Whites 🥂 White Wine Package
South Africa
|
White Wine
Best of Whites 🥂 White Wine Package

Content: 4.5 Liter (€18.88 / 1 Liter)

Sale price: €84.95* Regular price: €92.00 (7.66% saved) Last lowest price: €84.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Wine Package
Best of Sauvignon Blanc 🍋 Best of Sauvignon Blanc 🍋
South Africa
|
White Wine
Best of Sauvignon Blanc 🍋

Content: 4.5 Liter (€16.88 / 1 Liter)

Sale price: €75.95* Regular price: €82.95 (8.44% saved) Last lowest price: €75.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Boekenhoutskloof Goldmine 2024
South Africa
|
White Wine
Boekenhoutskloof Goldmine 2024

Content: 0.75 Liter (€33.27 / 1 Liter)

Regular price: €24.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Boekenhoutskloof Semillon 2023 Boekenhoutskloof Semillon 2023
South Africa
|
White Wine
Boekenhoutskloof Semillon 2023

Content: 0.75 Liter (€53.27 / 1 Liter)

Regular price: €39.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
New
Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026 Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Chardonnay Unwooded 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Top-Pick
New
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026 Diemersdal Sauvignon Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Sauvignon Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€14.60 / 1 Liter)

Regular price: €10.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
5* Platter
Top-Pick
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025 Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Diemersdal Winter Ferment Sauvignon Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€26.60 / 1 Liter)

Regular price: €19.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Bestseller
Pre Order
Spier 21 Gables Chenin Blanc 2024
South Africa
|
White Wine
Spier 21 Gables Chenin Blanc 2024

Content: 0.75 Liter (€32.67 / 1 Liter)

Regular price: €24.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Neethlingshof Short Story Collection First Flower Chenin Blanc 2025 Neethlingshof Short Story Collection First Flower Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Neethlingshof Short Story Collection First Flower Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€25.27 / 1 Liter)

Regular price: €18.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Wine Package
Best of Chardonnay 🍾 Best of Chardonnay 🍾
South Africa
|
White Wine
Best of Chardonnay 🍾

Content: 4.5 Liter (€17.77 / 1 Liter)

Sale price: €79.95* Regular price: €90.25 (11.41% saved) Last lowest price: €79.95*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Chamonix Chardonnay Reserve 2023
South Africa
|
White Wine
Chamonix Chardonnay Reserve 2023

Content: 0.75 Liter (€60.67 / 1 Liter)

Regular price: €45.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Chamonix Chardonnay Unoak 2025
South Africa
|
White Wine
Chamonix Chardonnay Unoak 2025

Content: 0.75 Liter (€20.67 / 1 Liter)

Regular price: €15.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Neethlingshof Sauvignon Blanc 2026 Neethlingshof Sauvignon Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
Neethlingshof Sauvignon Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Regular price: €13.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Allée Bleue Black Series Isabeau Chardonnay 2023
South Africa
|
White Wine
Allée Bleue Black Series Isabeau Chardonnay 2023

Content: 0.75 Liter (€27.33 / 1 Liter)

Regular price: €20.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Allée Bleue Chenin Blanc 2025
South Africa
|
White Wine
Allée Bleue Chenin Blanc 2025

Content: 0.75 Liter (€19.33 / 1 Liter)

Regular price: €14.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Allée Bleue Chardonnay 2025 Allée Bleue Chardonnay 2025
South Africa
|
White Wine
Allée Bleue Chardonnay 2025

Content: 0.75 Liter (€22.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here
Pre Order
Fairview Chenin Blanc 2026 Fairview Chenin Blanc 2026
South Africa
|
White Wine
Fairview Chenin Blanc 2026

Content: 0.75 Liter (€16.67 / 1 Liter)

Regular price: €12.50*
Wine Information as well as food labelling
and Ingredients can be found here